Fudbalerko Nogometović istražuje: Sezona 1972/73 – četvrti deo

Crvena zvezda, šampion Jugoslavije u sezoni 1972/73

U ovom delu pozabavićemo se poslednjom četvrtinom fudbalskog šampionata Jugoslavije 1972/73 u kojem su razrešene sve nepoznanice po pitanju novog prvaka i ekipa koje napuštaju elitni rang takmičenja.

Uoči mečeva dvadeset i sedmog kola Crvena zvezda je držala lidersku poziciju sa 41 bodom, dva više od drugoplasiranog Veleža. OFK Beograd i Partizan, sa po 33 boda, bili su najbliže osvajanju trećeg mesta, koje vodi u Kup UEFA.

Pedeset i drugi prvenstveni “večiti derbi” između Partizana i Zvezde odigran je na prepunom stadionu JNA. Pokazana igra bila je ispod očekivanja oko 55 hiljada gledalaca.

Prvo uzbuđenje dogodilo se u desetom minutu u šesnaestercu gostiju. Igrači i navijači Partizana su negodovali jer su smatrali da je glavni arbitar Dušan Maksimović trebalo da dosudi penal zbog igranja rukom Slobodana-Coleta Jankovića.

Isti igrač je doveo Zvezdu u vođstvo nakon što je izašao sam pred golmana Zlatka Milića u 65. minutu. Tom prilikom se povredio u sudaru sa čuvarom mreže Partizana, pa je morao da napusti igru i prepusti mesto Nikoli Jovanoviću. Gosti su i inače oslabljeni ušli u utakmicu, jer trener Miljan Miljanić nije mogao da računa na Dragana Džajića.

Partizan je izjednačio desetak minuta kasnije. Na jednu dubinsku loptu Miloša Radakovića u šesnaesterac “crveno-belih”, skočili su golman Ognjen-Olja Petrović, defanzivac Zvezde Mihalj Keri i igrač Partizana Refik Kozić. Kozić je u tom vazdušnom obračunu bio najspretniji i loptu poslao u praznu mrežu.

Velež je na stadionu kraj Bistrice odigrao meč bez golova sa domaćom Sutjeskom.

Remi Partizana iskoristio je OFK Beograd, koji je na Karaburmi, u odsustvu golgetera Santrača, savladao Hajduk sa 2:0. Igrač utakmice Petković je u 39. minutu asistirao Ninoslavu Zecu kod prvog gola, a u 63. minutu se i sam upisao u strelce, nakon duplog pasa sa Draganom-Gagijem Stojanovićem.

Željezničar je pogotkom Josipa Bukala na stadionu za Bežigradom protiv Olimpije ostvario i peti uzastopni trijumf, treći u gostima, najavivši da se ne odriče borbe za Kup UEFA.

Dvadeset osmo kolo verovatno je nagovestilo epilog trke za novog šampiona Jugoslavije. Sjajni OFK Beograd je iščupao bod Zvezdi na Marakani, ali je Partizanov parni valjak protutnjao Mostarom i uzeo čitav plen.

Zvezda je protiv “romantičara” nakon prvog poluvremena imala komfornih 3:1 (strelci za domaćine Vojin Lazarević, Stanislav Karasi i Zoran Filipović, a za goste Slobodan Santrač), ali su u nastavku Zdravko Jokić i još jednom Santrač postavili konačnih 3:3.

Velež bi se pobedom nad Partizanom na stadionu pod Bijelim brijegom primakao beogradskim “crveno-belima” na samo bod zaostatka, ali su “crno-beli” u svojoj možda najboljoj utakmici prvenstva deklasirali “rođene” sa 3:0. Strelci: Svemir Đorđić, Nenad Bjeković i Momčilo Vukotić.

Hajduk je tek u utakmici dvadeset devetog kola osvojio prve bodove na gostovanjima. Posle 14 uzastopnih poraza, “bili” su u Skoplju savladali Vardar sa 2:1.

Čitava priča bila je završena u prvih 13 minuta kada je oko 15 hiljada gledalaca svedočilo svim golovima u meču.

Nisu se svi još smestili na tribinama, a gosti su već vodili sa 2:0! Prvo je Jurica Jerković na pas Ivice Hlevnjaka u trećem minutu doveo Hajduk u vođstvo, a samo dva minuta kasnije Miroslav Bošković je asistirao Hlevnjaku za novi gol Splićana.

OFK Beograd - Velež 2:0: Najviši u skoku je defanzivac "rođenih" Boro Primorac, tu je i golman OFK Beograda Petar Borota

OFK Beograd – Velež 2:0: Najviši u skoku je defanzivac “rođenih” Boro Primorac, tu je i golman OFK Beograda Petar Borota

Igrači Hajduka su se posle ranog vođstva instinktivno povukli i loptu prepustili domaćinima, pa je Đorđi Nikolovski već u 13. minutu krunisao terensku inicijativu Vardara.

