Sudar košarkaških titana: Toni vs. Vlade

Kukoč i Divac u Bormiju 1987. godine

Toni Kukoč je odigrao 13 sezona u NBA ligi, nastupajući za Čikago Bulse, Filadelfiju Seventisikserse, Atlantu Houkse i Milvoki Bakse. Sa “bikovima” je tri puta osvojio šampionski prsten.

Vlade Divac je odigrao 16 sezona. Nastupao je za Los Anđeles Lejkerse, Šarlot Hornetse i Sakramento Kingse.

Dakle, zajedno imaju 29 odigranih sezona u najjačoj košarkaškoj ligi na svetu.

Svoje ljuto sportsko rivalstvo iz Jugoslavije, dok su nastupali za Jugoplastiku/POP 84, odnosno Partizan preneli su i na severnoameričke parkete. Ukupno su se 25 puta našli u situaciji da igraju jedan protiv drugog, 20 puta u regularnoj sezoni i pet u “plejofu”.

Rezultat je, statistički gledano, prilično izjednačen.

Prvi put su se sreli 19. novembra 1993. godine u losanđeleskom “Forumu”. “Bulsi” su nastupili znatno oslabljeni – osim Majkla Džordana, koji se uoči te sezone privremeno oprostio od košarke, u njihovom sastavu nije bilo Skotija Pipena, Skota Vilijamsa i Džona Paksona, pa je Kukoč u svojoj debitanstskoj sezoni meč počeo kao starter.

Desetkovani Čikago je ipak slavio rezultatom 88:86, iako su “jezeraši” u poslednje 24 sekunde ušli sa vođstvom 86:81. Trijumf gostima doneo je Horas Grant šutem pod košem sa zvukom sirene.

Kukoč je bio drugi strelac ekipe – za 32 minuta postigao je 17 poena, uz četiri uhvaćene lopte i tri asistencije, dok je Divac za 30 minuta ubeležio samo četiri poena, devet skokova, dve aistencije i čak pet blokada.

Kukoč je u međusobnom odmeravanju snaga sa svojim nekadašnjim reprezentativnim kolegom dva puta postigao 22 poena, a isto toliko puta je ubeležio poen manje.

Duel Vlada i Tonija na utakmici između Čikaga i Šarlota, odigranoj 11. februara 1997. godine, koju su domaćini dobili sa 103:100 (FOTO: GettyImages)

U sudaru košarkaških titana sa Balkana, Divac je najefikasniji bio 2. marta 1994. godine. Lejkersi su u gostima savladali Bulse sa 97:89. Vlade je bio igrač utakmice sa 27 poena i 11 skokova za 46 minuta provedenih na parketu.

Lejkersi su osam minuta do kraja poveli sa 14 poena, ali su se Bulsi serijom 15:4 približili na 87:84, tri minuta i 12 sekundi do sirene.

Divac sa linije slobodnih bacanja i Van Eksel pogotkom za tri poena ponovo su digli prednost gostiju na razliku koja im je garantovala mirnu završnicu. Vlade je po jednom postigao 20 i 21 poen.

Vlade je u susretima sa Kukočevim ekipama još dva puta imao barem 20 poena. Prvi put 11. marta 1995. godine u gostujućem trijumfu (108:105) Lejkersa nad Čikagom. Vlade je uz 14 skokova postigao 20 poena.

Drugi put se to desilo 18. februara 2003. godine. Divčevi Sakramento Kingsi su u svojoj “Arko areni” sa 102:93 savladali Kukočeve Milvoki Bakse.

Od 195 poena na utakmici, trio sa ovih prostora – za “kraljeve” je tada nastupao i dvostruki pobednik u šutiranju “trojki” na NBA “ol-star” vikendu Predrag Stojaković, dao je 68! Pored najefikasnijeg igrača susreta Stojakovića sa 26 poena, Divac i Kukoč imali su identičan košgeterski učinak – po 21 poen. Vlade je uz to za 39 minuta uhvatio čak 19 lopti, dok je Kukoč na parketu proveo 30 minuta zabeleživši i osam skokova.