Klubovi u međunarodnim kup-takmičenjima: 1972 – 1981

Ekstaza na tribinama stadiona Bilino polje tokom utakmice Čelik - Fiorentina

Početak ovog perioda obeležio je nezaustavljivi pohod Kemala Šljoke, Mirsada Galijaševića, Jasmina Hajduka, Midhata Mujkića, Mehmeda Buze, Mate Gavrana i drugova ka još jednom trijumfu u Srednjoevropskom kupu. U finalu je pala Fiorentina, koja je te sezone osvojila četvrto mesto u Seriji A.

Imali su crveno-crni naredne sezone jedinstvenu priliku da ostvare het-trik, ali su zapeli u finalu. Čelik je nekoliko godina kasnije, kada su učestvovale samo četiri ekipe, imao priliku da ponovi uspeh iz ranih sedamdesetih, ali se na tom putu isprečio italijanski Udineze.

Zeničani su bili i pobednici grupe u Intertoto kupu.

Srednjoevropski kup osvojili su i novosadska Vojvodina (nije bilo dve grupe, već je pobednik jedine grupe i postao šampion), kao i beogradski Partizan, kome je to i jedini evropski trofej.

Mostarski Velež je stigao samo do finala ovog takmičenja, ali se može utešiti osvajanjem Balkanskog kupa na izmaku 1981. godine. Titulu najbolje ekipe na Balkanu poneli su i niški Radnički, zagrebački Dinamo i Rijeka, dok je Vardar bio dvostruki finalista.

I, najzad, oni najznačajniji uspesi u ovom periodu: dva polufinala Kupa pobednika kupova, podvig koji su ostvarili beogradska Crvena zvezda i splitski Hajduk. Takođe, “crveno-beli” su 1979. godine stigli i do same završnice Kupa UEFA, ali nije bilo sreće, pa ni sudijske naklonosti za onaj poslednji korak i stavljanje ruke na trofej.

1971/72

KUP ŠAMPIONA – HAJDUK (SPLIT)

Prvo kolo: Valensija (Španija) – HAJDUK (Split) 0:0, 1:1 (1:1, Valensija se plasirala dalje zbog više golova u gostima)

Kup UEFA – DINAMO (ZAGREB), OFK BEOGRAD i ŽELJEZNIČAR (SARAJEVO)

Prvo kolo: DINAMO (Zagreb) – Botev Vraca (Bugarska) 6:1, 2:1 (8:1), OFK BEOGRAD – Đurgarden Norčeping (Švedska) 4:1, 2:2 (6:3) i ŽELJEZNIČAR (Sarajevo) – Briž (Belgija) 3:0, 1:3 (4:3).
Drugo kolo: ŽELJEZNIČAR (Sarajevo) – Bolonja (Italija) 1:1, 2:2 (3:3-“Željo” je prošao dalje zahvaljujući pravilu gola u gostima), OFK BEOGRAD – Karl Cajs Jena 1:1, 0:4 (1:5) i DINAMO (Zagreb) – Rapid Beč (Austrija) 2:2, 0:0 (2:2-Rapid je prošao zbog pravila gola u gostima).
Treće kolo: Sent Džonston Pert (Škotska) – ŽELJEZNIČAR (Sarajevo) 1:0, 1:5 (2:5)
Četvrtfinale: Ferencvaroš Budimpešta (Mađarska) – ŽELJEZNIČAR (Sarajevo) 1:2, 2:1, 5:4 penalima

KUP POBEDNIKA KUPOVA – CRVENA ZVEZDA (BEOGRAD)

Prvo kolo: Komloi Banjaš (Mađarska) – CRVENA ZVEZDA (Beograd) 2:7, 2:1 (4:8)
Drugo kolo: Sparta Roterdam (Holandija) – CRVENA ZVEZDA (Beograd) 1:1, 1:2 (2:3)
Četvrtfinale: CRVENA ZVEZDA (Beograd) – Dinamo Moskva (SSSR) 1:2, 1:1 (2:3)

SREDNJOEVROPSKI KUP – ČELIK (ZENICA) i PARTIZAN (BEOGRAD)

"Zenički Gerd Miler" - Mehmed Buza, "makazicama" pokušava da dođe do lopte u revanš-meču protiv Fiorentine (4. oktobar 1972. godine)

“Zenički Gerd Miler” – Mehmed Buza, “makazicama” pokušava da dođe do lopte u revanš-meču protiv Fiorentine (4. oktobar 1972. godine)

Grupa A: Honved Budimpešta (Mađarska) – ČELIK (Zenica) 3:0, ČELIK (Zenica) – Sparta Prag (ČSSR) 2:0, ČELIK (Zenica) – Honved Budimpešta (Mađarska) 3:0, Sparta Prag (ČSSR) – ČELIK (Zenica) 0:2. Čelik je zauzeo prvo mesto u grupi i plasirao se u finale.

