Olimpijske igre u Seulu: Fudbaleri već pakuju kofere, medalja za veslače …

Elena Šušunova. pobednica u gimnastičkom višeboju

Strelci su nas prvih dana takmičenja na Olimpijskim igrama u Seulu 1988. godine navikli na medalje gotovo svakog dana, pa nam je bilo neobično što se već par dana “ništa značajno ne dešava”. Košarkaši su četvrtim uzastopnim trijumfom obezbedili prvo mesto u svojoj grupi i lakšeg rivala u četvrtfinalu, vaterpolisti su deklasirali Grke, a rukometašice porazile domaću reprezentaciju. Sedmog dana takmičenja najviše su razočarala dva Zorana – Primorac i Kalinić, koji su u pojedinačnoj konkurenciji pretrpeli poraze od igrača iz država za koje smo do Seula mislili da gaje samo stonotenisere-rekreativce …

ŠESTI DAN, 22. SEPTEMBAR 1988. GODINE

Od tri veslačke posade, dve su se plasirale u finale na regatnoj stazi reke Han.

Četverac sa kormilarom, u sastavu Zlatko Celent, Sead Marušić, Vladimir Banjanac Lazo Pivač (kormilar Dario Varga) u drugoj grupi osvojio je treće mesto u vremenu 6:15,72 minuta, samo 15 stotinki brže od posade SR Nemačke, koja je morala da se zadovolji “malim finalom”.

Trka je bila dramatična jer je jugoslovenska posada u prvoj polovini staze dosta kalkulisala i bila tek četvrta, zaostajući za vodećim Amerikancima čitavih pet i po sekundi. Naši su tada pojačali tempo i 500 metara pre cilja već bili na trećem mestu koje vodi u finale.

Dvojac bez kormilara – Bojan Prešern i Sadik Mujkić, osvojio je drugo mesto u drugoj polufinalnoj grupi i takođe se plasirao među šest najboljih posada, koje će u finalu odlučivati o podeli medalja.

Dvojac sa kormilarom jedini nije uspeo. Sašo Mirjanić i Milan Janša, uz kormilara Romana Ambrožiča, u prvoj polufinalnoj grupi zauzeo je tek četvrto mesto i zadovoljiće se trkom za plasman od sedmog do 12. mesta.

Iako su gajili velika očekivanja, fudbaleri su već posle prve faze spakovali kofere i otišli kući. U korejskom gradu Gvangžu, pred oko 30 hiljada gledalaca na Olimpijskom stadionu, “plavi” su u meču poslednjeg kola “D” grupe poraženi od Brazila.

Strelci za “karioke” bili su Andre Kruz u 25. i Bebeto u 58. minutu, dok je jedini gol za Jugoslaviju postigao Refik Šabanadžović u 71. minutu.

Iznenađujući poraz od Australije u prvom kolu praktično je odredio sudbinu “plavih” na Olimpijskim igrama. Trebalo je onda vaditi se na Brazilcima, koji su došli u veoma jakom sastavu sa golmanom Klaudijom Tafarelom, Žorginjom, Romarijem i Bebetom, igračima koji su šest godina kasnije postali svetski prvaci.

Istini za volju, imala je Jugoslavija tokom utakmice prilika da uhvati poslednji voz za sledeću rundu takmičenja, ali šanse su prokockali Semir Tuce, Piksi Stojković, Davor Šukera …

Poveli su Brazilci fenomenalnim pogotkom Kruza iz slobodnog udarca, iskosa sa 25 metara. Vođstvo je uvećao Bebeto, nakon akcije Romarija, a poraz je ublažio Šabanadžović na pas Stojkovića.

JUGOSLAVIJA: Stojanović, Stanojković, Spasić, Šabanadžović, Jozić, Barbarić, Mihić (Šuker), Katanec, Stojković, Tuce, Brnović (Cvijan Milošević).

