Kup evropskih šampiona za odbojkaše

Odbojka nekada

Kup evropskih šampiona za odbojkaše igra se od 1959. godine. Premijerni pobednik bio je sovjetski CSKA iz Moskve, koji je i rekorder po broju titula – 13. Najveće uspehe SFR Jugoslavije u ovom takmičenju postigla je zagrebačka Mladost, koja je tri puta bila vicešampion Evrope 1964, 1984. i 1985. godine. Subotički Spartak je 1976. godine osvojio treće, a skopski Vardar godinu dana kasnije četvrto mesto.

Kup šampiona 1995. godine menja naziv u Ligu šampiona.

1959/60

Osmina finala: ASPT Ceter Kazablanka (Maroko) – JUGOSLAVIJA (BEOGRAD) 0:3, 0:3
Četvrtfinale: JUGOSLAVIJA (BEOGRAD) – Levski Sofija (Bugarska) 0:3, 0:3

1960/61

Osmina finala: Brabo VC Antverpen (Belgija) – JUGOSLAVIJA (BEOGRAD) 3:2, 0:3
Četvrtfinale: CSKA Moskva (SSSR) – JUGOSLAVIJA (BEOGRAD) 3:1, 3:2

1961/62

Polufinalna grupa

JUGOSLAVIJA (BEOGRAD) – AZS AVF Varšava (Poljska) 0:3
JUGOSLAVIJA (BEOGRAD) – CSKA Moskva (SSSR) 0:3
JUGOSLAVIJA (BEOGRAD) – Akademik Sofija (Bugarska) 0:3

1962/63

Osmina finala: Mladost (Zagreb) plasman bez borbe
Četvrtfinale: Mladost (Zagreb) – VKS Legija Varšava (Poljska) 3:2, 1:3

1963/64

Prvo kolo: Pikadero Madrid (Španija) – MLADOST (ZAGREB) 0:3, 0:3
Četvrtfinale: Galatasaraj Istanbul (Turska) – MLADOST (ZAGREB) 2:3, 2:3
Polufinale: MLADOST (ZAGREB) – Dukla Kolin (Čehoslovačka) 3:0, 1:3
FINALE (21. marta i 4. aprila): MLADOST (ZAGREB) – SC Lajpcig (Istočna Nemačka) 1:3 (12:15, 15:4, 12:15, 12:15) i 1:3 (16:14, 11:15, 1:15, 9:15)

Zagrepčani su drugi u Evropi.

1964/65

Prvo kolo: OMV Blau-Gelb Beč (Austrija) – ŽELJEZNIČAR (BEOGRAD) 0:3, 0:3
Osmina finala: ŽELJEZNIČAR (BEOGRAD) – Minjor Pernik (Bufarska) 3:0, 0:3, Bugari su prošli dalje

1965/66

Prvo kolo: MLADOST (ZAGREB) – Ruini Firenca (Italija), Italijani su odustali
Osmina finala: MLADOST (ZAGREB) – Galatasaraj Istanbul (Turska) 3:1, 3:2
Četvrtfinale: Rapid Bukurešt (Rumunija) – MLADST (ZAGREB) 3:0, 3:1

1966/67

Osmina finala: Honved Budimpešta (Mađarska) – MLADOST (ZAGREB) 3:0, 1:3

1967/68

Prvo kolo: Dinamo Tirana (Albanija) – PARTIZAN (BEOGRAD) 3:2, 0:3
Osmina finala: PARTIZAN (BEOGRAD) – Dinamo Bukurešt (Rumunija) 1:3

1968/69

Prvo kolo: MLADOST (ZAGREB) – Olimpijakos Pirej (Grčka) 3:0, 3:0
Osmina finala: MLADOST (ZAGREB) – Hapoel Hamapil (IZrael)
Četvrtfinale: MLADOST (ZAGREB) – SC Lajpcig (Istočna Nemačka) 2:3, 0:3

1969/70

Osmina finala: MLADOST (ZAGREB) – Hapoel Tel Aviv (Izrael) 3:1
Četvrtfinale: CSKA Sofija (Bugarska) – MLADOST (ZAGREB), Bugari su se povukli iz takmičenja.
Polufinale: Zetro Zbrojovka Brno (Čehoslovačka) – MLADOST (ZAGREB), Čehoslovaci su se plasirali u finale.