Grupa B: Fiorentina Firenca (Italija) – PARTIZAN (Beograd) 3:0, PARTIZAN (Beograd) – First Viena (Austrija) 3:0, PARTIZAN (Beograd) – Fiorentina Firenca (Italija) 2:1, First Viena (Austrija) 1:4. Partizan nije uspeo da se plasira u finale pošto je zauzeo tek drugo mesto u grupi.

FINALE: Fiorentina Firenca (Italija) – ČELIK (Zenica) 0:0, 0:1 (0:1)

BALKANSKI KUP – VARDAR (SKOPLJE)

Grupa A: Kavala (Grčka) – VARDAR (Skoplje) 1:0, VARDAR (Skoplje) – Kavala (Grčka) 4:1, VARDAR (Skoplje) – Škendija Tirana (Albanija) 1:1, Škendija Tirana (Albanija) – VARDAR (Skoplje) 1:1. Vardar je zauzeo prvo mesto u grupi i plasirao se u finale, gde se sastao sa bugarskom Trakijom iz Plovdiva. U prvoj utakmici Trakija je na svom terenu deklasirala Vardar rezultatom 5:0. Skopljanci su u revanšu takođe bili ubedljivi, slavili su sa 4:0, međutim, nedovoljno za ukupan trijumf u Balkanskom kupu.

1972/73

KUP ŠAMPIONA – ŽELJEZNIČAR (SARAJEVO)

Prvo kolo: Derbi Kaunti (Engleska) – ŽELJEZNIČAR (Sarajevo) 2:0, 2:1 (4:1)

KUP UEFA – CRVENA ZVEZDA (BEOGRAD), OFK BEOGRAD i VOJVODINA (NOVI SAD)

Prvo kolo: CRVENA ZVEZDA (Beograd) – Lozana-Sports (Švajcarska) 5:1, 2:3 (7:4), Dukla Prag (ČSSR) – OFK BEOGRAD 2:2, 1:3 (3:5) i Slovan Bratislava (ČSSR) – VOJVODINA (Novi Sad) 6:0, 2:1 (8:1).
Drugo kolo: CRVENA ZVEZDA (Beograd) – Valensija (Španija) 3:1, 1:0 (4:1) i Fejenord Roterdam (Holandija) – OFK BEOGRAD 4:3, 1:2 (5:5-OFK je prošao dalje po pravilu gola u gostima)
Treće kolo: Totenhem London (Engleska) – CRVENA ZVEZDA (Beograd) 2:0, 0:1 (2:1) i OFK BEOGRAD – Beroe Stara Zagora (Bugarska) 0:0, 3:1 (3:1)
Četvrtfinale: OFK BEOGRAD – Tvente Enšede (Holandija) 3:2, 0:2 (3:4)

KUP POBEDNIKA KUPOVA – HAJDUK (SPLIT)

Prvo kolo: HAJDUK (Split) – Fredrikštat (Norveška) 1:0, 1:0 (2:0)
Drugo kolo: Reksam (Vels) – HAJDUK (Split) 3:1, 0:2 (3:3-Hajduk je prošao dalje zbog pravila gola u gostima)
Četvrtfinale: Hibernijan Edinburg (Škotska) – HAJDUK (Split) 4:2, 0:3 (4:5)
Polufinale: Lids Junajted (Engleska) – HAJDUK (Split) 1:0, 0:0 (1:0)

SREDNJOEVROPSKI KUP – ČELIK (ZENICA) i DINAMO (ZAGREB)

Grupa A: ČELIK (Zenica) – Lincer ASK (Austrija) 2:0, Zbrojovka Brno (ČSSR) – ČELIK (Zenica) 2:1, Lincer ASK – ČELIK (Zenica) 1:3, ČELIK (Zenica) – Zbrojovka Brno (ČSSR) 2:1. Čelik je osvojio prvo mesto u grupi i plasirao se u finale.