Goran Maksimović je u gađanju malokalibarskom puškom, trostav, zauzeo poslednje, osmo mesto u finalu.

Međutim, pravo da nastupi u pucačkom obračunu osmorice najboljih stekao je tek nakon žalbe našeg saveznog selektora Branislava Lončara da je naš takmičar u predtakmičenju oštećen za jedan krug. Žalba je usvojena, ali Goran je psihički već bio izvan takmičenja i nije imao dovoljno koncentracije da uradi nešto više u svojoj omiljenoj disciplini.

U susretu drugog kola “A” grupe turnira za rukometaše Jugoslavija je rezultatom 31:23 rutinski odradila posao protiv ekipe SAD, koju je trenirala svetska rukometna legenda Branislav Pokrajac.

Naročito su bili raspoloženi bekovi Vujović i Portner, kao i “pivot” Rnić, koji su zajedno postigli 19 od 31 golova “plavih”

JUGOSLAVIJA: Bašić, Velić, Rnić 6, Memić 1, Saračević 4, Puc 4, Perkovac, Portner 6, Vujović 7, Holpert 3, Jarak.

Bez Raze nas Amerikanke gaze! Ženska košarkaška reprezentacija SAD bila je ubedljiva protiv Jugoslavije rezultatom 101:74 (55:40). Selektor Milan-Ciga Vasojević zbog povrede od desetog minuta nije mogao da računa na najbolju igračicu, gorostasnu Raziju Mujanović.

“Plave” su do tada ne samo bile ravnopravan suparnik, već su u šestom minutu vodile sa osam
poena razlike. A onda su naše taktički popustile, nije bilo više discipline i strpljivog građenja napada, upustile su se u jurnjavu sa rivalkama, pa su brutalno kažnjene. Amerikanke su čvrstom odbranom i brzim kontranapadima lako rešile meč u svoju korist.

JUGOSLAVIJA: Vangelovska 8, Lelas 2, Kvesić 4, Nakić 15, Golić 16, Dornik 11, Bajkuša 2, Mujanović 4, Arbutina 6, Milošević 6.

Ostade Jugoslavija bez predstavnika u muškom singlu teniskog turnira već nakon drugog kola. Naš najbolje rangirani teniser Slobodan-Boba Živojinović položio je reket pred boljim – Francuz Gi Forže slavio je u tri seta, 7:5, 7:6(6) i 6:2. Podsetimo, Ivanišević je eliminisan već na startu turnira, pa je njima dvojici ostao dubl kao uteha.

U prva dva seta vodila se izjednačena borba u kojima su oba tenisera ljubomorno čuvala svoj servis. Izuzetak je bila samo 11. igra prvog seta kada Francuz pravi prvi “brejk” i na svoj servis u 12. gemu osvaja set.

Forže drugi set dobija u “tajbrejku”, a u prvom gemu trećeg seta Živojinović je nezgodno stao i izvrnuo gležanj. Nastavio je igru nakon lekarske intervencije, ali sa bandažiranim gležnjem nije bio spreman za preokret, pa je protivnik lagano dobio ovaj set i meč.

U ženskom singlu je Sabrina Goleš u prvom kolu sa 6:4, 6:2 bila bolja od Aranče Sančez iz Španije i u sledećem meču morala je na trećeg nosioca na turniru Argentinku Gabrijelu-Gabi Sabatini.

Šampion Evrope iz 1985. godine u kategoriji do 54 kilograma Ljubiša-Ljuša Simić u Seulu je nastupio u težoj kategoriji, do 57 kilograma. U prvom kolu je bio slobodan, a u drugom ga je sa 5:0 porazio aktuelni prvak Starog kontinenta u ovoj kategoriji Mihail Kazarjan iz Sovjetskog Saveza.

