Olimpijske igre u Minhenu: Vaterpolisti po planu, šokantan poraz košarkaša

Jazavičar Valdi, maskota OI u Minhenu

Svetski mediji su tokom trajanja Olimpijskih igara u Minhenu 1972. godine pisali da će se, pored sportista na pobedničkom postolju, svečanoj ceremoniji dodele medalja najviše radovati kompozitor Herbert Rebajn koji je komponovao “Olimpijske fanfare”, melodiju kojom počinje svaka ta ceremonija. Ona će se izvoditi 195 puta i svaki put ovom nemačkom kompozitoru nastanjenom u švajcarskom Bazelu pripašće određen novčani iznos po osnovu tantijema. Neki su izračunali da će zaraditi najmanje pola miliona nemačkih maraka (oko 250 hiljada evra).

Na Olimpijskim igrama u Minhenu prvi put je ocenjivan i izgled gimnastičarki. Neuredna kosa ili prljava stopala mogli su da smanje ocenu i za petinu celog poena.

Prema rezultatima nemačkog instituta za istraživanje javnog mnenja, 45 odsto anketiranih Nemaca odgovorilo je da na televiziji “guta” sve prenose sa Igara, dok je 10 odsto reklo da je to gubljenje vremena jer treba “arbajten”.

Procenjeno je da će za vreme Igara u restoranu olimpijskog sela biti pojedeno 149 tona goveđeg mesa, 39 tona divljači i živine, 26 tona ribe, 100 tona povrća, 49 tona voća i više od milion komada jaja.

Behir Manubi

Behir Manubi

Izračunato je da će od prodaje prava televizijskog prenosa olimpijskih dešavanja, Međunarodni olimpijski komitet zaraditi preko 42 miliona tadašnjih nemačkih maraka.

Zaštitni znak svih olimpijskih igara od Rima 1960. godine, pa i ovih u Minhenu, bio je tuniski foto-reporter Behir Manubi, najviše zbog svog živopisnog izgleda – ogromnog sombrera i svilenog odela okićenog desetinama bedževa, značaka, ulaznica, akreditacija …

TREĆI DAN, PONEDELJAK, 28. AVGUST 1972. GODINE

Golom Ratka Rudića pet sekundi pre kraja, jugoslovenski vaterpolisti izvojevali su tešku pobedu protiv borbenih Rumuna – 8:7 (2:3, 1:2, 2:2, 3:0). Rival je pružio snažan otpor jer bi posle poraza od SAD u prvom kolu novim neuspehom praktično ostao bez prilike da se bori za medalje. Rumunija je pred poslednju četvrtinu vodila sa dva gola razlike, imala je i napad za pobedu, ali je izgubila loptu i omogućila spretnijim i srećnijim Jugoslovenima da uzmu čitav plen.

JUGOSLAVIJA: Karlo Stipanić (Mladost Zagreb), Ratko Rudić (Partizan Beograd) 3, Ozren Bonačić (Mladost Zagreb), Uroš Marović (Partizan Beograd) 2, Ronald Lopatni (Mladost Zagreb) 1, Zoran Janković (Partizan Beograd) 1, Siniša Belamarić (Partizan Beograd) 1, Dušan Antunović (Partizan Beograd), Đorđe Perišić (Partizan Beograd), Mirko Sandić (Partizan Beograd) i Miloš Marković (Partizan Beograd).

Na olimpijska borilišta izašli su i bokseri. Aktuelni evropski šampion u poluteškoj kategoriji Mate Parlov opravdao je očekivanja i u prvom kolu pobedio predstavnika Čada Nuredina Amana Hasana prekidom borbe u drugoj rundi. Mate je dominirao, gvozdenom levicom slao protivnika na pod pre nego što će trener prekinuti agoniju svog pulena bacanjem peškira u ring.

Uspešan je bio i Svetomir Belić u polusrednjoj kategoriji – sa 4:1 je pobedio Senegalca Oumara Fala.

Rato Tvrdić

Rato Tvrdić

Košarkaši su upisali i drugu pobedu na turniru nakon što su bili ubedljivi protiv Poljaka – 85:64 (36:28).

JUGOSLAVIJA: Ratomir-Rato Tvrdić (Jugoplastika Split) 4, Ljubodrag-Duci Simonović (Crvena zvezda Beograd) 11, Vinko Jelovac (Olimpija Ljubljana) 12, Žarko-Žare Knežević (OKK Beograd) 11, Miroljub Damjanović (Radnički Beograd) 2, Dragan Kapičić (Crvena zvezda) 8, Blagoja Georgievski (Rabotnički Skoplje) 2, Krešimir-Krešo Ćosić (Zadar) 20, Damir Šolman (Jugoplastika Split) 4, Nikola Plećaš (Lokomotiva Zagreb) 3, Dragutin-Miško Čermak (Partizan Beograd) 8, Milun Marović (Radnički Beograd).