Nastavak meča protekao je u uzaludnim pokušajima Skopljanaca da dođu barem do izjednačenja. Sa druge strane, Hajduk je u nekoliko navrata opasno zapretio iz kontranapada. Utakmica je naročito u drugom poluvremenu često prekidana zbog prekršaja.

Mostarci su u Beograd na megdan istoimenoj ekipi doputovali u nameri da po svaku cenu “izvade fleke” zbog neočekivanog poraza od Partizana, ali se prvi strelac prvenstva Slobodan Santrač nije složio sa njihovom željom. Golovima u 55. (iz jedanaesterca) i 84. minutu, popularni Sani je praktično odlučio šampionsku trku, jer je Velež pet kola pre kraja bio na četiri boda zaostatka iza Zvezde.

Nakon tridesetog kola bilo je ono što se kaže – ista meta, isto odstojanje. Crvena zvezda je kod kuće pobedila Vardar, a u Mostaru je Velež bio bolji od Sarajeva, ali u oba slučaja na teži način nego što se očekivalo.

Vardar je na “Marakani” poveo u četvrtom minutu preko Bore Uzunova, a izjednačio je Kule Aćimović jedanaest minuta kasnije.

Odbrana Skopljanaca odolevala je naletima “crveno-belih” sve do 70. minuta. Golman Dragan Mutibarić je u razmaku od četiri minuta u dva navrata morao po loptu u mrežu, oba puta ga je savladao Vojin Lazarević.

Konačan rezultat Crvena zvezda – Vardar 3:2 postavio je Georgijevski u 79. minutu.

Dramatično je bilo na stadionu pod Bijelim brijegom. Velež je od 50. minuta golom Vahida Halilhodžića vodio sa 1:0, ali su Sarajlije preko Vahidina Musemića izjednačile tri minuta pre kraja. Mostarci su do trijumfa došli u 89. minutu pogotkom drugog Halilhodžića – Salema.

OFK Beograd je i bez Santračevog standardnog golgeterskog učinka bio efikasan i u Sarajevu protiv Željezničara slavio sa 3:1. “Romantičari” su golovima Slobodana Mešanovića, Dragoslava Stepanovića i Ilije Petkovića stigli do ubedljivih 3:0, a poraz “Želje” ublažio je Boško Janković u finišu susreta.

Het-trikom Pere Nadoveze i jednim golom Miroslava Boškovića Hajduk je u Splitu rezultatom 4:0 deklasirao tuzlansku Slobodu i prebrinuo sve brige oko opstanka. To se moglo reći i za zagrebački Dinamo koji je na Maksimiru bio ubedljiv (4:1) protiv Bora.

Glavni sudija Ljubljančanin Vlado Tauzes imao je pune ruke kartona u susretu Spartak – Partizan 1:1. Bilo je tu mnogo nesportskih poteza, od kojih je udaranje protivnika bez lopte igračima obe ekipe bio najomiljeniji. Oni koji su u tome preterali, Nenad Bjeković iz Partizana i Drago Jovičević iz Spartaka, morali su pre vremena pod tuš.

Čelik je ostvario prvu pobedu na novom stadionu Bilino polje. Zeničani su nadigrali Olimpiju rezultatom 1:0. Jedini gol predstavljao je simultanku Mehmeda Buze, koji je u solo-prodoru nanizao čitavu odbranu “zmajčeka” i sa desetak metara poslao loptu u donji levi ugao gola nemoćnog Slavka Sarape.

Posle trideset i prvog kola, dakle tri kola pre kraja šampionata, Zvezda je imala pet bodova prednosti ispred najbližeg pratioca Veleža.

“Rođeni” su kiksali (0:1) u Skoplju, dok je Zvezda došla do dragocenog boda na “vrućem” gostovanju u Tuzli odigravši 1:1 sa Slobodom. Poveli su domaćini preko Časlava-Čakija Jevremovića u 47, a samo dva minuta kasnije poravnao je najbollji strelac “crveno-belih” Lazarević.

Sloboda - Crvena zvezda 1:1: kapiteni ekipa Miroslav Pavlović i Rizah Mešković

Sloboda – Crvena zvezda 1:1: kapiteni ekipa Miroslav Pavlović i Rizah Mešković

Sudija Tauzes nije imao sreće sa dodeljenim utakmicama. Morao je Subotičanima da sudi dva meča zaredom, pa je tako bio glavni delilac pravde i u utakmici trideset drugog kola između OFK Beograda i Spartaka.

I kao u meču prethodnog kola između Spartaka i Partizana, ponovo je bilo nemilih scena i mnogo posla za Tauzesa. Ovaj put je najagresivniji bio šef struke Subotičana Dušan Drašković, kome je ljubljanski arbitar zbog ulaska u teren i verbalne agresije pokazao crveni karton.