Grupa B: Bolonja (Italija) – DINAMO (Zagreb) 2:2, DINAMO (Zagreb) – Tatabanja Banjaš (Mađarska) 0:1, DINAMO (Zagreb) – Bolonja (Italija) 3:1, Tatabanja Banjaš (Mađarska) 0:1. Dinamo je osvojio drugo mesto u grupi i nije se plasirao u finale.

FINALE: ČELIK (Zenica) – Tatabanja Banjaš (Mađarska) 1:2, 1:2 (2:4)

BALKANSKI KUP – SUTJESKA (NIKŠIĆ)

Grupa A: Labinoti Elbasan – SUTJESKA (Nikšić) 1:0, SUTJESKA (Nikšić) – ASA Tirgu Mureš 1:0, SUTJESKA (Nikšić) – Labinoti Elbasan 1:0, ASA Tirgu Mureš – SUTJESKA (Nikšić) 3:0. Sutjeska je zauzela poslednje, treće mesto u grupi i nije sa plasirala u finale.

1973/74

KUP ŠAMPIONA – CRVENA ZVEZDA (BEOGRAD)

Prvo kolo: CRVENA ZVEZDA (Beograd) – Stal Mielec (Poljska) 2:1, 1:0 (odigrano u Krakovu) (3:1)
Drugo kolo: CRVENA ZVEZDA (Beograd) – Liverpul (Engleska) 2:1, 2:1 (4:2)
Četvrtfinale: CRVENA ZVEZDA (Beograd) – Atletiko Madrid (Španija) 0:2, 0:0 (0:2)

KUP UEFA – VELEŽ (MOSTAR) i OFK BEOGRAD

Prvo kolo: Tatran Prešov (ČSSR) – VELEŽ (MOSTAR) 4:2, 1:1 (5:3) i Panatinaikos Atina (Grčka) – OFK BEOGRAD 1:2, 1:0 (2:2-OFK je prošao zbog pravila gola u gostima)
Drugo kolo: Dinamo Tbilisi (SSSR) – OFK BEOGRAD 3:0, 5:1 (8:1)

KUP POBEDNIKA KUPOVA – DINAMO (ZAGREB)

Prvo kolo: MIlan (Italija) – DINAMO (Zagreb) 3:1, 1:0 (4:1)

SREDNJOEVROPSKI KUP – SARAJEVO

Grupa B: SARAJEVO – Videoton Sekešfehervar (Mađarska) 3:1, Žilina (ČSSR) – SARAJEVO 4:0, Videoton Sekešfehervar (Mađarska) – SARAJEVO 3:1, SARAJEVO – Žilina (ČSSR) 3:3. Sarajevo je osvojilo poslednje, treće mesto u grupi i nije se plasiralo u finale.

BALKANSKI KUP – VARDAR (SKOPLJE)

Grupa B: VARDAR (Skoplje) – Partizani Tirana – VARDAR (Skoplje) 2:1, VARDAR (Skoplje) – Larisa 2:0, VARDAR (Skoplje) – Partizani Tirana 2:0, Larisa – VARDAR (Skoplje) 0:3. Vardar je zauzeo prvo mesto u grupi i plasirao se u finale. Titulu je osvojila ekipa Akademika, koja je u prvom susretu u Sofiji slavila sa 2:1, dok je revanš-meč u Skoplju završen bez golova.

1974/75

KUP ŠAMPIONA – HAJDUK (SPLIT)

Prvo kolo: HAJDUK (Split) – IBK Keflavik (Island) 7:1, 2:0 (odigrano takođe u Splitu) (9:1)
Drugo kolo: HAJDUK (Split) – Sent Etjen (Francuska) 4:1, 1:5 (nakon produžetaka) (5:6)

KUP UEFA – PARTIZAN (BEOGRAD) i VELEŽ (MOSTAR)

Prvo kolo: Gornjik Zabrže (Poljska) – PARTIZAN (Beograd) 2:2, 0:3 (2:5) i Spartak Moskva (SSSR) – VELEŽ (Mostar) 3:1, 0:2 (3:3-Velež je prošao zahvaljujući pravilu gola u gostima)
Drugo kolo: PARTIZAN (Beograd) – Portadaun (Severna Irska) 5:0, 1:1 (6:1) i Rapid Beč (Austrija) – VELEŽ (Mostar) 1:1, 0:1 (1:2)
Treće kolo: PARTIZAN (Beograd) – Keln (SR Nemačka) 1:0, 1:5 (2:5) i Derbi Kaunti (Engleska) – VELEŽ (Mostar) 3:1, 1:4 (4:5)
Četvrtfinale: VELEŽ (Mostar) – Tvente Enšede (Holandija) 1:0, 0:2 (1:2)

