Fudbalski susreti sa Engleskom (1)

Kapiteni Engleske i Jugoslavije Bili Rajt i Ivica Horvat uoči utakmice odigrane 28. novembra 1956. godine. Bilo je 3:0 za Engleze

Od 1939. do 1991. godine fudbalska reprezentacija Jugoslavije sastala se sa Engleskom 14 puta, samo tri utakmice bile su službene. “Plavi” su zabeležili četiri pobede i po pet remija i poraza, uz negativnu gol-razliku 20:23.

Najubedljiviji trijumf ostvarila je Jugoslavija – 1958. godine bilo je 5:0. To je do današnjih dana jedan od najtežih poraza selekcije sa Ostrva u međunarodnim utakmicama. Englezi su se dva puta revanširali, ne baš istom merom – slavili su sa 3:0 na Vembliju 1956. i sa 4:1 usred Beograda 1987. godine.

18. maj 1939. godine (prijateljska): JUGOSLAVIJA – Engleska 2:1

Prvi susret fudbalskih selekcija Jugoslavije i Engleske održan je 18. maja 1939. godine u Beogradu. Tim sa ostrva tada je važio za fudbalsku silu, dok su “plavi” ranije te godine pretrpeli poraze od Nemačke u Berlinu i Rumunije u Bukureštu.

Bila je to 225. međunarodna utakmica Engleske i jubilarni stoti meč “plavih”. Proslava jubileja nije mogla proći bolje, jer je Jugoslavija nad favorizovanim protivnikom slavila sa 2:1. OPŠIRNIJE ….

22. novembar 1950. godine (prijateljska): Engleska – JUGOSLAVIJA 2:2

JUGOSLAVIJA: Vladimir Beara (Hajduk), Branko Stanković (Crvena zvezda), Ratko Čolić (Partizan), Zlatko Čajkovski (Partizan), Ivan Horvat (Dinamo Zagreb), Predrag Đajić (Crvena zvezda), Tihomir Ognjanov (Crvena zvezda), Rajko Mitić (Crvena zvezda), Todor Živanović (BSK), Stjepan Bobek (Partizan), Bernard Vukas (Hajduk). Selektor: Milorad-Mikica Arsenijević.

Meč je odigran u godini u kojoj su selekcije Jugoslavije i Engleske učestvovale na Svetskom kupu u Brazilu. “Plavi su u grupi deklasirali Švajcarsku (3:0) i Meksiko (4:1), a poraženi od domaćeg Brazila (0:2). Englezi su od SAD pretrpeli senzacionalan poraz (0:1) o kojem se i danas priča, a Holivud ga je 2005. godine ovekovečio kroz film “Utakmica njihovih života”.

Obe reprezentacije zauzele su drugo mesto u svojoj grupi i tako završile takmičenje, jer su samo prvoplasirane ekipe išle dalje, u polufinale.

Na londonskom “Hajberiju”, pred oko 60 hiljada svedoka, domaćini su poveli sa dva brza gola Neta Lofthauza – u 30. i 35. minutu.

Jugoslavija je smanjila autogolom Lesa Komptona pet minuta do odmora, a konačan rezultat postavio je tadašnji član beogradskog BSK-a, a kasnije dugogodišnji prvotimac Crvene zvezde Todor Živanović u 75. minutu.

16. maj 1954. godine (prijateljska): JUGOSLAVIJA – Engleska 1:0

U pripremama za Svetsko prvenstvo 1954. godine u Švajcarskoj Jugoslavija je na prepunom stadionu JNA u Beogradu minimalnom pobedom nastavila tradiciju dobrih rezultata protiv tima sa Ostrva. Gosti su i nakon ove utakmice morali da čekaju novu priliku za prvi trijumf nad “plavima”. Bili su nemoćni u sudaru sa jugoslovenskim majstorima lopte koji su imali recept za njihov presing. Pobedonosni gol postigao je Rajko Mitić u 88. minutu. OPŠIRNIJE …

Ovaj put su obe reprezentacije prošle grupu na Svetskom kupu i bile zaustavljene u četvrtfinalu – Jugoslavija od Nemačke – 0:2,a Engleska od Urugvaja – 2:4.

