Fudbalerko Nogometović istražuje: Sezona 1971/72 (1)

Ekipa Crvene zvezde, pobednik Letnje lige 1971. godine

Kao uvod u fudbalsku sezonu 1971/72, između 25. jula i 5. avgusta 1971. godine odigrano je treće izdanje Letnje lige šampiona, koja je izuzetno ove godine nosila naziv “Jubilarni kup Hajduka”, u čast 60 godina postojanja splitskog kluba.

Podsetimo, Letnja liga šampiona bilo je takmičenje u kojem su učestvovali svi dotadašnji prvaci Jugoslavije. Igralo se po jednostrukom bod sistemu.

Nakon beogradskog Partizana i novosadske Vojvodine, turnir je osvojila beogradska Crvena zvezda, iako je neke utakmice igrala bez trojice standardnih prvotimaca Miroslava Pavlovića-Pavike, Jovana-Kuleta Aćimovića i Dragana Džajića-Džaje.

Prvo kolo obeležio je međusobni susret klubova “velike četvorke” – aktuelni prvak Hajduk i Partizan su na Starom placu odigrali nerešeno 2:2.

Pred oko 20 hiljada gledalaca, početak je pripao gostima. Mladi Nenad Bjeković je postigao gol, koji je sudija Marković iz Velikih Crljena poništio zbog ofsajda. Nešto kasnije, golman Hajduka Radomir Vukčević istrčao je na jednu centriranu loptu, ali je otišao u “prazno”. Ona je došla do napadača “crno-belih” Miodraga-Miće Živaljevića, koji je uputio prema nezaštićenoj mreži, ali se na gol-crti našao Ivica Hlevnjak i spasio Splićane.

Domaćini su poveli pogotkom Ivana Pavlice glavom, nakon centaršuta Miroslava Boškovića sa desne strane. Partizan je izjednačio u finišu prvog poluvremena – Živaljević je centrirao, Pavle Grubješić je iskoristio zbunjenost defanzivaca Vilsona Džonija i Luke Peruzovića i glavom savladao Vukčevića.

Hajduk, koji je bio oslabljen neigranjem komandanta odbrane Dragana Holcera, ponovo je došao u vođstvo autogolom Blagoja Paunovića, nakon šuta Vlatka Šimeka, koji je zamenio povređenog Boškovića. Konačan rezultat svojim drugim pogotkom postavio je Grubješić.

Po bod su osvojili i Vojvodina i Crvena zvezda u Novom Sadu. Pred oko 13 hiljada gledalaca, domaćini su poveli golom Lasla Lerinca, a Beograđanima je izjednačenje doneo Džajić.

Nakon prvog kola Letnje lige šampiona, na prvo mesto zasela je ekipa Sarajeva koja je tek u finišu susreta slomila otpor zagrebačkog Dinama. Murat Šaran i Vahidin Musemić bili su strelci za domaćine.

Drugo kolo obeležio je duel “večitih” – Crvena zvezda je na stadionu JNA, pred 25 hiljada gledalaca, slavila protiv Partizana 3:1.

“Crveno-beli” su furiozni početak krunisali vođstvom od 2:0 već u 14. minutu. Strelci su bili Stanislav-Stane Karasi i Slobodan-Cole Janković. Živaljević je smanjio rezultatski deficit “crno-belih”, ali je ubrzo Zoran Filipović iskoristio grešku Paunovića i već u 27. minutu postavio konačan rezultat.

U nastavku meča su, pored letnje kiše, pljuštali i bokserski udarci sa obe strane, tako da je susret bio na ivici prekida zbog opšte tuče. Zagrebački sudija Medić je zbog međusobnog koškanja isključio Partizanovca Đuru Marića i Zvezdaša Zorana Antonijevića, a nešto kasnije i Mocu Vukotića, koji ga je gađao loptom.

Ekipa Sarajeva je u Splitu imala više od igre i bila bliže pobedi. Gosti su poveli u petom minutu pogotkom Šarana. Šutirao je napadač gostiju sa ivice šesnaesterca, golman Ante Sirković je nespretno reagovao i lopta se od njegovih ruku odbila u mrežu.

Napadač Pero Nadoveza prikrao se između Svetozara Vujovića i golmana Refika Muftića i doneo izjednačenje Hajduku. U drugom poluvremenu, Musemić je po drugi put doneo prednost Sarajevu nakon neuspešne ofsajd-zamke Splićana. Najbolji igrač utakmice Nadoveza spasao je bod Hajduku sjajnim udarcem sa 20-ak metara.

Petar-Pero Nadoveza

Dinamo je i nakon drugog kola ostao bez boda i postignutog gola. Domaća Vojvodina je sa 2:0 trijumfovala nad zagrebačkim “modrima”, a dvostruki strelac bio je Zvonko Ivezić.

Goleada u Beogradu – Zvezda je u trećem kolu Letnje lige šampiona pobedila Dinamo sa 4:2. Pred oko 12 hiljada gledalaca, strelci su bili Sead Sušić, Stane Karasi, Zoran Filipović i Janković za domaćine, a Krasnodar Rora i Marijan Čerček za Zagrepčane.