OFK Beograd - Spartak 1:1: Koškanje među igračima

OFK Beograd – Spartak 1:1: Koškanje među igračima

No, vratimo se fudbalu i činjenici da je u ovom kolu Crvena zvezda i teorijski obezbedila titulu prvaka Jugoslavije, jedanaestu po redu! “Crveno-beli” su 10. juna 1973. godine na “Marakani” rezultatom 3:1 pobedili niški Radnički, a kako je Velež na svom terenu odigrao samo 1:1, Zvezda je dva kola pre kraja odmakla na nedostižnih šest bodova. Podsetimo, tada su se za pobedu osvajala dva boda.

U ovom kolu postignuta je najubedljivija pobeda, a odigrana je i najefikasnije utakmica.

Hajduk je u Splitu demolirao novosadsku Vojvodinu sa 7:0! Strelci su bili: Jurica Jerković (2), Pero Nadoveza (2), Mićun Jovanić, Miroslav Bošković i Ivica Šurjak.

Hajduk - Vojvodina 7:0: Jedan od dva gola Pere Nadoveze

Hajduk – Vojvodina 7:0: Jedan od dva gola Pere Nadoveze

Na Maksimirskom stadionu postignuto je čak deset golova: Dinamo – Olimpija 7:3.

Uoči mečeva poslednja dva kola za dva mesta u Kupu UEFA sa skoro podjednakim šansama konkurisali su Velež (43 boda), OFK Beograd (42) i Partizan (42), dok je Željezničar (39) samo još teorijski mogao do te pozicije.

U zoni za ispadanje iz Prve lige najugroženiji su bili Spartak i Sutjeska sa po 23 boda. Olimpija je imala 24, a Borac, Čelik i Bor su sa 26 bodova i dalje morali da razmišljaju o najnepovoljnijem epilogu.

Trideset treće kolo donelo je jedan neočekivan rezultat, koji je u delu javnosti izazvao izvesne sumnje.

Ubedljivim (3:0) trijumfom nad Vardarom u Skoplju, Spartak je pobegao iz zone ispadanja, u kojoj se nalazio još od 21. kola.

Sutjeska je u derbiju začelja na stadionu kraj Bistrice ostvarila minimalnu pobedu protiv Olimpije. Na taj način su se Ljubljančani našli na poslednjem mestu sa 24 boda, jednim manje od Sutjeske na sedamnaestom i Spartaka na šesnaestom mestu, koji je zbog bolje gol-razlike u tom trenutku imao sačuvan prvoligaški status.

Spartak je u poslednjem kolu trebalo da ugosti Slobodu, Olimpija je čekala dolazak Partizana, a Sutjeska je morala u Zagreb na noge Dinamu.

U slučaju pobede, Subotičani bi ostali u Prvoj ligi, bez obzira na rezultate ostalih – imali bi najmanje bod prednosti u odnosu na Olimpiju i barem bolju gol-razliku od Sutjeske.

OFK Beograd je na Karaburmi pobedio (1:0) Čelik i zbog bolje gol-razlike na drugom mestu smenio Velež, koji je odigrao bez golova sa Radničkim u Nišu.

Partizan je mogao bodovno da se izjednači sa OFK Beogradom i Veležom, ali je igrao samo 2:2 sa Borom na stadionu JNA.

Hajduk i Dinamo su na Starom placu odigrali miroljubivih 1:1.

Zvezda je u šampionskom stilu završila prvenstvo – u utakmici poslednjeg, trideset i četvrtog kola deklasirala je gostujući Hajduk sa 4:0. Strelci su bili Stanislav Karasi (16, 44), Vojin Lazarević (28) i Kule Aćimović (60).

Splićani su tako potvrdili neslavni klupski rekord – u sezoni 1972/73, na 17 gostovanja, od moguća 34 osvojili su samo dva boda! Gol-razlika: 6:38!

Crvena zvezda - Hajduk 4:0: Vilson Džoni (levo, Hajduk) i Vladimir-Pižon Petrović

Crvena zvezda – Hajduk 4:0: Vilson Džoni (levo, Hajduk) i Vladimir-Pižon Petrović

Bor i OFK Beograd su igrali 2:2, pa se trijumfom (2:1) nad Vojvodinom u Mostaru, Velež vratio na drugo mesto i osvojio titulu vicešampiona. Partizan je poražen (0:2) od Olimpije, ali čak i da je trijumfovao u Ljubljani, zbog epiloga drugih utakmica, ne bi uspeo da se domogne mesta koje vodi u Kup UEFA. U ovo takmičenje plasirali su se Velež i OFK Beograd.

Olimpija je trijumfom nad Partizanom ipak sačuvala prvoligaški status, preskočivši na tabeli Sutjesku i Spartak, ekipe koje su napustile elitni rang takmičenja.

Subotičani su pre ovog kola imali prvoligašku sudbinu u svojim rukama, ali su sve uprskali domaćim remijem (1:1) sa Slobodom. Zbog najnepovoljnije gol-razlike, Sutjesci je za opstanak trebao trijumf u Zagrebu, ali su “modri” pobedili sa 4:3.

Titulu najboljeg strelca šampionata podelili su Slobodan Santrač (OFK Beograd) i Vojin Lazarević (Crvena zvezda) sa po 25 golova.