Novi zapleti u “B” grupi na vaterpolo turniru. Jugoslavija je sa 10:9 nadvisila Mađarsku, a selekcija SAD, koja je u prvom kolu bila bolja od naših, u drugom kolu je rezultatom 7:9 poražene od Španije. Tako da su Jugoslavija i SAD sada bile izjednačene na prvoj poziciji.

Kao i u prvoj utakmici, naši vaterpolisti su igrali toplo-hladno. Ponovo su bolje ušli u meč i sigurno držali vođstvo, da bi onda protivniku dozvolili da se vrati i čak povede. Zaigravši angažovanije u trećoj četvrtini, došli su do osetnijeg vođstva, ali su u finišu susreta ponovo morali da spašavaju pobedu, koju im je obezbedio Deni Lušić.

JUGOSLAVIJA: Šoštar, Lušić 1, Šimenc, Bukić 2, Đuho 3, Andrić 1, Vičević, Gočanin 2, Bezmalinović, Paškvalin 1, Milanović, Rađenović, Posinković.

Šestog takmičarskog dana dogodio se prvi skandal na Igrama. Nezadovoljni suđenjem ringovnog sudije Novozelanđanina Kit Vokera u bokserskom meču bantam-kategorije između Južnokorejanca Ćong-il Bajna i Bugarina Aleksandra Hristova, koji je domaći takmičar izgubio sa 1:4, treneri domaćeg boksera i druga službena lica korejskog tima upala su u ring da se verbalno i fizički obračunaju sa sudijom.

Voker se jedva spasio linča, pobegao u hotel, spakovao stvari na brzinu, otišao na aerodrom i prvim avionom odleteo za Oklend.

Južnokorejski bokser je čitavih sat i po vremena odbijao da napusti ring. Svi mečevi su zato prebačeni na drugi ring, na kom su se paralelno odvijali bokserski okršaji.

SEDMI DAN, 23. SEPTEMBAR 1988. GODINE

Košarkaši su i dalje sa maksimalnim učinkom, pobedili su i selekciju Australije rezultatom 98:78 (52:43)

JUGOSLAVIJA: Petrović 17, Radulović, Čutura 10, Kukoč 2, Paspalj 10, Obradović 12, Zdovc 3, Vranković 1, Divac 16, Arapović 2, Rađa 13, Cvjetičanin 12.

Važna utakmica, jer su “plavi” novim uspehom kolo pre kraja osigurali prvo mesto u “A” grupi i u četvrtfinalu ih čeka lakši protivnik – četvrtoplasirani iz grupe “B”.

Interesantno je da su na utakmici nastupila čak devetorica igrača koji će kasnije tokom karijere zaigrati u najjačoj košarkaškoj ligi na svetu, NBA – Dražen Petrović, Toni Kukoč, Žarko Paspalj, Stojko Vranković, Vlade Divac, Dino Rađa, Endrju Gejz, Mark Bratke i Luk Longli. Neki su postali i saigrači, kao Kukoč i Longli u šampionskoj ekipi Čikago Bulsa.

Dvojac sa kormilarom (Milan Janša, Sašo Marjanič i kormilar Roman Ambrožič) osvojio je drugo mesto u “malom finalu”, u vremenu 7:15,82 minuta, ukupno osmo u ovoj disciplini na Olimpijskim igrama.

Vaterpolisti su sa 17:7 (6:1, 3:0, 5:3, 3:3) “potopili” Grčku, ali su opet pokazali oscilacije u igri i značajno popustili u poslednjoj četvrtini. Selektor Ratko Rudić je zbog toga bio ljut nakon utakmice, s obzirom da bi i gol-razlika mogla da odlučuje o putu u polufinale.

JUGOSLAVIJA: Šoštar, Lušić, Šimenc 2, Bukić 3, Đuho 1, Andrić 2, Vičević 1, Gočanin, Bezmanlinović 1, Paškvalin 1, Milanović 3, Rađenović 3, Posinković.