U disciplini K-1 u kajaku na divljim vodama, Milan Spasovski je zauzeo izvrsno deveto mesto u konkurenciji 37 takmičara. Dubravko Mataković je postigao 25. vreme, a Zlatan Ibrahimbegović završio takmičenje na 29. mestu.

Strelac Zdravko Milutinović je u takmičenju malokalibarskom puškom sa 50 metara zauzeo tek 30. mesto. Sa 60 metaka je pogodio 593 kruga, pet manje od osvajača srebrne i bronzane medalje, a šest manje od osvajača zlatne medalje Li Ho-Juna iz Severne Koreje, koji je ovim rezultatom postavio novi svetski rekord.

Dvadesetdvogodišnji Ho-Jun je svojoj zemlji doneo prvu zlatnu olimpijsku medalju u istoriji, a nakon takmičenja je izjavio:

– Gađao sam kao da pucam u neprijatelja. To nam je pred polazak na Igre savetovao premijer Kim Li Sung i ja sam tačno tako postupio.

Prema očekivanju, plivačka braća Miloš nisu uspela da se plasiraju u finale trke na 100 metara leđno. Nenad je zauzeo treće mesto u svojoj grupi i rezultatom 1:00,94 minut plasirao se u polufinale gde je otplivao znatno sporije (1:02,29), pa se nije plasirao među osam finalista.

Njegov brat blizanac Predrag zauzeo je peto mesto u svojoj grupi sa vremenom (1:03,02) koje mu nije obezbedilo plasman u polufinale.

Sjajni rvač slobodnim stilom u kategoriji do 57 kilograma Risto Darlev plasirao se u treće kolo turnira nakon što je na bodove pobedio Pakistanca Alaha Ditu.

Safer Saliovski je već mogao da pakuje kofere jer je ispao iz takmičenja u kategoriji do 68 kilograma slobodnim stilom. Od njega je u drugom kolu na poene bio bolji Kanađanin Ronal Ouele.

ČETVRTI DAN, UTORAK, 29. AVGUST 1972. GODINE

Vaterpolisti su nastavili po planu i savladali Meksiko. Bilo je 5:3, po četvrtinama 1:0, 1:1, 3:1 i 0:1.

Rutinska pobeda naše selekcije nijednog trenutka nije dolazila u pitanje, tako da je rezultatski nezanimljiv susret ostao upamćen samo po Jankovićem golu sa udaljenosti veće od polovine igrališta kojim su naši poveli sa 3:1.

JUGOSLAVIJA: Karlo Stipanić (Mladost Zagreb), Ratko Rudić (Partizan Beograd), Ozren Bonačić (Mladost Zagreb), Uroš Marović (Partizan Beograd) 1, Ronald Lopatni (Mladost Zagreb) 1, Zoran Janković (Partizan Beograd) 2, Siniša Belamarić (Partizan Beograd), Dušan Antunović (Partizan Beograd), Đorđe Perišić (Partizan Beograd) 1, Mirko Sandić (Partizan Beograd) i Miloš Marković (Partizan Beograd).

Šok za aktuelne svetske prvake i olimpijske vicešampione – Portoriko je u trećem kolu košarkaškog turnira rezultatom 79:74 (38:31) pobedio Jugoslaviju! To je značilo da “plavi”, ukoliko žele u finale, moraju do kraja da pobede sve rivale, uključujući i moćni Sovjetski Savez, i nadaju se da će drugi rezultati ići njima na ruku.

Jugoslavija - Portoriko: levo u belom dresu je Ćosić, desno sa brojem 13 - Plećaš

Jugoslavija – Portoriko: levo u belom dresu je Ćosić, desno sa brojem 13 – Plećaš

JUGOSLAVIJA: Ratomir-Rato Tvrdić (Jugoplastika Split) 10, Ljubodrag-Duci Simonović (Crvena zvezda Beograd) 10, Vinko Jelovac (Olimpija Ljubljana) 18, Žarko-Žare Knežević (OKK Beograd), Miroljub Damjanović (Radnički Beograd), Dragan Kapičić (Crvena zvezda) 14, Blagoja Georgievski (Rabotnički Skoplje), Krešimir-Krešo Ćosić (Zadar) 16, Damir Šolman (Jugoplastika Split), Nikola Plećaš (Lokomotiva Zagreb) 4, Dragutin-Miško Čermak (Partizan Beograd), Milun Marović (Radnički Beograd) 2.