28. novembar 1956. godine (prijateljska): Engleska – JUGOSLAVIJA 3:0

JUGOSLAVIJA: Vladimir Beara (Crvena zvezda), Bruno Belin (Partizan), Branko Stanković (Crvena zvezda), Lazar Tasić (Crvena zvezda), Ivan Horvat (Dinamo Zagreb), Vujadin Boškov (Vojvodina), Zdravko Rajkov (Vojvodina), Vladimir Čonč (Dinamo Zagreb), Ivan Toplak (Crvena zvezda), Bernard Vukas (Hajduk), Branko Zebec (Partizan). Selektor: Aleksandar Tirnanić.

Džoni Bruks (13) i Tomi Tejlor (65, 89) doneli su Englezima prvi trijumf u međusobnim susretima, 17 godina od prvog meča ovih rivala. Meč je odigran na londonskom Vembliju pred 75 hiljada gledalaca.

Džoni Hejns povredio se u 30. minutu nakon duela sa Rudolfom-Rudijem Belinom. Tada u fudbalu nije postojala mogućnost zamene, ali kako se radilo o prijateljskoj utakmici, dogovor je bio da ga zameni upravo dvostruki strelac Tejlor.

Uprkos ubedljivom porazu, “plavi” su još dobro prošli, najviše zahvaljujući heroju utakmice Vladimiru Beari, koji je odbranio i penal Rodžeru Birnu.

U dresu sa državnim grbom debitovao je Zvezdaš Ivan Toplak, kome je to bio i jedini nastup za najbolju vrstu. Kasnije, tokom sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog veka, u nekoliko navrata obavljao je dužnost selektora “A” tima Jugoslavije, a 1984. godine vodio je olimpijsku reprezentaciju do bronzane medalje.

11. maj 1958. godine (prijateljska): JUGOSLAVIJA – Engleska 5:0

Rezultat koji je odjeknuo širom fudbalske planete. U Beograd je ranjena Engleska, Engleska koja se još oporavljala od užasne avionske nesreće tri meseca ranije, u kojoj su stradali igrači Mančester Junajteda po povratku sa gostovanja Crvenoj zvezdi u Kupu evropskih šampiona.

U sastavu gostiju pojavio se i Bobi Čarlton, jedan od preživelih u minhenskoj tragediji. Među stradalim putnicima bili su i akteri prošlog susreta ove dve selekcije, održanog godinu i po dana ranije – dvostruki strelac Tomi Tejlor i Rodžer Birn, kome je Beara odbranio penal.

Ogromna sparina iscrpela je goste, pa su u poslednjih 13 minuta primili čak tri gola.

Dragoslav Šekularac je o tom susretu govorio:

“Sećam se, pre svega, zbunjenosti Engleza našom duhovitom, gotovo neobaveznom igrom, kojom smo potpuno razbili njihov sistem striktnog markiranja svakog protivničkog igrača. Tom, košarkaški rečeno, igrom „jedan na jedan“, Englezi su doživeli pravi fijasko, jer nisu imali fudbalere koji su tog dana mogli da pariraju našem vihornom navalnom kvintetu: Petaković, Veselinović, Milutinović, Šekularac i Rajkov.”

Od utakmice u Beogradu započeo je niz od sedam mečeva Engleske bez pobede, što je najduži u njenoj istoriji.

Mesec dana kasnije, na Svetskom kupu u Švedskoj, Engleska nije prošla grupu dok je Jugoslavija eliminisana u četvrtfinalu, ponovo od Nemačke – 0:1. OPŠIRNIJE …

11. maj 1960. godine (prijateljska): Engleska – JUGOSLAVIJA 3:3

JUGOSLAVIJA: Milutin Šoškić (Partizan), Vladimir Durković (Crvena zvezda), Fahrudin Jusufi (Partizan), Ante Žanetić (Hajduk), Branko Zebec (Crvena zvezda), Željko Perušić (Dinamo Zagreb), Luka Lipošinović (Dinamo Zagreb), Dražan Jerković (Dinamo Zagreb)-Muhamed Mujić (Velež), Dragoslav Šekularac (Crvena zvezda), Milan Galić (Partizan), Borivoje-Bora Kostić (Crvena zvezda). Selektorska komisija: Aleksandar Tirnanić, Ljubomir Lovrić i Dragomir Nikolić.