KUP POBEDNIKA KUPOVA – CRVENA ZVEZDA (BEOGRAD)

Prvo kolo: PAOK Solun (Grčka) – CRVENA ZVEZDA (Beograd) 1:0, 0:2 (posle produžetaka) (1:2)
Drugo kolo: Avenir Begen Luksemburg Siti (Luksemburg) – CRVENA ZVEZDA (Beograd) 1:6, 1:5 (2:11)
Četvrtfinale: Real Madrid (Španija) – CRVENA ZVEZDA (Beograd) 2:0, 0:2, 5:6 penalima
Polufinale: Ferencvaroš Budimpešta (Mađarska) – CRVENA ZVEZDA (Beograd) 2:1, 2:2 (4:3)

SREDNJOEVROPSKI KUP – RIJEKA

Grupa A: Tatabanja Banjaš (Mađarska) – RIJEKA 3:1, RIJEKA – Vaker Inzbruk (AUSTRIJA) 1:3, RIJEKA – Tatabanja Banjaš (Mađarska) 1:3, Vaker Inzbruk (Austrija) 0:0. Rijeka je zauzela poslednje mesto u grupi i nije se plasirala u finale.

INTERTOTO KUP – VOJVODINA (NOVI SAD) i ČELIK (ZENICA)

Grupa 3: VOJVODINA (Novi Sad) – Ajntraht Braunšvejg 3:1, 1:2, VOJVODINA (Novi Sad) – Cirih 4:1, 0:0, VOJVODINA (Novi Sad) – Vejle 4:1, 2:3. Vojvodina je zauzela drugo mesto u grupi.

Grupa 10: ČELIK (Zenica) – Vitorija Setubal 1:1, 2:1, ČELIK (Zenica) – Banjik Ostrava 2:1, 1:1, ČELIK (Zenica) – Elfsborg Boras 2:0, 2:1. Čelik je osvojio prvo mesto u grupi i zaradio novčanu nagradu.

NAPOMENA: format takmičenja u Intertoto kupu tih godina predviđao je odigravanje samo utakmica po grupama, a pobednici svake grupe dobijali su novčane nagrade.

BALKANSKI KUP – RADNIČKI (NIŠ)

Grupa B: RADNIČKI (Niš) – Panionios 2:0, 17. Nentori Tirana – RADNIČKI (Niš) 0:0, Panionios – RADNIČKI (Niš) 0:0, RADNIČKI (Niš) – 17. Nentori Tirana 3:0. Radnički je osvojio prvo mesto u grupi i obezbedio učešće u finalu. Protivnik je bio turski Eskišehirspor. U Nišu je bilo 1:0 za domaćine, a u revanšu 2:1 za jugoslovenskog predstavnika. Radnički je osvojio Balkanski kup.

1975/76

KUP ŠAMPIONA – HAJDUK (SPLIT)

Prvo kolo: Floriana (Malta) – HAJDUK (Split) 0:5 (odigrano u Gziri), 0:3 (0:8)
Drugo kolo: HAJDUK (Split) – Molenbek Brisel (Belgija) 4:0, 3:2 (7:2)
Četvrtfinale: HAJDUK (Split) – PSV Ajndhoven (Holandija) 2:0, 0:3 (nakon produžetaka) (2:3)

KUP UEFA – CRVENA ZVEZDA (BEOGRAD), VOJVODINA (NOVI SAD)

Prvo kolo: Univerzitateta Krajova (Rumunija) – CRVENA ZVEZDA (Beograd) 1:3, 1:1 (2:4) i VOJVODINA (Novi Sad) – AEK Atina (Grčka) 0:0, 1:3 (1:3)
Drugo kolo: CRVENA ZVEZDA (Beograd) – Hamburger (SR Nemačka) 1:1, 0:4 (1:5)

KUP POBEDNIKA KUPOVA – BORAC (BANJA LUKA)

Prvo kolo: BORAC (Banja Luka) – Rumelanž (Luksemburg) 9:0, 5:1 (14:1)
Drugo kolo: Anderleht Brisel (Belgija) – BORAC (Banja Luka) 3:0, 0:1 (3:1)

SREDNJOEVROPSKI KUP – VELEŽ (MOSTAR)

Grupa B: Peruđa (Italija) – VELEŽ (Mostar) 2:4, VELEŽ (Mostar) – Austrija/WAC Beč (ekipa sastavljena od igrača iz dva bečka kluba – Austrije i Vinera) 2:0, VELEŽ (Mostar) – Peruđa 0:0, Austrija/WAC Beč – VELEŽ (Mostar) 2:1. Velež je osvojio prvo mesto u grupi i plasirao se u finale.

