Fudbalerko Nogometović izveštava: Prvenstvo Jugoslavije 1973/74 (4)

Fudbalsko prvenstvo 1973-74

OFK Beograd je početkom sedamdesetih godina prošlog veka spadao u sam vrh jugoslovenskog fudbala. Generacija Dragoslava Stepanovića, Petra Borote, Slobodana Santrača, Ilije Petkovića, Bogdana Turudije, Ninoslava Zeca, Slobodana Mešanovića, Nikše Đujića u periodu između 1970. i 1974. godine nijednom nije šampionsku trku završavala ispod petog mesta.

Popularni “romantičari sa Karaburme” u tom su periodu čak dva puta bili treći, što, pored dve vicešampionske titule, u sezonama 1954/55 i 1963/64, predstavlja najveće domete kluba u prvenstvima Jugoslavije.

Sportska javnost je sa zanimanjem pratila fudbalsko prvenstvo 1973/74 i iz još jednog razloga – želela je da sazna koliko dugo će trajati jedan impresivan rekord koji su držali upravo fudbaleri OFK Beograda.

Naime, oni su 27. septembra 1970. godine poraženi od beogradskog Partizana rezultatom 0:2, i od tada su bili nepobedivi na svom stadionu. Dolazili su im “na noge” i Crvena zvezda, Partizan, splitski Hajduk, zagrebački Dinamo, sarajevski Željezničar, mostarski Velež, ali niko nije uspeo da sa Karaburme, iz tog divnog šumovitog beogradskog predgrađa podno Zvezdarskog brda, odnese oba boda (tada su za pobedu dodeljivana dva boda, op.a.).

Posle 51 utakmice, 38 pobeda i 13 remija (uspešnost blizu 91 odsto), posle tačno tri godine i tri dana, to je uspelo zeničkom Čeliku, 30. septembra 1973. godine, u utakmici osmog kola. Interesantno je da je OFK Beograd započeo svoju seriju od 51 meča bez poraza upravo protiv Zeničana, 18. oktobra 1970. godine.

Čelik je na Karaburmu došao kao lider šampionata, sa željom da ostane neporažen. Posle dosadnog prvog poluvremena, u jednom od retkih napada, u 54. minutu, gosti su iznudili korner sa leve strane. Lopta je hitro prebačena prema desnoj aut-liniji, gde ju je sačekao Radovan Bokan i odmah centrirao. Snalažljivi Alojs Renić je uleteo u prazan prostor i poslao loptu između stative i pružene ruke golmana Petra Borote.

Sergije Krešić (beli dres) je pokušao da omete Alojza Renića, ali napadač Čelika je bio neumoljiv - 0:1!

Sergije Krešić (beli dres) je pokušao da omete Alojza Renića, ali napadač Čelika je bio neumoljiv – 0:1!

Bokan se par minuta kasnije našao u idealnoj prilici da povisi vođstvo Zeničana, ali je pucao pored praznog gola u aut.

Gosti su plenili borbenošću i požrtvovanošču. Defanzivac Čelika Kemal-Kemo Šljoka je malo preterao u tome, pa je zaradio drugi žuti, odnosno crveni karton u 82. minutu, posle jedne rasprave sa igračem OFK Beograda Sergijem Krešićem.

Posle jednog oštrijeg starta Krešića na golmana Čelika Momu Vujačića, nervozno je reagovao defanzivac Zeničana Kemo Šljoka (tamni dres). Varaždinski sudija Vujec je Krešiću pokazao žuti, a Šljoki drugi žuti, odnosno crveni karton

Ostaće, međutim, u analima zapisan impozantan rekord OFK Beograda. Evo liste svih utakmica iz te serije nepobedivosti: