Olimpijske igre u Seulu: Počelo je, počelo …

Olimpijski plamen u Seulu

Dvadesetčetvrte letnje olimpijske igre održane su od 17. septembra do 2. oktobra 1988. godine u glavnom gradu Južne Koreje Seulu.

Bile su to poslednje igre u kojima je učestvovala sportska ekipa Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije, ali i sportisti pod zastavama Demokratske Republike Nemačke, Čehoslovačke i Sovjetskog Saveza.

Jugoslavija je osvojila 12 medalja, što je bio najveći uspeh nakon Los Anđelesa 1984. godine, kada je uzeto 18. Uz napomenu, da su Igre u Sjedinjenim Američkim Državama bojkotovale skoro sve zemlje komunističkog bloka, pa je u mnogim sportovima bila slabija konkurencija.

PRVI DAN, 17. SEPTEMBAR 1988. GODINE

Svečanost otvaranja Igara održana je u prepodnevnim satima po lokalnom vremenu zbog potrebe američkih komercijalnih televizija da emituju prenos u udarnom večernjem terminu. Igre su koštale 3,2 milijarde američkih dolara, a ceremonija otvaranja oko devet miliona. U svečanom defileu učestvovali su sportisti iz 159 zemalja. Poziv na Igre odbilo je sedam članica MOK-a: Severna Koreja, Kuba, Albanija, Etiopija, Nikaragva, Sejšelska ostrva i Madagaskar.

Pred preko 70 hiljada gledalaca, olimpijsku baklju u stadion uneo je Son Ki-Čung, olimpijski pobednik u maratonu iz Berlina 1936. godine, ali u dresu reprezentacije Japana, s obzirom da je u periodu između 1910. i završetka Drugog svetskog rata, Južna Koreja bila japanska kolonija.

Vlada Južne Koreje je subotu, kada je bilo svečano otvaranje, proglasila neradnim danom, kako za zaposlene u javnim službama, tako i one kod privatnih poslodavaca.

Sa ceremonije svečanog otvaranja Igara

Prvog dana već su podeljene prve medalje, doduše u demonstracionom sportu tekvondou. Naši predstavnici nisu se proslavili. Robert Tomašević je u velter-kategoriji (od 70 do 76 kilograma) u osmini finala na poene pobedio Rašida Al Ovjana iz Katara, ali je u borbi za polufinale na bodove poražen od Amerikanca Džeja Vorvika.

Ivica Klaić je zastao već u prvom kolu muva-kategorije (od 50 do 54 kilograma). Bolji od njega na poene bio je Jordanac Ihsan Abušek.

Međutim, već prvog dana stigla je nagrada za jednog Jugoslovena – generalni sekretar Svetske amaterske košarkaške federacije (FIBA) Borislav-Bora Stanković izabran je u Međunarodni olimpijski komitet (MOK).

DRUGI DAN, 18. SEPTEMBAR 1988. GODINE

Južnokorejski komandosi tokom antiterorističke vežbe

Sjajan početak košarkaša – u utakmici prvog kola “A” grupe pobeđen je jedan od glavnih favorita za zlatnu medalju Sovjetski Savez rezultatom 92:79 (39:33). Bio je to prvi trijumf nakon dva neuspeha u duelu sa istim rivalom – poraza na Svetskom šampionata dve godine ranije u Madridu i predolimpijskom turniru u Roterdamu.

Početak nije obećavao, jer su “plavi” do devetog minuta ubacili pet poena, samo jedan koš iz igre. Sovjeti su najveće vođstvo imali u 15. minutu – 27:15. Nakon toga kreće furiozna igra probuđenih jugoslovenskih košarkaša, koji u poslednjih pet minuta druge četvrtine serijom 24:6 stižu do šest poena viška na poluvremenu – 39:33.

Preokret su doneli najstariji i najmlađi – 28-godišnji bek-plejmejker Partizana Željko Obradović i krilo splitske Jugoplastike Toni Kukoć, koji je na dan utakmice proslavio svoj 20. rođendan.

Obradović je iskusno dirigovao igrom “plavih” u napadu i “trojkama” razbijao odbranu “zbornaje”, dok je Toni bio sjajan u odbrani i bravuroznim asistencijama razigrao saigrače, naročito Dražena Petrovića i Žarka Paspalja. Sovjetima nisu pomogli raspucani Šarunas Marčuljonis (23 poena), kao ni gorostasni Arvidas Sabonis, koji se nakon godinu dana pauze zbog povrede, uspešno vratio na košarkaški teren.

JUGOSLAVIJA: Dražen Petrović 25, Zdravko Radulović, Zoran Čutura, Toni Kukoč 10, Žarko Paspalj 22, Željko Obradović 17, Jurij Zdovc, Stojko Vranković, Vlade Divac 8, Franjo Arapović, Dino Rađa 6, Danko Cvjetičanin 4.

Bio je to i jedini uspeh jugoslovenskog sporta drugog takmičarskog dana. Fudbaleri su pretrpeli iznenađujući poraz (0:1) od Australije, plivačica Anamarija Petričević nije prošla kvalifikacije na 400 metara mešovito, rvač Bernard Ban je sa dva poraza završio takmičenje, neuspešni su bili biciklisti u timskoj trci na 100 kilometara, Mladenka Malenica je u streljaštvu podelila 22. mesto, a gimastičar Alojz Kolman je u obaveznim vežbama zauzeo pretposlednje mesto.

