Magična Ceca i ostala ženska deca

Kapiten Radničkog Milenka Sladić postigla je 1980. godine u finalnom dvomeču protiv Intera iz Bratislave čak 27 golova

Od premijernog izdanja Kupa šampiona za rukometašice, koje je startovalo 1960. godine, do onog odigranog u sezoni 1990/91, ubedljivo najuspešniji jugoslovenski klub je beogradski Radnički. Klub iz dela Beograda koji se zove Crveni krst osvojio je tri titule šampiona Evrope, četiri puta je morao da se zadovolji naslovom vicešampiona i tri puta je zaustavljen u polufinalu. I sve je to postigao u samo 15 godina, između 1974. i 1988. godine.

Najblistavije trenutke imala je generacija koju je predvodila Svetlana-Ceca Kitić, zvanično najbolja rukometašica sveta svih vremena.

U periodu između 1970. godine, kada su osvojile prvi trofej – Kup Jugoslavije, i 1992. godine, rukometašice Radničkog nanizale su neverovatnu nisku uspeha – 14 titula nacionalnog šampiona, 11 nacionalnih kupova i po tri naslova u Kupu evropskih šampiona i Kupu pobednika kupova. Dakle, ukupno 31 trofej u 23 godine!

ORK Beograd i zagrebačka Lokomotiva po jednom su bili finalisti, a polufinalisti, takođe po jednom, Lokomotiva, Osijek i titogradska Budućnost.

Nakon 1991, zaključno sa 2016. godinom, titule šampiona Evrope osvajale su ekipe iz Hrvatske (Podravka iz Koprivnice), Slovenije (Krim iz Ljubljane dva puta), Makedonije (Kometal Đorče Petrov iz Skoplja) i Crne Gore (podgorička Budućnost dva puta).

KUP EVROPSKIH ŠAMPIONA ZA RUKOMETAŠICE

1961/62

Četvrtfinale: ORK Beograd – Krakovia (Krakov, POLJSKA) 3:4, 7:5
Polufinale: Stunta (Bukurešt, RUMUNIJA) – ORK Beograd 6:7, 5:6
FINALE: ORK Beograd – Sparta (Prag, ČEHOSLOVAČKA) 3:2, 4:9

1962/63

Četvrtfinale: Rapid (Bukurešt, RUMUNIJA) – Lokomotiva (Zagreb) 13:8, 6:6

1963/64

Prvo kolo: Rapid (Bukurešt, RUMUNIJA) – Spartak (Subotica) 13:5, 6:8

1964/65

Prvo kolo: SC Danubia (Beč, AUSTRIJA) – Lokomotiva (Zagreb) 2:9, 4:14
Četvrtfinale: ChKD Prag (ČEHOSLOVAČKA) – Lokomotiva (Zagreb) 11:8, 4:8
Polufinale: Lokomotiva (Zagreb) – Spartakus (Budimpešta, MAĐARSKA) 6:7, 4:7

1966/67

Prvo kolo: Mora Svift Rermond (HOLANDIJA) – Podravka (Koprivnica) 5:12, 6:8
Četvrtfinale: SK Lajpcig (DR NEMAČKA) – Podravka (Koprivnica) 15:8, 10:7

1969/70

Osmina finala: Žalgiris (Kaunas, SSSR) – Lokomotiva (Zagreb) 15:10, 8:8

1970/71

Osmina finala: Lokomotiva (Zagreb) – Univerzitatea (Temišvar, RUMUNIJA) 7:13, 8:12

1971/72

Osmina finala: Voždovac (Beograd) – Spartak (Kijev, SSSR) 9:13, 10:13

1972/73

Osmina finala: Union 03 (Hamburg, SR NEMAČKA) – Radnički (Beograd) 10:15, 8:22
Četvrtfinale: Radnički (Beograd) – Spartak (Kijev, SSSR) 12:13, 8:11

1973/74

Osmina finala: Ruh Horzov (POLJSKA) – Radnički (Beograd) 18:17, 14:18
Četvrtfinale: Radnički (Beograd) – Vašaš (Budimpešta, MAĐARSKA) 12:8, 12:15
Polufinale: Spartak (Kijev, SSSR) – Radnički (Beograd) 18:14, 14:12

