Tasa – košarkaški i filmski epizodista

Milovan Tasić u debitantskom filmu "Ko to tamo peva"

Do kasnih šezdesetih godina prošlog veka dvometraši u jugoslovenskoj košarci bili su retkost. Bekovi i krila po pravilu su imali ispod dva metra, a u tim vremenima među najvišima su bili centri OKK Beograda Žarko Knežević (210 centimetara) i Zadra Krešimir-Krešo Ćosić (209).

Milovan Tasić-Tasa je u Inđiji radio kao traktorista dok jednog dana nije došao trener košarkaša Radničkog iz Beograda Slobodan Ivković (brat proslavljenog trenera Dušana-Dude Ivkovića) i upitao ga da li bi želeo da dođe na probni trening. Tasa je pristao, zadovoljio stručni štab Radničkog i počeo da se bavi košarkom. U 22. godini …

Milovan Tasić

Milovan Tasić iz igračkih dana

Kada se ovaj dobroćudni, 214 centimetara visoki džin, onako nezgrapan i nespretnih pokreta, pojavio na košarkaškim parketima, kod publike je izazivao ili simpatije ili podsmeh.

– Kasnije sam shvatio – pričao je Tasić – da sam samom svojom pojavom interesantna figura za gledaoce, da sam im, na neki način, simpatičan kao košarkaš. To me je motivisalo da svakodnevno treniram i bar donekle nadoknadim izgubljeno.

Tasić je bio član ekipe Radničkog koja je 1973. godine osvojila jedinu titulu šampiona Jugoslavije u istoriji kluba. Junaci tog trijumfa bili su trener Slobodan Ivković, Milun Marović, Dragoslav Ražnatović, Miroljub Damnjanović, Dragi Ivković, Srećko Jarić, Dragan Vučinić

Ekipa iz dela Beograda koji se zove Crveni krst obezbedila je prvo mesto u pretposlednjem kolu, pobedom protiv Bosne. Titula dobija na težini kada se zna da su za drugoplasiranu Zvezdu nastupali Zoran Slavnić, Vladimir Cvetković, Ljubodrag Simonović, Dragan Kapičić, … Da su Partizanove vedete bili ekstratalentovani Dragan Kićanović i Dražen Dalipagić. Ljubljansku Olimpiju predvodio je Vinko Jelovac, zagrebačku Lokomotivu (današnju Cibonu) Nikola Plećaš, a Jugoplastiku Rato Tvrdić, Damir Šolman, Željko Jerkov, Petar-Pero Skansi …

Tasin doprinos ovom istorijskom uspehu bio je skroman, kao što su bili skromni i uslovi pod kojima je pristao da igra za Radnički. Prve četri godine boravka u Beogradu stanovao je na igralištu Radničkog, u prostoriji koja se nalazila ispod košarkaških tribina. Kasnije je prešao u samački hotel, a hranio se u studentskim restoranima …

Po završetku košarkaške, Tasa je sasvim slučajno započeo novu – glumačku karijeru. Srpski režiser Slobodan Šijan uveo ga je u filmsku umetnost angažujući ga 1980. godine u filmu “Ko to tamo peva“, da glumi jednog od trojice sinova seljaka koji sprečava autobus da pređe preko njegovog oranja. Marović je u filmu onaj koji je bušio gumu na autobusu (gornja fotografija i video).

Tasić se između 1982. i 1991. godine pojavio u još sedam filmova, pa je tako ušao u red najpoznatijih epizodista srpske kinematografije. To su: Maratonci trče počasni krug (1982), Tajna manastirske rakije (1988), Sulude godine (1988), Neka čudna zemlja (1988), Hajde da se volimo 2 (1989), Vampiri su među nama (1989) i Svemirci su krivi za sve (1991).