Mediteranske igre u Splitu: Dominacija!

Logo Mediteranskih igara u Splitu

Mediteranske igre su prvobitno zamišljene kao sportske igre zemalja koje izlaze na Sredozemno more.

Idejni tvorac Igara je bivši predsednik Nacionalnog olimpijskog komiteta Egipta Muhamed Tahir Paša.

Organizacijom mediteranskih igara rukovodi Međunarodni komitet Mediteranskih igara, sa sedištem u Atini.

Učesnice su tokom devedesetih i dvehiljaditih godina postale i Srbija, Makedonija, San Marino i Andora, zemlje koje ne izlaze na Sredozemno more. Od mediteranskih država ne učestvuje jedino Izrael.

Mesto dešavanja premijernih Mediteranskih igara bila je egipatska Aleksandrija 1951. godine. Ova sportska manifestacija održavana je svake četvrte godine i to godinu dana pre letnjih olimpijskih igara. Igre se od 1993. godine organizuju godinu dana nakon letnjih Olimpijskih igara.

Jugoslavija je, zaključno sa Mediteranskim igrama u grčkoj metropoli Atini 1991. godine, na deset sportskih manifestacija osvojila ukupno 514 medalja – 191 zlatnu, 168 srebrnih i 155 bronzanih. Ova bivša država nakon Igara u turskom Mersinu 2013. godine i dalje zauzima visoko peto mesto na večnoj listi osvajača medalja, iza Italije, Francuske, Španije i Turske …

Jugoslovenski sportisti nisu učestvovali samo na drugim Mediteranskim igrama, u Barseloni 1955. godine u znak bojkota tamošnjeg Frankovog fašističkog režima.

Kao što je napomenuto, prve Mediteranske igre održane su u oktobru 1951. godine u egipatskoj Aleksandriji. Učestvovalo je 12 zemalja u 13 sportova. Sportisti Jugoslavije takmičili su se samo u atletici i osvojili 15 medalja – tri zlatne, pet srebrnih i sedam bronzanih.

Najsjajnija odličja osvojili su Božidar Đurašković na 3.000 metara stiplčez (9.38,5 minuta), Branko Dangubić u bacanju koplja (65,82 metara) i Boris Brnad u skoku u dalj – 7,28 metara.

Srebrom su se okitili Petar Šegedin na 3.000 metara stiplčes (9.39,2 minuta), Zdravko Ceraj na 5.000 metara (15.05,2 minuta), Franjo Mihalić na 10.000 metara (31.42,8 minut), štafeta 4×400 metara (3.24,4 minute) i Ivan Gubijan u bacanju kladiva (51,91 metar).

Bronzane medalje osvojili su Stevan Pavlović na 5.000 metara (15.05,5 minuta), Zvonko Sabolović na 400 metara (48,6 sekundi), Zdravko Ceraj na 1.500 metara (4.01,5 minute), Igor Zupančič na 400 metara (55,4 sekundi), štafeta 4×100 metara (43,9 sekunde), Mihajlo Dimitrijević u skoku u vis (1,80 metar) i Rudolf Galin u bacanju kladiva (50,43 metara).

Jedine Mediteranske igre u Jugoslaviji održane su od 15. do 29. septembra 1979. godine u Splitu i okolnim mestima – Trogiru, Makarskoj, Omišu, Zadru, Šibeniku, Sinju, Stobreču, Supetru i Hvaru.

Sa ceremonije svečanog otvaranja Mediteranskih igara u Splitu

Sa ceremonije svečanog otvaranja Mediteranskih igara u Splitu


Split je za tu priliku dobio nekoliko sportskih i infrastrukturnih objekata, od kojih su najpoznatiji novi dom fudbalera Hajduka – stadion na Poljudu, kompleks bazena, tunel kroz brdo Marjan i sportski centar Gripe.

Jugoslavija je tada osvojila rekordnih 127 medalja – 56 zlatnih, 38 srebrnih i 33 bronzanih. Jedino su se italijanski sportisti domogli više odličja (159), ali manje zlatnih – 49. O veličini uspeha svedoči činjenica da su, ne računajući Igre u Splitu, “plavi” najviše medalja osvojili u turskom Izmiru 1971. godine – 78.

Učestvovalo je 2.408 sportista iz 14 zemalja, koji su se takmičili u do tada rekordnih 26 sportova. Među njima je bila i ekspedicija od 409 jugoslovenskih sportista – 318 muškaraca i 91 žena.


