Utakmice koje se pamte: Hajduk – Partizan 3:3 (1984)

Lopta je po treći put u Partizanovoj mreži ...

Meč drugog kola jesenjeg dela fudbalskog šampionata Jugoslavije u sezoni 1984/85 između Hajduka i Partizana na stadionu Poljud u Splitu obećavao je sjajnu sportsku predstavu. Splitski “bili” su perfektno otvorili prvenstvo ubedljivom domaćom pobedom (5:1) nad novosadskom Vojvodinom, dok su beogradski “crno-beli” u derbiju prvog kola na stadionu JNA bili bolji (2:0) od zagrebačkog Dinama.

Hajduk, polufinalista Kupa UEFA u sezoni 1983/84, u novo prvenstvo ušao je sa prilično podmlađenim timom. Redove “bilih” napustili su Vedran Rožić (otišao u sidnejsku Kroaciju), golman Zoran Simović (turski Galatasaraj), Josip Čop (austrijski Šturm), Dušan Pešić (turski Fenerbahče), …

Trener Stanko Poklepović je iz omladinskog pogona u prvi tim prekomandovao igrača odbrane 17-godišnjeg Stjepana Andrijaševića i 18-godišnjeg veznog fudbalera Aljošu Asanovića, koji su igri splitske ekipe dodali energiju i agresivnost.

Ipak, glavne vedete tima ostali su fudbalski mađioničar Baka Slišković, čovek-mašina Ivan Gudelj i neuhvatljivi golgeter Zlatko Vujović. Poklepović za ovaj derbi nije mogao da računa na povređenog Zorana Vujovića, ali ni na pojačanje iz zagrebačkog Dinama Stjepana Deverića zbog osporene registracije za novi klub.

Novi trener Partizana Nenad Bjeković je na raspolaganju imao podjednako jake argumente za optimizam, iako su klub iz Humske uoči nove sezone napustili golman Ranko Stojić (otišao u zagrebački Dinamo), Momčilo Vukotić (povukao se u igračku penziju), Nenad Stojković (francuski Monako), … Ono što je Slišković bio u Hajduku, to je “crno-belima” značio Zoran-Čava Dimitrijević, igrač koji je samo jednim genijalnim potezom mogao da reši meč. Odbrane svih ekipa drhtale su pred napadačkim tandemom Dragan Mance – Zvonko Varga, a tu je bio i fudbalski maratonac, iskusni Nikica Klinčarski. Ispred gol-linije stajao je novi čovek – golman Fahrudin Omerović, pojačanje iz tuzlanske Slobode, a na klupi je sedeo bivši igrač OFK Beograda 22-godišnji Nebojša-Uške Vučićević, još jedan fudbalski poeta u redovima “crno-belih” …

Tog sunčanog nedeljnog popodneva na Poljudskoj lepotici okupilo se oko 40 hiljada gledalaca, u velikoj većini navijača Hajduka. Ohrabreni sjajnim izdanjem svojih ljubimaca protiv Vojvodine, sigurno su očekivali novu pobedu. Pobedu nisu dobili, ali spektakl i jedan od najuzbudljivijih duela ova dva rivala – jesu.

Fudbaleri Hajduka i Partizana pred početak susreta

Fudbaleri Hajduka i Partizana pred početak susreta

Prošlo je samo četiri minuta od kada je prištinski sudija Beriša Šinasi označio početak susreta, a tribine su već gorele. Hajdukovo pojačanje iz titogradske Budućnosti Momir Bakrač prekinuo je napad gostiju, loptu je prihvatio bek Branko Miljuš i odmah je produžio do Sliškovića. Baka je krenuo sa svoje polovine i u nezadrživom trku stigao nadomak šesnaesterca odakle je opalio prizemni projektil u donji desni ugao Omerovićevog gola.

Gudelj je u 27. minutu prekršajem zaustavio Vargu. “Skraćeni korner” sa leve strane izveo je Dimitrijević, najviši u skoku je bio Varga i sa ivice peterca uputio šut ka Hajdukovom golu. Čuvar mreže Ivan Pudar je loptu samo kratko odbio do glave Miodraga Ješića, koji je izjednačio rezultat.

Igrači Partizana su se uglavnom orijentisali na brze kontranapade u kojima su koristili puno slobodnog prostora iza leđa defanzivaca Hajduka. Iz takve jedne munjevite akcije u 63. minutu, Varga je primio loptu na desnoj strani i sjajno primetio Dimitrijevića koji je trčao ka protivničkom šesnaestercu. Usledio je Vargin pravovremen pas i Čavina sigurna egzekucija.