FINALE: Vaker Inzbruk (Austrija) – VELEŽ (Mostar) 3:1, 3:1 (6:2)

INTERTOTO KUP – VOJVODINA (NOVI SAD)

Grupa 10: VOJVODINA (Novi Sad) – Zaglebie Sosnoviec 2:1, 2:1, VOJVODINA (Novi Sad) – Vest Linc 3:2, 2:0, VOJVODINA (Novi Sad) – Orebro 1:1, 1:1. Vojvodina je osvojila prvo mesto u grupi i novčanu nagradu.

BALKANSKI KUP – DINAMO (ZAGREB)

Grupa B: Etnikos Pirej – DINAMO (Zagreb) 1:0, DINAMO (Zagreb) – Etnikos Pirej 2:1, Dinamo Tirana – DINAMO (Zagreb) 1:2, DINAMO (Zagreb) – Dinamo Tirana 2:1. Dinamo je osvojio prvo mesto u grupi i plasirao se u finale. Zagrepčani su trijumfovali u Balkanskom kupu – na Maksimiru su rezultatom 3:1 pobedili rumunski Sportul iz Bukurešta, dok su u revanš-meču poraženi sa 2:3.

1976/77

KUP ŠAMPIONA – PARTIZAN (BEOGRAD)

Prvo kolo: Dinamo Kijev (SSSR) – PARTIZAN (Beograd) 3:0, 2:0 (5:0)

KUP UEFA – DINAMO (ZAGREB) i CRVENA ZVEZDA (BEOGRAD)

Prvo kolo: Tirgu Mureš (Rumunija) – DINAMO (Zagreb) 0:1, 0:3 (0:4) i Lokomotiva Plovdiv (Bugarska) – CRVENA ZVEZDA (Beograd) 2:1, 1:4 (3:5)
Drugo kolo: Austrija Salcburg (Austrija) – CRVENA ZVEZDA (Beograd) 2:1, 0:1 (2:2-Zvezda je prošla dalje zbog pravila gola u gostima) i Magdeburg (DR Nemačka) – DINAMO (Zagreb) 2:0, 2:2 (4:2)
Treće kolo: AEK Atina (Grčka) – CRVENA ZVEZDA (Beograd) 2:0, 1:3 (3:3-Grci su prošli dalje zbog pravila gola u gostima)

KUP POBEDNIKA KUPOVA – HAJDUK (Split)

Prvo kolo: Lirs – HAJDUK (Split) 1:0, 0:3 (1:3)
Drugo kolo: Atletiko Madrid (Španija) – HAJDUK (Split) 1:0, 2:1 (3:1)

SREDNJOEVROPSKI KUP – VOJVODINA (NOVI SAD)

Fiorentina Firenca (Italija) – VOJVODINA (NOVI SAD) 0:0, VOJVODINA (Novi Sad) – Sparta Prag (ČSSR) 2:1, Vašaš Budimpešta (Mađarska) – VOJVODINA (novi Sad) 3:2, VOJVODINA (Novi Sad) – Vašaš Budimpešta (Mađarska) 2:2, VOJVODINA (Novi Sad) – Fiorentina Firenca (Italija) 4:2, Sparta Prag (ČSSR) – VOJVODINA (Novi Sad) 0:0. Vojvodina je kao pobednik grupe osvojila Srednjoevropski kup, pošto se igralo samo u jednoj grupi.

INTERTOTO KUP – VOJVODINA (NOVI SAD) i RIJEKA

Grupa 1: VOJVODINA (Novi Sad) – Halmštad 3:2, 1:3, VOJVODINA (Novi Sad) – Amsterdam 2:2, 2:1, VOJVODINA (Novi Sad) – Makabi Jafa 3:0 (službenim rezultatom), 3:4. Vojvodina je zauzela drugo mesto u grupi.

Grupa 6: RIJEKA – Frem Kobenhavn 2:2, 0:2, RIJEKA – Ru Šoržov 0:1, 4:2, RIJEKA – Gracer 1:1, 3:0. Rijeka je zauzela treće mesto u grupi.