SVE MEDALJE JUGOSLAVIJE NA OSMIM MEDITERANSKIM IGRAMA U SPLITU 1979. GODINE

ATLETIKA

400 metara: 3. Josip-Jozo Alebić, 46,24 sekundi
800 metara: 1. Dragan Životić, 1.45,2 minut
1.500 metara: 2. Dragan Zdravković, 3.41,3 minute
110 metara s preponama: 1. Borisav Pisić, 13,85 sekundi
400 metara s preponama: 1. Rok Kopitar, 49,7 sekundi
Skok u vis: 3. Danial Temim, 2,20 metra
Skok u dalj: Nenad Stekić, 8,21 metara
Troskok: 2. Miloš Srejović, 16,55 metara, i 3. Milan Spasojević, 16,55 metara
Bacanje kugle: 1. Vladimir Milić, 20,58 metara, i 3. Ivan Ivančić, 19,13 metara
Bacanje kladiva: 3. Srećko Štiglić, 68,56 metara
Bacanje koplja: 3. Neđo Đurović, 76,72 metara
Desetoboj: 2. Darko Cujnik, 7.345 bodova, i 3. Joško Vlašić, 7.327
4×100 metara: 3. JUGOSLAVIJA, 40,53 sekundi
4×400 metara: 2. JUGOSLAVIJA, 3.04,4 minute
400 metara (žene): 1. Jelica Pavličić, 52,96 sekunde
800 metara (žene): 3. Najda Avdibašić, 2.04,1 minute
Skok u vis (žene): 3. Lidija Benedetič, 1,75 metar
Skok u dalj (žene): 2. Snežana Dančetović, 6,20 metara
Bacanje diska (žene): 3. Kosa Stojković, 48,82 metara
Bacanje koplja (žene): 3. Borbala Menjhart, 54,50 metra
Petoboj (žene): 2. Breda Lorenci, 4.180 bodova
4×400 metara: 1. JUGOSLAVIJA, 3.39,0 minute

Takmičenje u skoku u dalj

Takmičenje u skoku u dalj

VESLANJE

Skif: 1. Milorad Stanulov, 8.16,25 minuta
Dubl skul: 2. JUGOSLAVIJA (Dušan Jurše, Darko Zibar), 7.40,12 minuta
Četverac bez kormilara: 2. JUGOSLAVIJA (Milan Arežina, Zoran Pančić, Dragan Obradović, Nikola Stefanović), 6.37,06 minuta
Dvojac bez kormilara: 3. JUGOSLAVIJA (Boris Peović, Mirko Ivančić), 7.59,77 minuta
Dvojac sa kormilarom: 1. JUGOSLAVIJA (Duško Mrduljaš, Zlatko Celent, kormilar Josip Reić), 8.00,50 minuta
Četverac bez kormilara: 3. JUGOSLAVIJA (Darko Mikšić, Zdravko Huljav, Milan Radečić, Dragan Vujović), 7.17,31 minuta
Četverac skul sa kormilarom: 2. JUGOSLAVIJA (Janez Grbelja, Stevo Macura, Zdravko Gracin, Ivo Despot, kormilar Ante Ban), 7.09,39 minuta
Osmerac: 3. JUGOSLAVIJA (Božidar Đorđević, Dušan Kovačević, Miodrag Janković, Srđan Radovanović, Dragoslav Jovanović, Vladimir Krstić, Milorad Kenić, Jovan Tesmanović, Saša Mimić), 6.08,89 minuta.

KOŠARKA: 2. JUGOSLAVIJA

BOKS

48 kg: 3. Mustafa Selver
54 kg: 1. Fazlija Šaćirović
57 kg: 3. Bratislav Ristić
60 kg: 1. Milivoje Labudović
63,5 kg: 1. Ace Rusevski
67 kg: 1. Memet Bogujevci
71 kg: 1. Miodrag Perunović
75 kg: 1. Tadija Kačar
81 kg: 1. Slobodan Kačar
+ 81 kg: 1. Dragomir Vujković

KAJAK-KANU

Kanu jednoklek (500 metara): 1. Matija Ljubek, 1.57,70 minut
Kanu jednoklek (1.000 metara): 1. Matija Ljubek, 4.27,99 minute
Kanu dvoklek (500 metara): 1. JUGOSLAVIJA (Matija Ljubek, Mirko Nišović), 1.48,50 minut
Kajak jednosed (500 metara): 2. Milan Janić, 1.44,61 minut
Kajak jednosed (1.000 metara): 2. Milan Janić, 4.11,68 minute
Kajak dvosed (1.000 metara): 2. JUGOSLAVIJA (Dušan Filipović, Milan Janić), 3.39,82 minute
Kajak dvosed, žene (žene, 500 metara): 2. JUGOSLAVIJA (Klara Konc, Milena Popov), 1.58,74 minut
Kajak četvorosed, žene (500 metara): 2. JUGOSLAVIJA (Klara Konc, Milena Popov, Slavica Nadrljanski, Milka Nadrljanski), 1.48,17 minut

BICIKLIZAM

Ekipna trka na 100 kilometara: 3. JUGOSLAVIJA (Bruno Bulić, Drago Frelih, Janez Novak, Bojan Udovič), 2.16,29 časa

FUDBAL

Grupa A: Egipat 3:0, Grčka 5:1, Maroko 2:1. Polufinale: 3:2. FINALE: Francuska 3:0.