Bokser u poluvelter kategoriji Vukašin Dobrašinović eliminisan je u drugom kolu. Njega je sa 4:1 u bodovima pobedio Adrijan Kerju iz Gvajane, prema izveštajima jugoslovenskih dopisnika iz Seula – nezasluženo. Vukašinov rival boksovao je “prljavo”, zadavao je mnogo nepropisnih udaraca, ali je sudija izbegao da mu izrekne javnu opomenu. Takvim načinom borbe potpuno je onemogućio Dobrašinovića da razvije svoj napadački stil sa preciznim direktima.

Počela su atletska takmičenja, sa “šarenim” uspesima naših takmičara. Slobodan Popović je sa vremenom 1:46,49 minut osvojio treće mesto u osmoj kvalifikacionoj grupi na 800 metara i plasirao se u polufinale.

Jugoslovenski predstavnici na 400 metara sa preponama Rok Kopitar i Branislav Karaulić nisu uspeli da se izbore za nastavak takmičenja. Kopitar je sa 50,54 sekundi bio četvrti u svojoj grupi, dok je Karaulić osvojio peto mesto u svojoj sa 51,32 sekundom.

U reprizi finala iz Los Anđelesa, rukometašice Jugoslavije, aktuelne olimpijske šampionke, dugo nisu imale rešenja za brzonoge igračice Južne Koreje, koje su u prvom poluvremenu vodile i sa četiri gola razlike. “Plave” su povele tek sredinom drugog dela, najviše zahvaljujući Ziti Galic, Ljubinki Janković i Nataši Kolegi. Konačan rezultat: 22:19 (10:13).

JUGOSLAVIJA: Đurić, Đukić, Krstić, Rinčić, Pešić 3, Galic 5, Janković 4, Đurica, Kolega 6, Ljiljana Mugoša, Svetlana Mugoša 4, Stojanović.

Slobodan-Boba Živojinović i Goran Ivanišević-Zec uspešno su startovali u igri muških dublova. U prvom kolu olimpijskog turnira savladali su britanski par Džeremi Bejts-Endrju Kastl sa 7:5, 2:6, 6:3, 7:6 (4). Bobin nastup bio je upitan zbog povrede skočnog zgloba.

Olimpijske igre u Seulu ušle su u istoriju i po tome što se u njihovom takmičarskom programu prvi put pojavio stoni tenis. To je bila velika prilika i za naš stoni tenis, koji je imao višedecenijsku tradiciju osvajanja medalja na najvećim takmičenjima.

Prvi dan, međutim, nije mnogo obećavao s obzirom na katastrofalne rezultate u pojedinačnoj konkurenciji. Nigerijac Atanda Musa pobedio je Zorana Primorca sa 3:1, a Pakistanac Farjad Saif istim rezultatom veterana Zorana Kalinića. Primorca je kasnije sa 3:1 nadigrao i Zapadni Nemac Jerg Roskopf.

Nepovoljan utisak je u muškom singlu donekle popravio Ilije Lupulesku trijumfom (3:1) nad Italijanom Masimom Konstantinijem.

U ženskoj konkurenciji, Jasna Fazlić je sa 3:2 bila bolja od Zapadne Nemice Keti Nolten.

Gordana-Goca Perkučin i Jasna Fazlić pobedile su tajvanski par Hsiu-Ju Čang i Li-Ju Lin sa 2:0, a zatim istim rezultatom i Mađarice Ksile Batorfi i Edit Urban.

Vicešampioni sveta u igri parova iz indijskog Nju Delhija 1987. godine Primorac i Lupulesku rutinski su odradili prvi meč protiv para iz Mauricijusa – Hu Hoj i Gilan Hosnanja poraženi su sa 3:0.

Gimnastičarka Sovjetskog Saveza Elena Šušunova (gornja fotografija) pobedila je u gimnastičkom višeboju.