1970/71

Osmina finala: MLADOST (ZAGREB) – Dinamo Tirana (Albanija) 3:1, 0:3

1971/72

Osmina finala: USC Munster (Zapadna Nemačka) – MLADOST (ZAGREB) 3:1

1972/73

Prvo kolo: GIK BANAT ZRENJANIN – CSKA Sofija (Bugarska) 1:3, 1:3

1973/74

Prvo kolo: PARTIZAN (BEOGRAD) – DTJ Beč (Austrija) 3:0, 3:0
Osmina finala: PARTIZAN (BEOGRAD) – CSKA Moskva (SSSR) 0:3, 0:3

1974/75

Prvo kolo: CRVENA ZVEZDA (BEOGRAD) – Panini Modena (Italija), Italijani su se plasirali u osminu finala.

1975/76

Polufinalna grupa

Resovia Ržežof (Poljska) – SPARTAK (SUBOTICA) 3:2
SPARTAK (SUBOTICA) – TSV Minhen 1860 (Zapadna Nemačka) 3:0
SPARTAK (SUBOTICA) – VC Turnhout (Belgija) 3:0

Finalna grupa

SPARTAK (SUBOTICA) – Resovia Ržežof (Poljska) 3:2
Dukla Liberec (Čehoslovačka) – SPARTAK (SUBOTICA) 3:1
Slavija Sofija (Bugarska) – SPARTAK (SUBOTICA) 3:0

Subotičani su treći u Evropi.

1976/77

Osmina finala: VARDAR (SKOPLJE) – NMKY Pieksaemaeki (Finska) 3:0, 2:3
Četvrtfinale: VARDAR (SKOPLJE) – VC Turnhout (Belgija) 3:0 …

FINALNA GRUPA

CSKA Sofija (Bugarska) – VARDAR (SKOPLJE) 3:2
CSKA Moskva (SSSR) – VARDAR (SKOPLJE) 3:2
Dinamo Bukurešt (Rumunija) – VARDAR (SKOPLJE) 3:1

Skopljanci su takmičenje završili kao četvrti u Evropi.

1977/78

Osmina finala: Real Madrid (Španija) – MLADOST MONTER (ZAGREB) 3:0, 1:3

1978/79

Prvo kolo: Porto (Portugalija) – PARTIZAN (BEOGRAD) 0:3, 0:3
Osmina finala: Plomien Milovice (Poljska) – PARTIZAN (BEOGRAD) 3:0, 1:3

1979/80

Osmina finala: OK MODRIČA (TUZLA) – TUS 04 Leverkuzen (Zapadna Nemačka) 3:0, 3:0
Četvrtfinale: Ecačibaši Istanbul (Turska) – OK MODRIČA (TUZLA) 3:0, 1:3

1980/81

Prvo kolo: Dinamo Tirana (Albanija) – VELIKO GRADIŠTE 3:1, 0:3
Osmina finala: VELIKO GRADIŠTE – Minhen 1860 (Zapadna Nemačka) 3:0, 3:2
Četvrtfinale: Dinamo Bukurešt (Rumunija) – VELIKO GRADIŠTE 3:0, 3:1

1981/82

Prvo kolo: MLADOST (ZAGREB) – Son Amar Majorka (Španija) 3:0, 1:3
Osmina finala: CSKA Moskva (SSSR) – MLADOST (ZAGREB) 3:0, 3:1

1982/83

Prvo kolo: MLADOST (ZAGREB) – Dinamo Tirana (Albanija) 3:0, 3:1
Osmina finala: MLADOST (ZAGREB) – Loimu 79 Turku (Finska) 3:0, 3:1
Četvrtfinale: Santal Parma (Italija) – MLADOST (ZAGREB) 3:2, 3:2

1983/84

Osmina finala: Ibis Kurtrai (Belgija) – MLADOST (ZAGREB) 1:3, 1:3
Četvrtfinale: Sanitas Madrid (Španija) – MLADOST (ZAGREB) 3:2, 0:3

Finalna grupa

Santal Parma (Italija) – MLADOST (ZAGREB) 3:2
MLADOST (ZAGREB) – Dukla Liberec (Čehoslovačka) 3:2
MLADOST (ZAGREB) – Kan (Francuska) 3:0

Zagrepčani su osvojili drugo mesto u Evropi.