Izabranici Ranka Žeravice nisu mogli da nađu rešenje za brzu i agresivnu igru protivnika. Portorikanci su poveli sa 6:0. Naši su ulaskom Tvrdića umesto Čermaka na mestu “plejmejkera” uzvratili sa 8:6, ali je prvo poluvreme ipak završeno u korist rivala – 38:31.

Jugoslavija je sedam minuta pre kraja imala 69:61 i činilo se da će meč konačno krenuti u željenom smeru. Predvođeni svojim najboljim igračem Neftalijem Riverom, Portorikanci su u furioznoj završnici preokrenuli rezultat i priredili jedno od većih iznenađenja košarkaškog turnira.

Razočarali su biciklisti u ekipnoj trci na 100 kilometara, koja se vozila na autoputu Minhen – Lindau. Naš tim u sastavu Cvitko Bilić, Radoš Čubrić, Jože Valenčič i Janez Zakotnik zauzeo je tek 21. mesto u konkurenciji 35 ekipa. Postignuto vreme bilo je 2 časa, 18 minuta i 28 sekundi, što je za oko sedam minuta bilo slabije od vremena olimpijskih pobednika, ekipe Sovjetskog saveza.

Zakotnik je zbog kvara na biciklu morao da odustane na 70. kilometru, što je i definitvno umanjilo šanse jugoslovenske ekipe za dobar plasman.

Takmičenje je završio i bokser polusrednje kategorije Svetomir Belić, koga je u drugom kolu sudijskim preglasavanjem 3:2 porazio brži i borbeniji rival, Holanđanin Entoni Ričardson.

Plivač na 200 metara slobodnim stilom Sandro Rudan završio je svoj turistički nastup na Olimpijskim igrama još u kvalifikacijama. Stigao je šesti u svojoj grupi sa vremenom 2:05,88 minuta. Kao ilustraciju, pomenućemo da je za finale moralo da se pliva dobrano ispod dva minuta – 1:56,84 minut.

Od tri veslačke posade, samo jedna se plasirala u polufinale. Uspešan je bio splitski dvojac bez kormilara, u sastavu Duško Mrduljaš – Nikola Mardešić. Osvojio je drugo mesto u “repesažu”, iza posade Rumunije, u vremenu 7:40,84 minuta.

Četverac “Bleda” je u “repesažu” stigao poslednji, četvrti, u vremenu 7:18,18 minuta. Isti “uspeh” ostvario je i osmerac “Krke”, pojačan zadarskom braćom Bajlom. Ova posada je u “repesažu” takođe bila poslednja, šesta, sa vremenom 6:25,94 minuta.

Minski Fabris

Minski Fabris

Muška gimnastička vrsta, u sastavu Janez Brodnik, Miloš Vratič, Milenko Kersnić, Zoran Ivanović, Ivica Hmjelovac i Drago Šoštarić zauzela je 12. mesto u konkurenciji 16 reprezentacija. Iza su završile selekcije Francuske, Kube, Bugarske i Italije.

Jedriličari Antun Grego i Simo Nikolić sjajno su startovali u klasi “Leteći Holanđanin”. Oni su nakon prve regate na Severnom moru kod nemačkog grada Kila zauzimali fantastično drugo mesto sa samo tri negativna boda, iza posade Velike Britanije, a ispred posade Francuske.

Jedriličar u klasi “fin” Splićanin Minski Fabris je nakon prve regate zauzeo 15. mesto u konkurenciji 35 čamaca, sa 21 negativnim bodom.

PETI DAN, SREDA, 30. AVGUST 1972. GODINE

Zamalo prva medalja za Jugoslaviju!

Kajak dvosed na divljim vodama, u sastavu Janez Andrijašič – Peter Guzelj, osvojio je šesto mesto. Naša posada je u prvoj vožnji imala odličan rezultat, ali se prevrnula kod pretposlednje kapije. Ljubljančani u drugoj vožnji nisu napravili grešku i bili su treći, ali ih je kiks iz prve vožnje koštao barem bronzane medalje.

Drugi naš dvosed, u sastavu Dušan Tuma – Franc Žitnik, u istoj disciplini zauzeo je poslednje, 19. mesto.

“Leteći Holanđani” Antun Grego i Simo Nikolić u drugoj su regati stigli kao sedmi, što im je obezbedilo i dalje visoko drugo mesto u generalnom plasmanu.

Jedriličar Minski Fabris je drugu regatu u klasi “fin” završio na 28. mestu i u generalnom palsamanu nakon dve regate zaseo na 22. mestu.

Sarajlija Zdravko Milutinović osvojio je sjajno deseto mesto u gađanju malokalibarskom puškom sa 50 metara, trostav. Ostvario je ukupno 1.144 kruga, 396 iz ležećeg, 366 iz klečećeg i 382 iz stojećeg stava.

Prvi je bio Amerikanac Džon Rajter sa novim svetskim rekordom od 1.166 krugova.