BALKANSKI KUP – BUDUĆNOST (TITOGRAD)

Grupa B: Panatinaikos Atina (Grčka) – BUDUĆNOST (Titograd) 2:2, Vlaznija Skadar (Albanija) – BUDUĆNOST (Titograd) 1:1, BUDUĆNOST (Titograd) – Vlaznija Skadar (Albanija) 2:0, BUDUĆNOST (Titograd) – Panatinaikos Atina (Grčka) 1:2. Budućnost je osvojila drugo mesto u grupi nije se plasirala u finale.

1977/78

KUP ŠAMPIONA – CRVENA ZVEZDA (BEOGRAD)

Prvo kolo: CRVENA ZVEZDA (Beograd) – Slajgo Rovers (Republika Irska) 3:0, 3:0 (6:0)
Drugo kolo: CRVENA ZVEZDA (Beograd) – Borusija Menhegladbah (SR Nemačka) 0:3, 1:5 (1:8)

KUP UEFA – SLOBODA (TUZLA) i DINAMO (ZAGREB)

Prvo kolo: Las Palmas (Španija) – SLOBODA (Tuzla) 5:0, 3:4 (8:4) i Olimpijakos Pirej (Grčka) – DINAMO (Zagreb) 3:1, 1:5 (4:6)
Drugo kolo: Torino (Italija) – DINAMO (Zagreb) 3:1, 0:1 (3:2)

KUP POBEDNIKA KUPOVA – HAJDUK (Split)

Prvo kolo: Dandalk (Republika Irska) – HAJDUK (Split) 1:0, 0:4 (1:4)
Drugo kolo: Diošđer Miškolc (Mađraska) – HAJDUK (Split) 2:1, 1:2, 3:4 penalima
Četvrtfinale: Austrija Beč (Austrija) – HAJDUK (Split) 1:1, 1:1, 3:0 penalima

SREDNJOEVROPSKI KUP – PARTIZAN (BEOGRAD) i VOJVODINA (NOVI SAD)

Grupa A: PARTIZAN (Beograd) – Zbrojovka Brno (ČSSR) 5:1, , Peruđa (Italija) – PARTIZAN (Beograd) 2:1, Zbrojovka Brno (ČSSR) – PARTIZAN (Beograd) 2:3, PARTIZAN (Beograd) – Peruđa (Italija) 4:0. Partizan je zauzeo prvo mesto u grupi i plasirao se u finale.

Grupa B: Honved Budimpešta – VOJVODINA (Novi Sad) 6:0, VOJVODINA (Novi Sad) – Honved Budimpešta (Mađarska) 2:1. Bečki Rapid se povukao iz takmičenja, Vojvodina je zauzela drugo mesto u grupi i nije se plasirala u finale.

FINALE: PARTIZAN (Beograd) – Honved Budimpešta (Mađarska) 1:0.

INTERTOTO KUP – SLOBODA (TUZLA) i VOJVODINA (NOVI SAD)

Grupa 8: SLOBODA (Tuzla) – Makabi Natanija 2:2, 2:2, SLOBODA (Tuzla) – Elfsborg Boras 3:2, 0:1, SLOBODA (Tuzla) – Lilestrem 2:1, 3:1. Sloboda je zauzela drugo mesto u grupi.

Grupa 9: VOJVODINA (Novi Sad) – Gracer 3:5, 2:1, VOJVODINA (Novi Sad) – Pirin Blagoevgrad 2:1, 1:2, VOJVODINA (Novi Sad) – Start Kristiansand 5:1, 0:1. Vojvodna je osvojila treće mesto u grupi.

1978/79

KUP ŠAMPIONA – PARTIZAN (BEOGRAD)

Prvo kolo: PARTIZAN (Beograd) – Dinamo Drezden (DR Nemačka) 2:0, 0:2 (penalima 4:5) (2:2)

KUP UEFA – CRVENA ZVEZDA (BEOGRAD), HAJDUK (SPLIT)

Kapiten Borusije Beri Fogts u dresu Crvene zvezde drži trofej Kupa UEFA (23. maj 1979. godine)

Kapiten Borusije Beri Fogts u dresu Crvene zvezde drži trofej Kupa UEFA (23. maj 1979. godine)