1974/75

Osmina finala: Lokomotiva (Zagreb) – Admira (Beč, AUSTRIJA) 22:9, 14:14
Četvrtfinale: Fredriksberg (Kopenhagen, DANSKA) – Lokomotiva (Zagreb) 12:10, 8:12
Polufinale: Lokomotiva (Zagreb) – Vašaš (Budimpešta, MAĐARSKA) 16:11, 11:14
FINALE (Dom sportova, Zagreb, 6. april 1975. godine): Lokomotiva (Zagreb) – Spartak (Kijev, SSSR) 10:14 (5:8)

1975/76

ŽRK Radnički, šampion Evrope iz 1976. godine. Sleva (stoje): trener Vinko Kandija, Marica Drenovac, Mira Radaković, Mirjana Radovanović, Dušanka Lazarević, Vida Nenadić, tehnički sekretar Branko Kosović. Čuče (sleva): Ivanka Šuprinović, Ljubica Bukurov, Živka Stevanović, Jadranka Antić, Milenka Sladić, Zdenka Leutar i Vesna Radović.

ŽRK Radnički, šampion Evrope iz 1976. godine. Sleva (stoje): trener Vinko Kandija, Marica Drenovac, Mira Radaković, Mirjana Radovanović, Dušanka Lazarević, Vida Nenadić, tehnički sekretar Branko Kosović. Čuče (sleva): Ivanka Šuprinović, Ljubica Bukurov, Živka Stevanović, Jadranka Antić, Milenka Sladić, Zdenka Leutar i Vesna Radović.


Prvo kolo: Inter (Bratislava, ČEHOSLOVAČKA) – Radnički (Beograd) 14:23, 17:24
Četvrtfinale: IL Vestar (Oslo, NORVEŠKA) – Radnički (Beograd) 11:12, 9:20
Polufinale: Radnički (Beograd) – Admira Landhaus (Beč, AUSTRIJA) 20:7, 21:9
FINALE (Beograd, 4. april 1976. godine): Radnički (Beograd) – Mora Svift Rermond (HOLANDIJA) 22:12 (11:4)

1976/77

Osmina finala: Radnički (Beograd) – Fram (Rejkjavik, ISLAND) 26:7, 22:10
Četvrtfinale: Radnički (Beograd) – Univerzitatea (Temišvar, RUMUNIJA) 18:11, 12:11
Polufinale: Radnički (Beograd) – Spartak (Kijev SSSR) 16:17, 13:15

1977/78

Osmina finala: Vašaš (Budimpešta, MAĐARSKA) – Radnički (Beograd) 16:12, 12:15

1978/79

Osmina finala: Radnički (Beograd) – Fredriksberg (Kopenhagen, DANSKA) 21:17, 14:14
Četvrtfinale: Radnički (Beograd) – Vašaš (Budimpešta, MAĐARSKA) 12:9, 12:16

1979/80

Svetlana-Ceca Kitić

Svetlana-Ceca Kitić

Osmina finala: Radnički (Beograd) – Stinta (Bakau, RUMUNIJA) 19:13, 18:19
Četvrtfinale: Bajer (Leverkuzen, SR NEMAČKA) – Radnički (Beograd) 18:23, 12:22
Polufinale: Radnički (Beograd) – Polisens (Stokholm, ŠVEDSKA) 22:15, 18:18
FINALE (23. i 30. marta 1980. godine): Radnički (Beograd) – Inter (Bratislava, ČEHOSLOVAČKA) 23:10, 22:19

1980/81

Prvo kolo: RK Osijek – Iber (Valensija, ŠPANIJA) 25:15, 20:16
Osmina finala: RK Osijek – Makabi Harazim (Ramat Gan, IZRAEL) 29:7, 26:11, Radnički (Beograd) – LC Brul (Sen Galen, ŠVAJCARSKA) 28:6, 22:10
Četvrtfinale: RK Osijek – Hipo-Bank (Beč, AUSTRIJA) 17:14, 8:10, Skogn IL (NORVEŠKA) – Radnički (Beograd) 12:16, 17:26
Polufinale: RK Osijek – Radnički (Beograd) 19:18, 12:15
FINALE: Spartak (Kijev, SSSR) – Radnički (Beograd) 22:13, 17:13