1984/85

Osmina finala: TSC Berlin (Istočna Nemačka) – MLADOST (ZAGREB) 3:2, 0:3
Četvrtfinale: Gladsakse (Danska) – MLADOST (ZAGREB) 2:3, 0:3

Finalna grupa

Santal Parma (Italija) – MLADOST (ZAGREB) 3:1
MLADOST (ZAGREB) – CSKA Sofija (Bugarska) 3:1
MLADOST (ZAGREB) – Ruda Hvezda Prag (Čehoslovačka) 3:1

Zagrepčani su vicešampioni Evrope.

1985/86

Osmina finala: Tartarini Bolonja (Italija) – MLADOST (ZAGREB) 3:0, 3:1

1986/87

Prvo kolo: Dinamo Tirana (Albanija) – MLADOST MONTER (ZAGREB) 1:3, 0:3
Osmina finala: CSKA Sofija (Bugarska) – MLADOST MONTER (ZAGREB) 3:0, 2:3

1987/88

Osmina finala: Panini Modena (Italija) – BOSNA (SARAJEVO) 3:0, 3:1

1988/89

Prvo kolo: Galatasaraj Istanbul (Turska) – VOJVOdINA (NOVI SAD) 3:1, 1:3
Osmina finala: VC Lenik (Belgija) – VOJVOdINA (NOVI SAD) 3:1, 0:3

Grupna faza – Grupa A

VOJVODINA (NOVI SAD) – CSKA Moskva (SSSR) 1:3
CSKA Sofija (Bugarska) – VOJVODINA (NOVI SAD)3:1
VOJVODINA (NOVI SAD) – Olimpijakos Pirej (Grčka) 3:1
Olimpijakos Pirej (Grčka) – VOJVODINA (NOVI SAD) 3:0
VOJVODINA (NOVI SAD) – CSKA Sofija (Bugarska) 3:0
CSKA Moskva (SSSR) – VOJVODINA (NOVI SAD) 3:1

1989/90

Osmina finala: VOJVODINA (NOVI SAD) – Dinamo Tirana (Albanija) 3:0, 0:3

Grupna faza – Grupa B

VOJVODINA (NOVI SAD) – CV Palma de Majorka (Španija) 3:0
VOJVODINA (NOVI SAD) – CSKA Sofija (Bugarska) 3:0
Ruda Hvezda Prag (Čehoslovačka) – VOJVODINA (NOVI SAD) 3:2
CSKA Sofija (Bugarska) – VOJVODINA (NOVI SAD) 3:1
VOJVODINA (NOVI SAD) – Ruda Hvezda Prag (Čehoslovačka) 3:0
CV Palma de Majorka (Španija) – VOJVODINA (NOVI SAD) 3:0

1990/91

Prvo kolo: PARTIZAN (BEOGRAD) – Ecačibaši Istanbul (Turska) 3:0, 3:1
Osmina finala: Makabi Tel Aviv (Izrael) – PARTIZAN (BEOGRAD) 0:3, 0:3

Grupna faza – Grupa B

PARTIZAN (BEOGRAD) – Bajer Leverkuzen (Nemačka) 3:2
Kan (Francuska) – PARTIZAN (BEOGRAD) 3:1
PARTIZAN (BEOGRAD) – Maksikono Parma (Italija) 1:3
PARTIZAN (BEOGRAD) – Kan (Francuska) 0:3
Maksikono Parma (Italija) – PARTIZAN (BEOGRAD) 3:0
Bajer Leverkuzen (Nemačka) – PARTIZAN (BEOGRAD) 3:0

Podelite ...

Ostavite komentar