Hrvatska – Jugoslavija 2:2 (1999)

Siniša Mihajlović, Alen Bokšić i Miroslav Đukić

Jugoslavija se plasirala na Evropsko fudbalsko prvenstvo 2000. godine u Belgiji i Holandiji pošto je u Zagrebu, 9. oktobra 1999. godine, u odlučujućoj utakmici 8. grupe kvalifikacija, igrala sa Hrvatskom nerešeno 2:2 (2:1) i osvojila prvo mesto u grupi.

Iz osme grupe kvalifikacija Republika Irska je izborila “baraž”, pošto je iste večeri u Skoplju igrala sa Makedonijom nerešeno 1:1 i zauzela drugo mesto u grupi.

Najbolji jugoslovenski fudbaleri ostvarili su sjajan rezultat u prvom poluvremenu, s obzirom na igru koju su prikazali. Od nekoliko veoma povoljnih prilika, Hrvatska je iskoristila samo jednu, dok su “plavi” praktično imali stopostotan učinak.

Tri minuta pre kraja poluvremena Mirković je nepromišljeno reagovao posle duela sa Jarnijem i španski sudija Garsija Aranda bio je primoran da mu pokaže put u svlačionicu. Do kraja prvog dela igre Hrvatska je imala još dve prilike. Oba puta, međutim, intervencijama se istakao golman Ivica Kralj, pa je prvo poluvreme završeno vođstvom “plavih”.

Vazdušni duel Ivice Kralja i Alena Bokšića

Duel Ivice Kralja i Alena Bokšića

Bez isključenog Mirkovića, “plavi” su izdržali sve nalete rivala u drugom poluvremenu, poklekli samo jednom, ali su uspeli da sačuvaju hladnu glavu i nerešen rezultat koji ih je odveo na Evropski šampionat, a Hrvate ostavio kući.

Stadion Kroacije u Zagrebu. Gledalaca: oko 40.000. Sudija: Hose Garsija Aranda (Španija).

Žuti kartoni: Soldo, Stanić, Tudor, Jurić (Hrvatska), Jokanović, Mihajlović (Jugoslavija). Crveni karton: Mirković (Jugoslavija) u 43. minutu.

Strelci: Bokšić (20) i Stanić (46) za Hrvatsku, Stanić (26-autogol) i Stanković (31) za Jugoslaviju.

HRVATSKA: Ladić, Rukavina, Jarni, Soldo, Jurić, Tudor (Rapajić), Asanović, Stanić, Šuker, Kovač (Bišćan), Bokšić (Šimić).

JUGOSLAVIJA: Kralj, Mirković, Đorović, Jokanović, Đukić, Nađ (Drulović), Stanković, Mijatović (Savićević), Milošević, Stojković (Bolić), Mihajlović.

IGRAČ UTAKMICE: Siniša Mihajlović (Jugoslavija)

GOLOVI …

1:0, 20. minut – Odbrana gostiju je za trenutak “zaspala”, što je Šuker uočio, pravovremeno dodao loptu Bokšiću kojem nije bilo teško da zatrese mrežu.

1:1, 26. minut – Radost hrvatskih fudbalera nije dugo trajala. Posle slobodnog udarca Mihajlovića, lopta u šesnaestercu pogađa Stanića u leđa i završava u mreži domaćih.

1:2, 31. minut – Nova radost “plavih”: Mihajlović je sa skoro istog mesta izveo slobodan udarac. Ovog puta Stanković je bio na pravom mestu. Golman Hrvatske Ladić je nespretno intervenisao i Jugoslavija je povela.

2:2, 46. minut – Posle odličnog prodora i centaršuta Bokšića sa leve strane, u “petercu” golmana Kralja najviše je skočio Stanić i zatresao mrežu.

Najvažniji detalji sa utakmice uz komentar Bože Sušeca sa HRT-a …

… i Milojka Pantića i Gojka Andrijaševića sa RTS-a

Boškov pohvalio svoje izabranike

ZAGREB, 9. oktobar 1999. godine (Tanjug) – Selektor fudbalske reprezentacije Jugoslavije Vujadin Boškov pohvalio je večeras svoje igrače zbog toga što su, uprkos činjenici da su 48 minuta igrali sa igračem manje i bučnom navijanju hrvatske publike, uspeli da u Zagrebu odigraju nerešeno i kvalifikuju se za Evropsko prvenstvo.

Boškov je na konferenciji za novinare, uz opasku da su njegovi puleni imala i sreće, pohvalio golmana Ivicu Kralja koji je svojim sigurnim intervencijama ulivao poverenje ostalim igračima, tako da je ostvaren povoljan rezultat.

Komentarišući isključenje Mirkovića, savezni selektor je rekao da je on, pod teretom velike odgovornosti, bio nervozan i da nije reagovao kako treba, jer da nije uzvratio Jarniju, bio bi kažnjen hrvatski fudbaler, a ovako je sudija video baš Mirkovićev udarac i isključio ga.

“Plavi” doputovali u Beograd

BEOGRAD, 10. oktobar 1999. godine – Fudbalska reprezentacija Jugoslavije doputovala je oko 01.30 časova u Beograd specijalnim avionom iz Zagreba, gde je u odlučujućoj utakmici protiv Hrvatske (2:2) izborila direktno učešće na finalnom turniru Evropskog prvenstva, koje će se naredne godine održati u Belgiji i Holandiji.

Slavlje na ulicama Beograda

“Plave” je na surčinskom aerodromu dočekalo više od 1.000 navijača, koji su srdačno pozdravili nacionalne fudbalske junake.

Dejan Stanković, strelac drugog gola za Jugoslaviju, napomenuo je kako mu je broj “šest” na dresu ponovo bio srećan, a zatim dodao:”Uspeli smo u meču koji je sve rešavao, što dovoljno govori o snazi našeg tima.”

Predrag Mijatović: “Bila je to fantastična utakmica u kojoj smo pokazali da mnogo možemo kada igramo jedni za druge”.

Siniša Mihajlović, najbolji igrač meča u Zagrebu: “Ovaj nerešen rezultat, ravan pobedi, posvećujemo našem narodu.”

Veliko razočarenje u Hrvatskoj

ZAGREB, 10. oktobar 1999. godine (Tanjug) – Hrvatska danas tuguje zbog neuspeha njene fudbalske reprezentacije u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo, a razočarenje je utoliko veće što su evropske nade Hrvata pokopali niko drugi do Jugosloveni.

Utučenost remijem protiv najboljih jugoslovenskih fudbalera, koji je, praktično, značio poraz, današnja hrvatska štampa je izrazila već u naslovima. “Završetak brončane bajke”, “Od popodnevne euforije do večernjeg razočarenja”, “Iz optimizma u deresiju”, “Fortuna nije bila Hrvatica”, neki su od naslova koji najbolje odražavaju rasploženje u Hrvatskoj posle sinoćnje utakmice.

Deprimiran neuspehom hrvatskih fudbalera, komentator riječkog “Novog lista” ocenjuje da je protekla noć bila noć tuge u Maksimiru i u celoj Hrvatskoj.