1981/82

Osmina finala: Radnički (Beograd) – Grunvajs (Frankfurt, SR NEMAČKA) 29:14, 21:16
Četvrtfinale: Fredriksberg (Kopenhagen, DANSKA) – Radnički (Beograd) 23:16, 17:30
Polufinale: Radnički (Beograd) – Rulmentul (Brašov, RUMUNIJA) 32:19, 17:24
FINALE (2. i 9. maja 1982. godine): Radnički (Beograd) – Vašaš (Budimpešta, MAĐARSKA) 24:21, 19:29

1982/83

Osmina finala: Radnički (Beograd) – Balonmano Iber (Valensija, ŠPANIJA) 29:19, 20:20
Četvrtfinale: Start (Bratislava, ČEHOSLOVAČKA) – Radnički (Beograd) 21:19, 17:26
Polufinale: Vašaš (Budimpešta, MAĐARSKA) – Radnički (Beograd) 26:22, 22:32
FINALE (24. aprila i 1. maja 1983. godine): Radnički (Beograd) – Spartak (Kijev, SSSR) 19:23, 17:25

1983/84

Osmina finala: Radnički (Beograd) – Nilok (Amsterdam, HOLANDIJA) 32:14, 16:26
Četvrtfinale: Radnički (Beograd) – ATV (Bazel, ŠVAJCARSKA) 30:14, 38:13
Polufinale: Hipo-Bank Sudštat (Beč, AUSTRIJA) – Radnički (Beograd) 17:21, 19:22
FINALE (24. i 30. mart 1984. godine): Radnički (Beograd) – Bajer (Leverkuzen, SR NEMAČKA) 22:16, 20:19

1984/85

Prvo kolo: Lokomotiva (Mostar) – Forst Briksen (ITALIJA) 37:17, 31:19
Osmina finala: SC Lajpcig (DR NEMAČKA) – Lokomotiva (Mostar) 24:15, 18:24, Stad Frans (FRANCUSKA) – Radnički (Beograd) 15:27, 14:33
Četvrtfinale: Stinta (Bakau, RUMUNIJA) – Radnički (Beograd) 22:19, 22:26
Polufinale: Radnički (Beograd) – Hipo-Bank Sudštat (Beč, AUSTRIJA) 19:16, 21:21
FINALE (7. i 15. april 1985. godine): Spartak (Kijev, SSSR) – Radnički (Beograd) 23:16, 18:15

1985/86

Osmina finala: Bajer (Leverkuzen, SR NEMAČKA) – Budućnost (Titograd) 13:14, 17:23
Četvrtfinale: Budućnost (Titograd) – Krakovija (Krakov, POLJSKA) 27:17, 26:32
Polufinale: Stinta (Bakau, RUMUNIJA) – Budućnost (Titograd) 30:23, 31:30

1986/87

Osmina finala: Radnički (Beograd) – Vašaš (Budimpešta, MAĐARSKA) 27:13, 22:27
Četvrtfinale: ZVL (Prešov, ČEHOSLOVAČKA) – Radnički (Beograd) 27:25, 29:28

1987/88

Osmina finala: Tatran (Prešov, ČEHOSLOVAČKA) – Radnički (Beograd) 25:22, 13:17
Četvrtfinale: Bajer (Leverkuzen, NEMAČKA) – Radnički (Beograd) 22:20, 15:19
Polufinale: Radnički (Beograd) – Hipo-Bank Sudštat (Beč, AUSTRIJA) 21:18, 15:20

1988/89

Osmina finala: TV Lucelinden (SR NEMAČKA) – Voždovac (Beograd) 26:18, 14:21

1989/90

Prvo kolo: Arčelik (Istanbul, TURSKA) – Budućnost (Titograd) 15:30, 19:31
Osmina finala: Budućnost (Titograd) – ASPTT (mec, FRANCUSKA) 27:16, 23:22
Četvrtfinale: Kuban (Krasnodar, SSSR) – Budućnost (Titograd) 31:22, 30:33

1990/91

Prvo kolo: Arčelik (Istanbul, TURSKA) – Budućnost (Titograd) 23:21, 15:38
Osmina finala: Kazano (Manjano, ITALIJA) – Budućnost (Titograd) 18:25, 16:28
Četvrtfinale: TV Lucelinden (SR NEMAČKA) – Budućnost (Titograd) 26:23, 33:25.

Podelite ...

Ostavite komentar