Samo dva minuta delila su Jugoslaviju od velikog trijumfa u veoma uzbudljivom prijateljskom meču na Vembliju, pred 60 hiljada domaćih pristalica, neprijatno iznenađenih sjajnom igrom gostiju.

“Plavi” su dva puta vodili, a gosti su jednom bili u prednosti. Strelci: Milan Galić (27, 58) i Borivoje-Bora Kostić (80) za Jugoslaviju, a Brajan Daglas (42), Džimi Grivz (48) i Džoni Hejns (88) za Englesku.

U redovima “plavih” debitovao je golgeter zagrebačkog Dinama Dražan Jerković, koji će se proslaviti dve godine kasnije na Svetskom šampionatu u Čileu kada je sa još petoricom igrača podelio titulu najboljeg strelca.

Kapiteni Engleske i Jugoslavije Ronald Klejton i Luka Lipošinović

9. maj 1965. godine (prijateljska): JUGOSLAVIJA – Engleska 1:1

JUGOSLAVIJA: Zlatko Škorić (Dinamo Zagreb), Vladimir Durković (Crvena zvezda), Fahrudin Jusufi (Partizan), Radoslav Bečejac (Partizan), Velibor Vasovićc (Partizan), Vladimir Popovic (Crvena zvezda), Vladimir Lukarić (Rijeka)-Silvester Takač (vojvodina), Slaven Zambata (Dinamo Zagreb), Vladimir-Vladica Kovačević (Partizan), Milan Galić (Partizan), Dragan Džajić (Crvena zvezda). Selektorska komisija: Aleksandar Tirnanić, Milan Antolković, Abdulah Gegić i Miljan Miljanić.

Tada novi sportski objekat, otvoren nepune dve godine ranije – stadion Crvene zvezde u Beogradu ugostio je selekciju Engleske. Za goste je debitovao Alan Bol, koji će godinu dana kasnije biti jedan od ključnih igrača Engleske u pohodu ka tituli šampiona sveta.

Konačan rezultat postavljen je već u 20. minutu. Fudbaler Partizana Vladica Kovačević doveo je u 15. minutu domaće u vođstvo, da bi pet minuta kasnije izjednačio Beri Bridžis.

4. maj 1966. godine (prijateljska): Engleska – JUGOSLAVIJA 2:0

JUGOSLAVIJA: Milutin Šoškić (Partizan), Vinko Cuzzi (Hajduk), Živorad-Žika Jeftic (Crvena zvezda), Radoslav Bečejac (Partizan), Branko Rašovic (Partizan), Velibor Vasović (Partizan), Spasoje-Paja Samardžic (OFK Beograd), Vojislav-Vojkan Melić (Crvena zvezda), Džemaludin Mušović (Sarajevo), Josip Skoblar (OFK Beograd), Dragan Džajić (Crvena zvezda). Selektorska komisija: Aleksandar Tirnanić, Milan Antolković i Miljan Miljanić.

Još jednom je Vembli ugostio “plave”, ovaj put susretu je prisustvovalo 55 hiljada gledalaca. Džimi Grivz (9) i Bobi Čarlton (34) pogodili su mrežu gola Milutina Šoškića.

Bila je ovo poslednja provera Engleza pred domaćom publikom uoči Svetskog kupa, koji se tog leta održavao na njihovom “bunjištu”.

Engleska je nepuna tri meseca kasnije i osvojila titulu. Iako četvrti u svetu sa prvenstva 1962. godine, “plavi” nisu mogli na završni turnir jer su u svojoj kvalifikacionoj grupi zauzeli tek treće mesto, iza Francuske i Norveške.