Dizač tegova u kategoriji do 67,5 kilograma Leopold Herenčić je u izvlačenju (military press) postigao novi olimpijski rekord od 142,5 kilograma, čime je nadmašio dotadašnji najbolji rezultat za dva i po kilograma! U trzaju je podigao 115 kilograma, što je bio novi nacionalni rekord, ali mu je prilikom ovog pokušaja pukao meniskus u kolenu.

Leo ipak nije odustao od takmičenja nego je u izbačaju podigao 142,5 kilograma. U konačnom plasmanu sa podignutih tačno 400 kilograma zauzeo je 13. mesto u konkurenciji 19 dizača koji su završili takmičenje.

Plivač Aleksandar Pavličević stigao je poslednji u svojoj kvalifikacionoj grupi na 100 metara leptirovim stilom. Njegovo vreme od jednog minuta i 29 stotinki bilo je 31. po vrednosti u konkurenciji 39 takmičara.

Risto Darlev

Risto Darlev

Nakon što je bez borbe otišao u četvrto kolo, 18-godišnji rvač Risto Darlev je na bodove poražen od Istočnog Nemca Horsta Majera i svoje učešće u Minhenu završio na 11. mestu u konkurenciji 28 takmičara.

Nakon šokantnog poraza od Portorika, košarkašima je dobro došla jedna laka utakmica protiv Filipina da povrate samopouzdanje. “Plavi” su pobedili sa ubedljivih 117:76 (58:33). Žeravica je odmarao prvog centra Ćosića i nije ga uvodio u igru.

JUGOSLAVIJA: Ratomir-Rato Tvrdić (Jugoplastika Split) 6, Ljubodrag-Duci Simonović (Crvena zvezda Beograd) 20, Vinko Jelovac (Olimpija Ljubljana) 15, Žarko-Žare Knežević (OKK Beograd) 12, Miroljub Damjanović (Radnički Beograd) 7, Dragan Kapičić (Crvena zvezda) 12, Blagoja Georgievski (Rabotnički Skoplje) 2, Damir Šolman (Jugoplastika Split) 9, Nikola Plećaš (Lokomotiva Zagreb) 6, Dragutin-Miško Čermak (Partizan Beograd) 6, Milun Marović (Radnički Beograd) 22.

Vaterpolisti su zabeležili i četvrti uzastopni trijumf nanevši prvi poraz selekciji Kube – 7:5 (0:2, 3:1, 2:1, 2:1). Sančez je predstavljao najveću pretnju po gol Stipanića, postigavši čak četiri od pet kubanskih golova. Važnost susreta izazvala je veliku nervozu, pa je Kubanac Rodrigez šakom raskrvario nos našem Jankoviću, zbog čega je meč bio prekinut tri minuta. To je pokrenulo lavinu manjih ili većih grubosti.

JUGOSLAVIJA: Karlo Stipanić (Mladost Zagreb), Ratko Rudić (Partizan Beograd) 1, Ozren Bonačić (Mladost Zagreb), Uroš Marović (Partizan Beograd) 1 (četverac), Ronald Lopatni (Mladost Zagreb) 3, Zoran Janković (Partizan Beograd) 1, Siniša Belamarić (Partizan Beograd), Dušan Antunović (Partizan Beograd), Đorđe Perišić (Partizan Beograd) 1, Mirko Sandić (Partizan Beograd) i Miloš Marković (Partizan Beograd).

Nakon Berlina 1936. godine, rukomet se vratio u program olimpijskih igara. Jugoslavija je u Gepingenu, na startu turnira, sa 20:14 (11:7) pobedila neugodni tim Japana.

Rival je uspeo samo da povede sa 1:0 i izjednači na 2:2 i 3:3, ali nakon toga utakmica je protekla u rezultatskoj dominaciji “plavih”, koji su, igrajući zonu 5-1 sa Pokrajcem kao “indijancem”, u jednom trenutku imali i čitavih osam golova viška – 15:7.

JUGOSLAVIJA: Abas Arslanagić (Borac Banja Luka), Petar Fajfrić (Crvenka), Hrvoje Horvat (Partizan Bjelovar) 3, Milorad Karalić (Borac Banja Luka), Đorđe Lavrnić (Krivaja Zavidovići) 5, Milan Lazarević (Crvena zvezda Beograd) 3, Zdravko Miljak (Medveščak Zagreb) 2, Slobodan Mišković (Crvenka) 1, Branislav Pokrajac (Dinamo Pančevo) 4, Nebojša Popović (Borac Banja Luka) 1, Miroslav Pribanić (Partizan Bjelovar) 1, Albin Vidović (BHSE), Zoran Živković (FAP Priboj na Limu) i Zdenko Zorko (Zagreb).