Sarajevo je hit dosadašnjeg toka Letnje lige šampiona, jer je u mečevima sa Dinamom, Hajdukom i Partizanom osvojio pet od mogućih šest bodova. U obostrano otvorenoj utakmici na “Koševu”, pred osam hiljada gledalaca, Musemić je u drugom minutu bio najsnalažljiviji u jednoj gužvi i poslao loptu iza leđa golmana Partizana Miodraga Kneževića. Već u petom minutu bilo je 1:1, strelac Bjeković.

Nakon još jednog gola Musemića, iz slobodnog udarca sa 20 metara, domaćini su potpuno preuzeli inicijativu i preko Boška Antića postavili konačan rezultat – Sarajevo – Partizan 3:1.

Nakon dva remija, Hajduk je konačno slavio na svom terenu – sa ubedljivih 3:0 nadigrao je Vojvodinu u meču trećeg kola Letnje lige šampiona. Hlevnjak i Jerković nadigrali su kompletnu odbranu gostiju, a ovaj potonji je loptu pored istrčalog golmana Rajka Kovačevića plasirao u mrežu.

“Bili” su napadali u talasima i bili konkretniji pred protivničkim golom, ali je i Ivezić opasno uzvratio na suprotnoj strani pogodivši prečku.

Nadoveza je u nastavku iz voleja očešao stativu pre nego što će udarcem glavom povisiti vođstvo Splićana posle centaršuta Jerkovića sa desnog krila.

Konačan rezultat postavio je Bošković. Primio je loptu od Nadoveze, veštim driblinzima prevario Ivicu Brzića i Josipa Zemka i onda sa ivice šesnaesterca skinuo paučinu iz levog gornjeg ugla gola Vojvodine.

Posle četvrtog kola znalo se da će o šampionu trećeg izdanja Letnje lige odlučiti susret poslednjeg kola između Hajduka i Zvezde u Splitu. Hajduk je u Maksimiru slavio nad Dinamom, dok je Zvezda minimalnim rezultatom pobedila goste iz Sarajeva.

Splićani su poveli posle centaršuta Pavlice i sjajne reakcije Nadoveze. Antun Crnić ubrzo vraća meč u rezultatski egal. Taman kada se beogradski sudija Miloš Čajić spremao da odsvira kraj poluvremena, Nadoveza je opet bio najlukaviji u šesnaestercu domaćina i Hajduku doneo novo vođstvo.

U finišu meča Jerković je nakon prekršaja nad Joškom Gluićem majstorski izveo slobodan udarac sa 20-ak metara za konačnih 3:1.

Kada je defanzivac Zvezde Mihalj Keri topovskim šutem sa preko 20 metara već u trećem minutu savladao golmana Sarajeva Muftića, malo ko je od prisutnih 15 hiljada gledalaca pretpostavljao da je to i konačan rezultat susreta. “Crveno-beli” su se pristojno ispromašivali, ali su se i Sarajlije herojski branile.

Vojvodina je u Novom Sadu sa 3:1 bila bolja od Partizana. Junak susreta bio je trostruki strelac Petar Nikezić. Jedini pogodak za “crno-bele” majstorsko je delo Vukotića.

Kapiten Crvene zvezde golman Ratomir Dujković prima pobednički pehar

Hajduku je u poslednjem kolu trebala pobeda nad Zvezdom za trijumf u Letnjoj ligi, dok je “crveno-belima” bio dovoljan i bod. Beograđani su na teren istrčali u oslabljenom sastavu, bez svojih glavnih perjanica – Pavlovića, Aćimovića i Džajića. Činilo se da su “bili”, potpomognuti podrškom 28 hiljada navijača na stadionu pod Plinarom, bliži željenom rezultatu.

Navaljivali su Splićani ka golu Ratomira Dujkovića, ali ti napadi su se odbijali o elastičnu odbranu gostiju, koji su opasno pretili iz kontranapada. Tražili su domaćini i jednaesterac kada su tvrdili da je Milovan Đorić igrao rukom u svom šesnaestercu, ali je pištaljka titogradskog sudije Radunovića ostala nema …

Meč je nakon silnih uzbuđenja završen bez golova, na radost Zvezdinih fudbalera. Za utehu Splićanima, golgeter Hajduka Nadoveza bio je najbolji strelac Letnje lige sa pet golova.

Sarajevo i Vojvodina su takmičenje u Letnoj ligi završili remijem na “Koševu”. Početkom drugog poluvremena Miodrag Kustudić je doveo “lale” u vođstvo”, a izjednačio je, a ko drugi, nego Musemić.

U “derbiju začelja” Partizan je tek golovima u drugom poluvremenu preokrenuo rezultat i ostvario prvi trijumf – na stadionu JNA, pred osam hiljada gledalaca, pobeđen je Dinamo sa 3:1.

Golman Željko Stinčić (Dinamo) boksuje loptu pored Moce Vukotića (Partizan)

Golom Crnića, zagrebački “modri” vodili su sve do 59. minuta, a onda Radomir Antić, Vukotić i Bjeković za samo 29 minuta rešavaju stvar …

Bila je to sjajna uvertira za predstojeću uzbudljivu fudbalsku sezonu …