Trka u ženskom maratonu prvi put je održana četiri godine ranije na Olimpijskim igrama u Los Anđelesu. Roza Mota se tada okitila bronzanom medaljom. Omalena Portugalka pojavila se na startu trke i u Seulu i u vremenu dva časa, 25 minuta i 39 sekundi suvereno osvojila zlato. Bila je to prva olimpijska zlatna medalja za neku Portugalku …

E, Portugalci, nama je devojče prvi put uzelo zlato još 20 godina ranije – Đurđa Bjedov u plivanju …

Organizacioni komitet Olimpijskih igara u Seulu suspendovao je šestoricu učesnika incidenta na bokserskom turniru kada je fizički napadnut ringovni sudija Novozelanđanin Kit Voker.

Suspendovani su bokser Ćong-il Bajn, njegov trener, pomoćnik trenera, dve osobe iz organizacije i jedna osoba koja nije imala status službenog lica.

Kris Evert

Kris Evert

Osvajačica 18 “grend slem” turnira Amerikanka Kris Evert Lojd takođe je nastupila na Olimpijskim igrama, ali je više pažnje privukla svojom izjavom. Ona se požalila na uslove u kojima borave sportisti u olimpijskom selu:

“Ja, koja u krevet dobijam doručak sa srebrnim priborom za jelo, sada moram po ovoj kiši da stojim u nekakvom redu za hranu koju ne podnosim. Meni je krevet tesan i kratak, navikla sam na postelju “dva sa dva” …

Sada sam videla kako izgleda pravi sport, dobro bi bilo da mi teniseri siđemo sa oblaka, ili da se barem realnije ponašamo.”

OSMI DAN, 24. SEPTEMBAR 1988. GODINE

Bojan Prešern i Sadik Mujkić

Bojan Prešern i Sadik Mujkić

Dvojac bez kormilara, u sastavu 26-godišnji Bojan Prešern i 20-godišnji Sadik Mujkić, osvojio je četvrtu medalju za Jugoslaviju.

Veslači “Bleda” su na cilj staze duge 2.000 metara stigli treći u vremenu 6:41,01 minuta. Prvi su bili Britanci Endrju Holms i Stiv Redgrejv (6:34,84), a drugoplasirani Rumuni Dragoš Negau i Danut Dobre (6:38,06).

Bojan i Sadik dospeli su na treću poziciju nakon 500 metara i to mesto nisu ispuštali do kraja. Glavni konkurenti u borbi za bronzanu medalju bili su im Belgijanci. Trka je kasnila pola sata zbog kvara držača vesla na njihovom čamcu.

– Isplatio se višemesečni naporni rad. Nešto više nismo mogli. Veliki favoriti, Britanci i Rumuni, uzeli su ono što im pripada. Nakon što je prošle godine sovjetska posada prešla u drugu disciplinu, ostalo je “upražnjeno” treće mesto. Na taj plasman smo i išli pre trke – rekao je mlađani Sadik. Mujkić je u Seul došao kao svetski omladinski šampion iz 1985. godine u dvojcu sa Sašom Mirjaničem.

Bila je ovo 75. medalja Jugoslavije na olimpijskim igrama, uz interesantan bilans – po 25 zlatnih, srebrnih i bronzanih.

Anamarija Petričević završila je nastup u Seulu osvajanjem petog mesta u B-finalu, trinaestog ukupno na 200 metara mešovito. Petričevićeva je plivala 2:19,63 minuta, nešto slabije od rezultata 2:19,38 minuta, s kojim je u kvalifikacijama izborila mesto među 16. Anamarija je u Seul doputovala sa 11. najboljim vremenom u ovoj disciplini – 2:16,90 minuta.

– Nije to samo psihološki pritisak koji nije izdržala. Jednostavno, bila je u nekoj novoj situaciji u kojoj je osetila da ima mnogo boljih plivačica u bazenu od nje – pokušala je njene nastupe u Seulu da opravda njen trener majka Đurđa Bjedov.