Prvo kolo: Dinamo Istočni Berlin (DR Nemačka) – CRVENA ZVEZDA (Beograd) 5:2, 1:4 (6:6-Zvezda je prošla dalje zahvaljući pravilu gola u gostima) i HAJDUK (Split) – Rapid Beč (Austrija)2:0, 1:2 (3:2).
Drugo kolo: Sporting Hihon (Španija) – CRVENA ZVEZDA (Beograd) 0:1, 1:1 (1:2) i HAJDUK (Split) – Arsenal London (Engleska) 2:1, 0:1 (2:2-Arsenal je prošao zbog pravila gola u gostima)
Treće kolo: CRVENA ZVEZDA (Beograd) – Arsenal London (Engleska) 1:0, 1:1 (2:1)
Četvrtfinale: CRVENA ZVEZDA (Beograd) – Vest Bromvič Albion (Engleska) 1:0, 1:1 (2:1)
Polufinale: CRVENA ZVEZDA (Beograd) – Herta Zapadni Berlin (SR Nemačka) 1:0, 1:2 (2:2-Zvezda je ušla u finale zbog pravila gola u gostima)
FINALE: CRVENA ZVEZDA (Beograd) – Borusija Menhegladbah (SR Nemačka) 1:1, 0:1 (1:2)

KUP POBEDNIKA KUPOVA – RIJEKA

Prvo kolo: RIJEKA – Reksam (Vels) 3:0, 0:2 (3:2)
Drugo kolo: RIJEKA – Beveren (Belgija) 0:0, 0:2 (0:2)

BALKANSKI KUP – RIJEKA

Grupa B: RIJEKA – Skenderbeg Korča (Albanija) 6:0, RIJEKA – Aris Solun (Grčka) 2:0, Skenderbeg Korča (Albanija) – RIJEKA 1:0, Aris Solun (Grčka) – RIJEKA 1:2. Rijeka je zauzela prvo mesto u grupi i igrala finale protiv rumunske ekipe Žiul Petrosjani. Jugoslovenski predstavnik je poražen 0:1 u gostima, ali je na Kantridi slavio titulu pobedom od 4:1.

NAPOMENA: Utakmice po grupama igrane su u sezoni 1977/78, ali je finale održano u decembru 1978. godine, dakle u sezoni 1978/79.

1979/80

KUP ŠAMPIONA – HAJDUK (SPLIT)

Prvo kolo: HAJDUK (Split) – Trabzonspor Trabzon (Turska) 1:0, 1:0 (2:0)
Drugo kolo: Vejle (Danska) – HAJDUK (Split) 0:3, 2:1 (2:4)
Četvrtfinale: Hamburger Hamburg (SR Nemačka) – HAJDUK (Split) 1:0, 2:3 (3:3, Hamburger je prošao dalje zbog više golova u gostima)

KUP UEFA – DINAMO (ZAGREB) i CRVENA ZVEZDA (BEOGRAD)

Prvo kolo: Peruđa (Italija) – DINAMO (Zagreb) 1:0, 0:0 (1:0) i Galatasaraj Istanbul (Turska) – CRVENA ZVEZDA (Beograd) 0:0, 1:3 (1:3)
Drugo kolo: CRVENA ZVEZDA (Beograd) – Karl Cajs Jena (DR Nemačka) 3:2, 3:2 (6:4)
Treće kolo: Bajern Minhen (SR Nemačka) – CRVENA ZVEZDA (Beograd) 2:0, 2:3 (4:3)

KUP POBEDNIKA KUPOVA – RIJEKA

Prvo kolo: Beršot Antverpen (Belgija) – RIJEKA 0:0, 1:2 (1:2)
Drugo kolo: Lokomotiva Košice (ČSSR) – RIJEKA 2:0, 0:3 (2:3)
Četvrtfinale: RIJEKA – Juventus Torino (Italija) 0:0, 0:2 (0:2)

SREDNJOEVROPSKI KUP – ČELIK (ZENICA)

ČELIK (Zenica) – Debrecin (Mađarska) 2:0, Udineze Udine (Italija) – ČELIK (Zenica) 0:0, ČELIK (Zenica) – Ruda Hvezda (ČSSR) 3:1, Debrecin (Mađarska) – ČELIK (Zenica) 0:0, ČELIK (Zenica) – Udineze Udine (Italija) 2:3, Ruda Hvezda (ČSSR) – ČELIK (Zenica) 2:1. Čelik je zauzeo drugo mesto u grupi, dok je prvoplasirani Udineze postao novi pobednik Srednjoevropskog kupa.

NAPOMENA: Od ove sezone u ovom takmičenju učestvovali su šampioni drugih liga zemalja-učesnica.