Fudbalska reprezentacija Jugoslavije poražena je minimalnim rezultatom na startu turnira od Australije.

Temperamentni Australijanci borili su se za svaku loptu, pa je u žaru borbe Grem Arnold umesto lopte nogom udario golmana Dragoja Lekovića u glavu, koji je zbog potresa mozga morao da napusti teren u 29. minutu. Umesto njega, na gol-liniju je stao čuvar mreže Crvene zvezde Stevan Stojanović, a Leković je završio turnir.

Jedini gol postignut je u 49. minutu. Piksi Stojković je pogrešio u dodavanju, loptu je prihvatio Grem Dženings i u munjevitom kontranapadu produžio do Frenka Farine. Ovaj je pobegao Srećku Katanecu i Refiku Šabanadžoviću, a zatim pored izašlog Stojanovića pogodio mrežu.

Mogli su “kenguri” da nanesu i ubedljiviji poraz raštimovanom plavom orkestru, ali je Dejvid Mičel u 72. minutu nakon kornera pogodio stativu. Šabanadžovič je u 88. minutu rukom sprečio siguran pogodak Slejtera. Srećom po naše, Čarls Jankos nije iskoristio jedanaesterac. Konačno, Božinovski se u 90. minutu našao sam ispred Stojanovića, ali je golman Jugoslavije izašao kao pobednik.

Sa druge strane, reprezentativci Jugoslavije, osim iz slobodnih udaraca, gotovo da nisu ozbiljnije ugrožavali gol Džefa Olvera.

– U najmanju ruku – nema smisla! To kako se pojedinci ponašaju je za svaku osudu. Mora da se igra maksimalno angažovano, nema više lakih protivnika i svakoj se utakmici mora prići ozbiljno – rigao je vatru nakon utakmice selektor “plavih” Ivica Osim.

JUGOSLAVIJA: Dragoje Leković (Stevan Stojanović), Vujadin Stanojković, Predrag Spasić, Srećko Katanec, Dragoljub Brnović, Refik Šabanadžović, Ivica Barbarić, Dragan Stojković-Piksi, Duško Milinković (Mirko Mihić), Semir Tuce, Vladislav Đukić.

Članovi fudbalske reprezentacije Semir Tuce (Velež Mostar), Dragan Stojković Piksi (Crvena zvezda Beograd) i Vladislav Đukić (Partizan Beograd)

Rvač grčko-rimskim stilom u poluteškoj kategoriji Bernard Ban nije imao ni sreće – žreb mu je u prvom kolu za protivnika odredio osvajača bronzane medalje sa Evropskog prvenstva Finca Harija Koskelu, a zatim je morao na aktuelnog svetskog prvaka Vladimira Popova iz Sovjetskog Saveza. Koskela je bio bolji sa 4:0, dok ga je Popov deklasirao rezultatom 15:0.

Selekcija Jugoslavije, u sastavu Jože Smole, Robert Šebenik, Sandi Papež i Valter Bonča, postigla je vreme dva časa, pet minuta, 35 sekundi i jedna stotinka u ekipnoj biciklstičkoj trci na 100 kilometara. Pobednik je bila reprezentacija Istočne Nemačke u vremenu novog olimpijskog rekorda – jedan čas, 57 minuta i 47 sekundi.

U svojoj prvoj od tri discipline za koje je prijavljena, Anamarija Petričević, inače čerka Đurđice Bjedov, olimpijske šampionke iz Meksika 1968. godine, osvojila je četvrto mesto u svojoj kvalifikacionoj grupi na 400 metara mešovito, u vremenu 4:54,17 minute. Ovim rezultatom je za 16 stotinki “promašila” B-finale.

– Plivala sam očajno – rezignirano je prokomentarisala 16-godišnja Anamarija.

– Njen rezultat nema veze sa plivanjem, već je posledica “blokade” u glavi – bila je malo opširnija njena mama Đurđa.

Šesnaestogodišnja Splićanka i članica solinskog “Dalmacija-cementa” Mladenka Malenica je u gađanju vazdušnom puškom, četrdeset metaka, podelila 22. mesto. U četiri serije po deset metaka Malenica je postigla rezultat 94-100-98-95 krugova, što nije bilo dovoljno za finale.

Gimnastičar Alojz Kolman je u obaveznim vežbama u konkurenciji 89 gimnastičara zauzeo “izvrsno” 88. mesto sa ocenom 54,200. Na vratilu, njegovoj najjačoj disciplini, dobio je samo 8,250, za vežbu na parteru ocenu 9,000, na konju sa hvataljkama 9,300, krugovima 9,1000, preskoku 9,500 i na razboju 9,050.

Prvu zlatnu medalju u službenom programu Igara osvojila je Irina Čilova iz Sovjetskog Saveza u gađanju vazdušnim pištoljem sa 10 metara.

Blizu pet hiljada kuvara i njihovih pomoćnika pripremiće za učesnike tokom Igara oko 750 hiljada obroka, a potrošiće se 140 hiljada kilograma mesa, 36 hiljada kilograma ribe i 300 hiljada kilograma voća.