GIMNASTIKA

Muški višeboj: 3. JUGOSLAVIJA, 275,45 bodova
Konj sa hvataljkama: 2. Branislav Tripković, 18,90 bodova
Krugovi: 1. Miroslav Kezunović 19,15 bodova
Razboj: 1. Branislav Tripković, 19,10 bodova
Preskok (žene): 2. Alenka Zupančič, 19,125 bodova
Dvovisinski razboj (žene): 2. Alenka Zupančič, 18,80 bodova
Parter (žene): 2. Jasna Dokl, 19,10 bodova
Greda (žene): 1. Jasna Dokl, 18,40 bodova

DIZANJE TEGOVA

56 kg: 2. Marko Ostrogonac, 237,5 kg (105+132,5)
75 kg: 2. Dušan Mirković, 295 kg (127,5+167,5)
82,5 kg: 1. Vladimir Zrnić, 320 kg (140+180)
100 kg: 2. Branko Tomljanović, 335 kg (145+190)

RUKOMET (muškarci): 1. JUGOSLAVIJA

RUKOMET (žene): 1. JUGOSLAVIJA

HOKEJ NA TRAVI: 1. JUGOSLAVIJA

DŽUDO

60 kg: 2. Franc Očko
65 kg: 3. Davor Vukorepa
71 kg: 1. Vojo Vujević
86 kg: 1. Slavko Obadov
95 kg: 2. Ranko Miranović
+ 95 kg: 1. Radomir Kovačević
Apsolutna kategorija: 3. Goran Žuvela

RVANJE GRČKO-RIMSKIM STILOM

52 kg: 2. Slavko Skušek
62 kg: 1. Ivica Frgić
68 kg. 1. Ferenc Čaba
74 kg: 1. Karolj Kasap
82 kg: 1. Momir Petković
90 kg: 1. Darko Nišavić
100 kg: 1. Refik Memišević
+ 100 kg: 1. Prvoslav Ilić

RVANJE SLOBODNIM STILOM

48 kg: 3. Mirko Dimčevski
52 kg: 1. Koče Efremov
57 kg: 1. Risto Darlev
62 kg: 3. Saip Bajrami
68 kg: 1. Šaban Sejdi
74 kg: 1. Kirčo Ristov

PLIVANJE

200 metara slobodno: 2. Borut Petrič, 1.53,76 minut
400 metara slobodno: 1. Borut Petrič, 3.58,86 minute
1.500 metara slobodno: 1. Borut Petrič, 15.50,47 minuta
200 metara leptir: 2. Borut Petrič, 2.04,75 minute
400 metara mešovito: 1. Borut Petrič, 4.35,50 minute
400 metara mešovito (žene): 3. Vesna Šeparović, 5.11,94 minuta

SKOKOVI U VODU

Platforma: 2. Selena Trajković, 290,46 bodova

VATERPOLO: 1. JUGOSLAVIJA

STRELJAŠTVO

Pištolj, brza paljba: 3. Franc Peternel, 588 krugova

Malokalibarska puška, trostav: 1. Srećko Pejović, 1115 krugova, 3. Zdravko Milutinović, 1133 krugova

Malokalibarska puška, ležeći: 1. Zdravko Milutinović, 583 kruga

Malokalibarska puška, trostav (žene): 1. Valerija Sabadka, 574 kruga, 2. Biserka Golub, 568 krugova

Malokalibarska puška, ležeći (žene): 2. Mirjana Jovović, 582 kruga

TENIS

Pojedinačno: 2. Zoltan Ilin

Parovi: 2. JUGOSLAVIJA (Zoltan Ilin, Zoran Petrović)

Pojedinačno (žene): 1. Mima Jaušovec

Parovi (žene): 1. JUGOSLAVIJA (Mima Jaušovec, Renata Šašak)

STONI TENIS

Pojedinačno: 1. Dragutin Šurbek, 3. Anton Stipančić

Parovi: 2. JUGOSLAVIJA (Dragutin Šurbek, Anton Stipančić), 3. JUGOSLAVIJA (Zoran Kalinić, Zoran Kosanović)

Ekipno: 1. JUGOSLAVIJA

Pojedinačno (žene): 1. Eržebet Palatinuš, 2. Dubravka Fabri, 3. Branka Batinić

Parovi (žene): 1. JUGOSLAVIJA (Eržebet Palatinuš, Gordana Perkučin), 3. JUGOSLAVIJA (Branka Batinić, Dubravka Fabri)

Mešoviti parovi: 2. JUGOSLAVIJA (Eržebet Palatinuš, Anton Stipančić), 3. JUGOSLAVIJA (Gordana Perkučin, Zoran Kalinić)

Ekipno (žene): 2. JUGOSLAVIJA

JEDRENJE

Klasa “Fin”: 3. Minski Fabris

ODBOJKA (muškarci): 1. JUGOSLAVIJA

ODBOJKA (žene): 2. JUGOSLAVIJA

Podelite ...

Ostavite komentar