Darjan Petrič je u petoj kvalifikacionoj grupi trke na 1.500 metara stigao na cilj tek treći, ali je po vremenu dospeo u finale. Među osam je ušao sa osmim isplivanim vremenom – 15:16,99 minuta. Drugi predstavnik u ovoj disciplini Igor Majcen zauzeo je 18. mesto u kvalifikacijama sa ličnim rekordom – 15:29,16 minuta.

Četverac sa kormilarom (Zlatko Celent, Sead Marušić, Lazo Pivač, Vladimir Banjanac i kormilar Dario Varga) stigao je poslednji, šesti na cilj finalne trke u vremenu 6:23,28 minuta, zaostavši za olimpijskim šampionima Istočnim Nemcima 13 sekundi, a iza “srebrnih” Rumuna 10 sekundi. Bronzanu medalju osvojila je posada Novog Zelanda.

Nakon sjajno odveslane polufinalne trke, beogradsko-splitsko-zadarska kombinacija nije imala snage da u par dana ponovi podvig. Najiskusniji član posade 36-godišnji Splićanin Zlatko Celent, kome su ovo bile četvrte Igre, požalio se na neadekvatne pripreme, hronično odsustvo novca, na šta se nadovezalo i trovanje hranom članova posade na završnim pripremama u Jajcu, kada je baš trebalo “isklesati” formu za Seul.

U meču bez rezultatskog značaja, košarkaši Portorika savladali su Jugoslaviju rezultatom 74:72 (36:37). Naša reprezentacija je kolo pre kraja obezbedila prvo mesto u “A” grupi i četvrtfinalni susret sa Kanadom, četvrtoplasiranom selekcijom “B” grupe.

“Plavi” su bolje ušli u meč, poveli sa 13:4, ali Portorikanci serijom 12:3 prelaze u vođstvo. Rezultatska klackalica se odigravala do sredine drugog dela kada se rival “odlepio” na pet poena. Centar Divac je izjednačio na 72:72, 22 sekunde pre završetka meča, ali je u poslednjem napadu najniži (1,78 metara) i najefikasniji (18) igrač na terenu Anhel Kruz iz prodora doneo trijumf Portorikancima.

JUGOSLAVIJA: Petrović 9, Radulović, Čutura 10, Kukoč 4, Paspalj 11, Obradović 6, Zdovc, Vranković 4, Divac 6, Arapović, Rađa 14, Cvjetičanin 8.

Teniserka Sabrina Goleš neslavno je završila takmičenje u drugom kolu singla, zamalo da se “biciklom” vrati u hotel. Jedna od najboljih igračica sveta tog vremena Argentinka Gabrijela-Gabi Sabatini trijumfovala je u dva seta sa 6:0, 6:1.

– Jednostavno nije išlo. I ruka me je bolela. Bila sam nemoćna. Mislila sam da ću ipak skuplje “prodati kožu” … – neraspoložena je bila Sabrina.

Sead-Sejo Krdžalić plasirao se u finale bacanja koplja, dok su Slobodanka-Boba Čolović i Slobodan Popović obezbedili polufinale trke na 800 metara.

Krdžalić je ušao među 12 najboljih kao deseti u kvalifikacijama sa hicem od 79,90 metara. Norma je bila 79 metara. Čolović je bila drugoplasirana u svojoj grupi u vremenu 2:01,80 minuta, a isti uspeh ostvario je i Popović, pretrčavši 800 metara za 1:45,30 minut. Na cilj je stigao odmah iza trofejnog marokanskog atletičara Saida Auite.

Neuspešni su bili Ismail Mačev i Slobodan Branković u kvalifikacijama trke na 400 metara. Obojica su bili peti u svojim grupama – Mačev sa 46,37 sekundi, a Branković sa 46,59 sekundi.