INTERTOTO KUP – NAPREDAK (KRUŠEVAC)

Grupa 9: NAPREDAK (Kruševac) – Elfsborg Boras 2:2, 0:2, NAPREDAK (Kruševac) – Slavija Sofija 0:0, 2:3, NAPREDAK (Kruševac) – Bohum 2:0, 1:2. Napredak je zauzeo poslednje, četvrto mesto u grupi.

BALKANSKI KUP – RIJEKA

Grupa A: RIJEKA – Janjina (Grčka) 2:1, Janjina (Grčka) – RIJEKA 1:3, RIJEKA – Partizani Tirana (Albanija) 3:0, Partizani Tirana (Albanija) – RIJEKA 4:1. Rijeka je osvojila prvo mesto i obezbedila finale sa Sportulom iz Bukurešta. Rumunski klub je u prvoj utakmici na svom terenu slavio sa 2:0, dok je u revanš-meču u Rijeci bilo 1:1.

NAPOMENA: Utakmice po grupama igrane su u sezoni 1978/79, ali je finalni dvomeč održan tokom aprila i maja 1980. godine, dakle u sezoni 1979/80.

1980/81

KUP ŠAMPIONA – CRVENA ZVEZDA (BEOGRAD)

Prvo kolo: Viking Stavanger (Norveška) – CRVENA ZVEZDA (Beograd) 2:3, 1:4 (3:7)
Drugo kolo: Bazel (Švajcarska) – CRVENA ZVEZDA (Beograd) 1:0, 0:2 (1:2)
Četvrtfinale: Inter Milano (Italija) – CRVENA ZVEZDA (Beograd) 1:1, 1:0 (2:1)

KUP UEFA – NAPREDAK (KRUŠEVAC), SARAJEVO i RADNIČKI (NIŠ)

Prvo kolo: Dinamo Drezden (DR Nemačka) – NAPREDAK (Kruševac) 1:0, 1:0 (2:0), Hamburger (SR Nemačka) – SARAJEVO 4:2, 3:3 (7:5) i Lincer (Austrija) – RADNIČKI (Niš) 1:2, 1:4 (2:6)
Drugo kolo: Beroe Stara Zagora (Bugarska) – RADNIČKI (Niš) 0:1, 1:2 (1:3)
Treće kolo: RADNIČKI (Niš) – AZ 67 Alkmar (Holandija) 2:2, 0:5 (2:7)

KUP POBEDNIKA KUPOVA – DINAMO (ZAGREB)

Prvo kolo: DINAMO (Zagreb) – Benfika Lisabon (Portugalija) 0:0, 0:2 (0:2)

SREDNJOEVROPSKI KUP – ZAGREB

Komo (Italija) – ZAGREB 2:0, ZAGREB – Čepel Budimpešta (Mađarska) 0:0, Tatran Prešov (ČSSR) – ZAGREB 2:1, ZAGREB – Komo (Italija) 2:1, Čepel Budimpešta (Mađarska) – ZAGREB 2:0, ZAGREB – Tatran Prešov (ČSSR) 1:5. Zagreb je zauzeo poslednje mesto u grupi.

INTERTOTO KUP – BUDUĆNOST (TITOGRAD)

Grupa 4: BUDUĆNOST (Titograd) – Odenze 4:2, 1:1, BUDUĆNOST (Titograd) – Osters IF Vaksjo 3:1, 0:0, Tirol Inzbruk 1:2, 3:1. Budućnost je osvojila prvo mesto u grupi i novčanu nagradu.

BALKANSKI KUP – VELEŽ (MOSTAR)

Grupa A: VELEŽ (Mostar) – AEK Atina (Grčka) 2:0, Fljamurtari Valona (Albanija) – VELEŽ (Mostar) 2:1, AEK Atina (Grčka) – VELEŽ (Mostar) 3:1, VELEŽ (Mostar) – Fljamurtari Valona (Albanija) 4:1. Velež je osvojio prvo mesto u grupi i plasirao se u finale, gde mu je protivnik bila bugarska Trakija. U prvom meču u Plovdivu bilo je 6:5 za “rođene”, a u Mostaru 6:2 za domaćine, tako da je Velež osvojio Kup.

NAPOMENA: Utakmice u grupi igrane su u sezoni 1980/81, dok je finalni dvomeč održan u decembru 1981. godine, dakle u sezoni 1981/82.

Podelite ...

Ostavite komentar