Dogodilo se na današnji dan – 2. juna

Fahrudin Jusufi (beli dres, Jugoslavija) u meču protiv Urugvaja (foto: soccermond.com)

1962. godine – posle startnog poraza od Sovjetskog Saveza (0:2), fudbaleri Jugoslavije ostvarili su prvu pobedu na Svetskom prvenstvu u Čileu. Na stadionu u gradu Ariki, pred četiri hiljade gledalaca, naš tim je pobedio Urugvaj sa 3:1 (2:1).

Golove su postigli Josip Skoblar (iz penala u 25. minutu), Milan Galić (29) i Dražan Jerković (49). Strelac jedinog pogotka za Urugvajce bio je Anhel Kabrera u 19. minutu.

Utakmica je protekla u terenskoj dominaciji Jugoslavije tokom većeg dela susreta. Urugvajci su se pokazali kao “tvrd orah” – vešti s loptom, borbeni do fanatizma i često preoštri u duelima. Uglavnom su se orijentisali na odbranu sa 8-9 igrača i tek posle primljenog trećeg gola su se otvorili i krenuli na sve ili ništa.

Golom Kabrere, posle serije grešaka naše odbrane, Urugvaj je poveo, ali je Jugoslavija veoma brzo – već u narednih pola sata igre, sa tri gola preokrenula rezultat i obezbedila trijumf.

Igrači u plavo-crnim dresovima, naročito Domingo Perez, opasno su pretili našem golu, ali je golman Milutin Šoškić uvek bio na visini zadatka. U jednom trenutku ga je i sreća poslužila jer je loptu zaustavila prečka.

U jeku potpune ofanzive Urugvajaca, u 69. minutu, Kabrera je nespretno (i nesportski) zakačio Šoškića dok je ovaj sa loptom ležao na travi. Stvorila se gužva posle koje je čehoslovački sudija Galba isključio urugvajskog napadača, ali i Vladicu Popovića koji je prvi stao u zaštitu našeg golmana.

Najistaknutiji u pobedničkom timu bili su fudbalski čarobnjak Dragoslav Šekularac (izabran kasnije u najbolji tim šampionata), opasni napadači Jerković (uz Brazilce Garinču i Vavu, Čileanca Sančeza, Mađara Alberta i Rusa Ivanova, najbolji strelac prvenstva) i Galić, kao i golman Šoškić.

Jugoslavija je u trećem kolu demolirala Kolumbiju sa 5:0, a u četvrtfinalu golom Petra Radakovića savladala Zapadnu Nemačku. “Plavi” su u polufinalu poraženi od Čehoslovačke 1:3, a u meču za treće mesto od Čilea sa 0:1.

JUGOSLAVIJA: Milutin Šoškić (Partizan Beograd), Vladimir Durković (Crvena zvezda Beograd), Fahrudin Jusufi (Partizan), Petar Radaković (Rijeka), Vlatko Marković (Dinamo Zagreb), Vladica Popović (Crvena zvezda), Vojkan Melić (Crvena zvezda), Dragoslav Šekularac (Crvena zvezda), Dražan Jerković (Dinamo), Milan Galić (Partizan), Josip Skoblar (OFK Beograd).

1967. godine – Međunarodna košarkaška federacija (FIBA) je na sastanku u Montevideu velikom većinom glasova donela odluku da domaćin Šestog svetskog šampionata 1970. godine bude Jugoslavija. To je bila prva planetarna smotra košarke koja se održala van južnoameričkog kontinenta.

Jugoslavija je na tom takmičenju prvi put postala šampion sveta.

1974. godine – Jedan od najboljih jugoslovenskih atletičara svih vremena Nenad Stekić trijumfovao je u skoku u dalj na tradicionalnom “memorijalu Borisa Hanžekovića” na stadionu Maksimir u Zagrebu.

Dvadesettrogodišnji Beograđanin je, u konkurenciji evropskog prvaka Klausa iz Istočne Nemačke i juniorskog evropskog rekordera Poljaka Cibulskog, postavio novi državni rekord skokom od 8 metara i 15 centimetara.

Nenad Stekić

Nenad Stekić

Dotadašnji najbolji jugoslovenski rezultat bio je u vlasništvu Miljenka Raka, koji je 4. septembra 1972. godine na istom mestu, u Maksimiru, skočio 7,98 metara.

Stekićev rezultat bio je prvi zvanično priznat skok nekog jugoslovenskog “daljaša” preko osam metara. Doduše, atletičar Crvene zvezde je već na Balkanijadi 1973. godine pobedio rezultatom 8,15 metara, ali je ta daljina postignuta uz pomoć jakog vetra u leđa.

Stekić je u svojoj karijeri više od sto puta leteo preko magične granice od osam metara. Tri puta je bio vicešampion Evrope – dva puta na otvorenom (1974. i 1978. godine) i jednom u dvorani – 1980. godine.

Popularni “Steka” je tokom karijere bio dvostruki prvak Mediterana i jednom univerzitetski šampion. Na atletskom mitingu u kanadskom Montrealu, 25. jula 1975. godine, postavio je novi evropski rekord – 8,45 metara, koji je bio na snazi do Olimpijskih igara u Moskvi 1980. godine kada je istočni Nemac Luc Dombrovski doskočio do 8,54 metara.

1965. godine – Košarkaši Jugoslavije ostvarili su najubedljivij trijumf nad Španijom u istoriji nadmetanja ova dva državna tima.

U četvrtom kolu prvenstva Evrope, koje se održavalo u Sovjetskom Savezu (SSSR), “plavi” su u Tbilisiju (današnjem glavnom gradu Gruzije) ponizili “crvenu furiju” sa 48 poena razlike – 113:65 (61:27).

Prvo ime susreta bio je Radivoj Korać sa 34 poena. Đusepe-Pino Đerđa postigao je 12, Slobodan-Rica Gordić i Dragoslav Ražnatović po 10, Dragan Kovačič i Zvonimir-Zvone Petričević po 9, Ivo Daneu i Nemanja Đurić po 8, Miloš Bojović 7 i Trajko Rajković 6 poena.

Prema Tanjugovom izveštaču sa lica mesta, ushićeni elegancijom kojom Korać puni koš Španaca, gledaoci su često skandirali njegovo prezime, a po završetku susreta, mnogi od njih su ušli na teren u želji da lično čestitaju jugoslovenskom asu na fantastičnoj igri.

“Plavi” su takmičenje završili na drugom mestu posle poraza u finalu od domaćina prvenstva – 49:58.