Stonoteniseri su zabeležili šest pobeda i samo jedan poraz. Ženski par Fazlić – Perkučin ostvario je i treću pobedu, sa 2:0 su poražene Australijanke Keri Teper i Nađa Bizjak.

Perkučin je bila uspešna i u pojedinačnoj konkurenciji, savladala je Egipćanku Mihal Mešerer sa 3:0. Fazlić je sa 2:3 poražena od Japanke Košino.

Zoran Kalinić je u pet setova bio bolji od Brazilca Klaudija Kana, dok je Ilije Lupulesku sa 3:1 nadigrao nekadašnjeg svetskog šampiona Japanca Seiga Onoa.

Naš par Primorac – Lupulesku i dalje je sigurno gazio ka medalji. Kanađani Horacio Pinte i Džeod Džo poraženi su sa 0:2, a nešto bolje su se proveli Nigerijci Atante Musa i Titus Omota, koji su uzeli set evropskim i svetskim vicešampionima.

Bokser velter-kategorije Đorđe Petronijević završio je nastup na Igrama već u prvom kolu. Od njega je bio bolji Kenijac Robert Vangili, prekidom borbe. Pola minute pre isteka druge runde, Petronijević se nakon jednog snažnog udarca našao na podu i sudija je prekinuo borbu.

Jugoslovenski rukometaši su tek golom Irfana Smajlagića u poslednjoj sekundi izborili pobedu protiv autsajdera Alžira – 23:22 (10:11). “Plavi” su i dalje bili u borbi za bronzanu medalju, ali igrama nisu ohrabrivali sportsku javnost.

JUGOSLAVIJA: Pušnik, Rnić 3, Memić, Saračević, Puc 1, Perković 1, Smajlagić 7, Portner 6, Vujović 1, Holpert 4, Načinović, Velić.

Drugi dan atletskih takmičenja doneo je tri finala i dva nova svetska rekorda! U “trci veka” na 100 metara, Ben Džonson je pobedio legendarnog Amerikanca Karla Luisa, osvajača četiri zlatne medalje na Igrama u Los Anđelesu 1984. godine, uz neverovatan svetski rekord – 9,79 sekundi.

Dvadesetsedmogodišnji Kanađanin je tako za šest stotinki popravio sopstveni svetski rekord, koji je istrčao septembra 1987. godine na Drugom svetskom šampionatu u Rimu. Brži od deset sekundi bili su i drugoplasirani Luis (9,92 sekundi), trećeplasirani Britanac Linford Kristi (9,97 sekundi) i Amerikanac Kalvin Smit (9,99 sekundi).

– Ne trebate se čuditi, sada su stvari opet na svom mestu – izjavio je nakon trke Džonson, odgovarajući tako i na verbalni rat koji je mesecima unazad vodio sa najvećim konkurentom Luisom. Ovom pobedom najviše je razočarao američke medije koji su najavljivali novi Luisov pohod na četiri zlatne medalje – u trkama na 100 i 200 metara, skoku u dalj i štafeti 4×100 metara.

Drugi svetski rekord postavila je Amerikanka Džeki Džojner-Kersi u sedmoboju, sakupivši 7.291 bod, čak 400 više od drugoplasirane Istočne Nemice Sabije Jon. Koliko je to dostignuće neverovatno, svedoči činjenica da taj rekord opstaje i nakon 30 godina …

Rukovodstvo bugarske olimpijske delegacije odlučilo je da iz takmičenja povuče reprezentaciju u dizanju tegova nakon diskvalifikacije dvojice njihovih takmičara zbog dopinga. To su bili Mitko Grablev (do 56 kilograma) i Angelo Genčev (do 67,5 kilograma), kojima su oduzete zlatne medalje.

Rukovodstvo reprezentacije najavilo je opsežnu istragu protiv takmičara, njihovih trenera i lekara, ne bi li se utvrdila istina u vezi uzimanja zabranjenih stimulativnih sredstava, odnosno da li su objavljene analize tačne …