Miodrag Ješić slavi izjednačujući pogodak

Miodrag Ješić slavi izjednačujući pogodak

U 67. minutu desio se zanimljiv detalj – Poklepović je umesto Gorana Šušnjare u igru uveo Dževada Prekazija, koji je fudbalski stasao i potpunu igračku afirmaciju stekao baš u Partizanu.

Upravo je popularni Preki u 74. minutu sa leve strane poslao nisku loptu u šesnaesterac, na koju je majstorski reagovao Zoran Vulić i sa sedam metara skrenuo u mrežu.

A onda su u finišu utakmice usledila još dva velika uzbuđenja.

Lopta je u 83. minutu izbijena iz šesnaesterca gostiju, Gudelj je na centru igrališta pogrešno procenio njen let i ona je pala ispred Mancea, koji je u punom sprintu krenuo sam ka Hajdukovom golu. Igrač Hajduka uspeo je da stigne Mancea u šesnaestercu, ali ga je napadač Partizana veštom varkom poslao po fritule i šutirao. Pudar je sjajno intrevenisao, na njegovu nesreću, lopta se odbila baš do Varge, koji je malo pričekao i onda je sa nekih desetak metara poslao neodbranjivo pod prečku. Mance je u ekstazi pao na travu, verovatno je u tom trenutku bio uveren u trijumf na Poljudu.

Stjepan Andrijašević

Stjepan Andrijašević

Ali samo dva minuta kasnije Slišković je iz slobodnog udarca sa desne strane kao rukom na daljoj stativi pronašao mlađanog Andrijaševića, koji je preciznim udarcem glavom sa šest metara doneo izjednačenje.

Spektakularna utakmica – Hajduk je poveo ranim golom, Partizan se vratio i vodio dva puta, a Splićani su dva puta spašavali bod, koji su na kraju i spasli. Mreže oba gola mogle su da se zatresu još koji put, u prilikama su bili Zlatko Vujović, Asanović, Vulić, Slišković (pogodio stativu iz slobodnog udarca), Varga …

FUDBALSKO PRVENSTVO JUGOSLAVIJE 1984/85, drugo kolo, 26. avgust 1984. godine

Stadion: Poljud u Splitu. Gledalaca: 40 hiljada. Glavni sudija: Beriša Šinasi (Priština). Strelci: Blaž Slišković (4), Zoran Vulić (74) i Stjepan Andrijašević (85) za Hajduk, Miodrag Ješić (27), Zoran Dimitrijević (63) i Zvonko Varga (83) za Partizan.

HAJDUK – PARTIZAN 3:3 (1:1)

HAJDUK: Ivan Pudar, Branko Miljuš, Zoran Vulić, Ivan Gudelj, Momir Bakrač (Mladen Bogdanović), Dragutin Ćelić, Zlatko Vujović, Blaž Slišković, Stjepan Andrijašević, Aljoša Asanović, Goran Šušnjara (Dževad Prekazi).

PARTIZAN: Fahrudin Omerović, Miodrag Radović (Nikola Marjanović), Slobodan Rojević, Miodrag Ješić, Dragi Kaličanin, Ljubomir Radanović, Zvonko Popović, Zvonko Varga, Dragan Mance, Zoran Dimitrijević (Nebojša Vučićević), Nikica Klinčarski.

Hajduk je prvenstvo završio na drugom mestu, izgubio je šampionsku trku od Sarajeva, dok je Partizan bio treći. Obe ekipe eliminisane su još u četvrtfinalu nacionalnog kupa – Hajduk je poražen od Dinama, a Partizan od Crvene zvezde.

Što se tiče evropskih nastupa, Hajduk je eliminisan već u prvom kolu Kupa pobednika kupova od moskovskog Dinama – 0:1 je bilo u Moskvi i 2:5 u Osijeku, gde su Splićani morali da igraju zbog Uefine suspenzije stadiona u Poljudu.

Partizan je ispao u osmini finala Kupa UEFA od mađarskog Videotona – 0:5 u Sekešfehervaru i 2:0 u Beogradu. Ali ono što će ostati večno zabeleženo jeste podvig koji su “crno-beli” ostvarili u šesnaestini finala. Uprkos 2:6 porazu u prvom susretu sa Kvins Park Rendžersom u Londonu, Partizan je trijumfom od 4:0 u revanšu ostvario nemoguće …