Dvostruki vice-šampioni Evrope

Jugoslovenska fudbalska reprezentacija dva puta je bila na korak od osvajanja titule najbolje ekipe u Evropi.

Prvi put se to desilo na prvom Kupu nacija (nekadašnji naziv za Prvenstvo Evrope) 1960. godine u Parizu. Jugoslavija je ušla u finale nakon što je u dramatičnoj polufinalnoj utakmici pobedila Francusku rezultatom 5:4, iako je domaćin posle 63. minuta vodio sa 4:2.

Sovjetski Savez je bio bolji u finalu i nakon produžetaka trijumfovao rezultatom 2:1.

Osam godina kasnije na Kupu nacija u Italiji Jugoslavija je ušla u finale nakon što je u polufinalu golom Dragana Džajića u 86. minutu porazila aktuelnog svetskog prvaka Englesku. Jugosloveni su u finalu bili na dobrom putu da trijumfuju, pošto su protiv Italijana vodili 1:0, ali je susret završen nerešeno – 1:1. U ponovljenoj utakmici Italija je pobedila 2:0, Jugoslavija je po drugi put postala vice-šampion Evrope.