Partizan i SR Jugoslavija u TOP 100

Detalj sa utakmice Partizan - Kvins Park Rendžers 4:0

Globalna sportska televizijska mreža “Eurosport” objavila je 2014. godine svoju listu 100 najuzbudljivijih, najupečatljivijih ili najneverovatnijih utakmica u istoriji fudbala.

Među 100 veličanstvenih našla se i utakmica Partizan – Kvins Park Rendžers 4:0 iz drugog kola Kupa UEFA 1984. godine, kao i dva duela Savezne Republike Jugoslavije na Evropskom prvenstvu 2000. godine – sa Slovenijom – 3:3, i Španijom – 3:4.

Od klubova sa naših prostora, čast da se nađe na listi najvećih fudbalskih utakmica u izboru “Eurosporta” zaslužio je samo beogradski Partizan, koji se 1984. godine plasirao u treće kolo Kupa UEFA nakon jednog od dva najveća preokreta u istoriji evropskih kupova.

U prvom meču u Londonu, odigranom 24. oktobra, “crno-beli” su poraženi od Kvins Park Rendžersa sa 2:6.

I to je bila čudna utakmica. Nakon ranog vođstva domaćina, Partizan je golovima Nikice Klinčarskog i Dragana Mancea preokrenuo na 2:1, ali se na poluvreme ipak otišlo sa vođstvom Kvins Park Rendžersa – 3:2. U drugom poluvremenu usledio je totalni potop – Englezi su postigli još tri gola i misiju Partizana u revanšu učinili gotovo nemogućom.

Ipak, tako nisu mislili navijači beogradskog kluba koji su napunili Stadion JNA u revanšu 7. novembra. Pedeset hiljada gledalaca nosilo je svoje ljubimce ka jedinstvenom podvigu.

Sve se u tom susretu odvijalo po idealnom scenariju, čak su i golovi padali u pravo vreme i tako potpuno obeshrabrili protivnika. Mance je načeo mrežu gostiju već u trećem minutu. Dragi Kaličanin je iz penala podigao prednost domaćina u finišu prvog poluvremena, a tek što se krenulo sa centra u drugom delu lopta koju je Miodrag Ješić uputio sa 30-ak metara po treći put je završila iza leđa golmana Hakera.

Tačku na ovu neverovatnu fudbalsku priču stavio je Zvonko-Zvone Živković već u 63. minutu. Nokautirani protivnik do kraja susreta nije smogao snage da se vrati u meč, čak ni da ozbiljnije pripreti čuvaru mreže Partizana Frahrudinu Omeroviću.

Puleni trenera Nenada Bjekovića evropski put završili su već u narednom kolu porazom od mađarskog Videotona. U prvom susretu u Sekešfehervaru pretrpeli su još jedan težak poraz – 0:5.

Iako su navijači Partizana tokom revanš-susreta u Beogradu pevali “Šest komada, šest komada – to je naša nada!”, čudo se nije ponovilo. Istina, prvo poluvreme umnogome je podsetilo na ono iz duela sa Englezima, jer su dva Zvonka – Živković i Varga, pogocima u 11. i 45. minutu doveli Partizan u obećavajuće vođstvo od 2:0. Ipak, u drugom delu nije bilo golova …

SR Jugoslavija je na Evropskom šampionatu u Belgiji i Holandiji eliminisana u četvrtfinalu, zabeležila je po jednu pobedu i remi i dva poraza, uz gol-razliku 8:13. “Plavi” su postali negativni rekorderi po broju primljenih golova na završnim turnirima evropskih prvenstava, a napadač SR Jugoslavije Mateja Kežman i dalje je najbrže isključeni igrač na šampionatima Starog kontinenta. Za utehu, čak dve utakmice ove reprezentacije ušle su u “Eurosportov” izbor najboljih 100 utakmica.

Dvostruki strelac za Sloveniju Zlatko Zahovič u zagrljaju svojih saigrača (AP)

U meču prvog kola “C” grupe 13. juna 2000. godine u belgijskom gradu Šarlroa Slovenci su dominirali čitavih sat vremena, imali ubedljivih 3:0 i igrača više, ali su “plavi” u furioznih osam minuta, od 67. do 73. minuta, golovima Ljubinka Drulovića i Save Miloševića (2) došli do izjednačenja, čak imali prilike i za potpuni preokret.

SR Jugoslavija je na istom takmičenju, 21. juna u belgijskom Brižu, odigrala još jednu nesvakidašnju utakmicu. Poražena je od Španije rezultatom 3:4, iako je vodila tri puta i na isteku regularnih 90 minuta imala pobedu u džepu – 3:2. Španci su u sudijskoj nadoknadi postigli ekspresna dva gola i tako u četvrtfinalu izbegli prvog favorita, jednog od domaćina prvenstva Holandiju.

Brojni igrači sa prostora bivše Jugoslavije bili su akteri nezaboravnih mečeva koji su ušli u izbor “Europsporta”. Pomenućemo dve …

Italijanski Milan je 18. maja 1994. godine sa 4:0 demolirao špansku Barselonu u finalu Lige šampiona.

Bilo je to veliko iznenađenje jer je Barselona uoči finala važila za velikog favorita za osvajanje trofeja, drugog u tri godine. Katalonci su u Atinu doputovali sa oreolom novog-starog šampiona Španije i trener Johan Krojf je bio na slatkim mukama jer je na raspolaganju imao sve igrače.

Za razliku od njega, prvi strateg Milaneza Fabio Kapelo zbog povreda nije mogao da računa na golgetera Marka van Bastena i tada najskupljeg svetskog igrača i najveću nadu italijanskog fudbala Đanluku Lentinija, kao ni na standardne igrače odbrane, kažnjene Franka Barezija i Alesandra Kostakurtu.

Zbog tadašnjeg Uefinog pravila da ekipe u evropskim kupovima mogu na terenu da imaju samo trojicu stranaca, i Kapelo i Krojf morali su da se odreknu nekih fudbalera. Tako je Italijan na tribine poslao Rumuna Florijana Radučojua, Francuza Žan-Pjer Papena i Danca Brajana Laudrupa, dok se Holanđanin odrekao usluga Brajanovog brata Mihajla Laudrupa.

Po nekim ocenama, prezentacija Milana bila je nešto najbolje viđeno u finalima Kupa evropskih šampiona/Lige šampiona i igra karijere Dejana Savičevića

Dejo je asistirao Masaru kod prvog gola i pogodio stativu kod rezultata 3:0, ali je vrhunac njegovog izdanja i čitave utakmice potez koji je izveo u 47. minutu.

Kod stanja 2:0 za Milan, Savičević je na desnoj strani vešto iskoristio nesmotrenost defanzivca Miguela Anhela Nadala i ukrao mu loptu, a onda krajičkom oka zapazio da je reprezentativni golman Španije Andonio Zubizareta malo izašao sa gol-linije i manirom fudbalskog čarobnjaka izuzetno preciznim lobom pogodio mrežu za 3:0.

Jednu od boljih partija u dresu Milana pružio je i Zvonimir-Zvone Boban.