Sa utakmice Mančester Junajted - Benfika 4:1

Fudbalska 1968. godina ostala je upamćena po mnogobrojnim izgredima na stadionima širom sveta i grubom mešanju politike u “najlepšu sporednu stvar na svetu”.

Najcrnji fudbalski dan u ovoj godini desio se 23. juna. Toga dana na stadionu River Plate u Buenos Airesu 71 gledalac je stradao, a još njih oko stotinu je bilo povređeno kada su tribine počele da se ruše, a ljudi u panici zablokirali jedini izlaz.

Tragičan prizor sa stadiona u Buenos Airesu

Klupsko takmičenje sveta – Interkontinentalno finale između Mančester Junajteda i Estudijantesa donelo je trijumf Argentinaca, ali i čvrstu, oštru, na trenutke i prljavu igru u obe utakmice.

Estudijantes je u prvom meču, odigranom 25. septembra na stadionu Boke Juniors u Buenos Airesu, slavio sa 1:0 golom Markosa Koniljara u 28. minutu.

Tri minute pre kraja prvog dela prva zvezda Mančestera Bobi Čarlton dobio je snažan udarac u glavu. On se kasnije vratio u igru, ali mu je povreda znatno smetala. Paragvajski sudija Hugo Sosa Miranda isključio je u 79. minutu prgavog defanzivca engleske ekipe Nobija Stajlsa posle grubog starta, a poništio je i gol Džordža Besta zbog navodnog ofsajda.

Revanš 16. oktobra obeležila su koškanja igrača, prvokacije i nesportsko ponašanje publike. Poveli su gosti preko Huana Ramona Verona u sedmom minutu, a izjednačenje je doneo Vili Morgan u 89. minutu.

Jugoslovenski sudija Konstantin Zečević isključio je u 88. minutu Džordža Besta (Mančester) i Huga Medinu (Estudijantes), koji su pored aut-linije pokušali da nastave sa kavgom, ali su ih na vreme razdvojili.

Gnevni domaći navijači bacanjem predmeta na teren sprečili su Medinu da uđe u tunel koji vodi ka svlačionici.

Ubrzo nakon poslednjeg sudijskog zvižduka, jedan igrač Mančestera udario je u lice fudbalera Estudijantesa.

Igrači argentinske ekipe nisu uspeli da istrče počasni krug sa trofejem jer su ih gledaoci i dalje zasipali raznoraznim predmetima. Zbog ovih incidenata, Estudijantes je otkazao dve ranije zakazane utakmice u Engleskoj.

Prvog decembra na utakmici italijanskog prvenstva između Napolija i Juventusa u Napulju došlo je do pravog boks-meča u kojem je bilo i razbijenih arkada. Sudija je sa terena udaljio trojicu igrača i temperamentnog trenera Napolija Čijapelu. Ovaj poslednji je kažnjen sa dva meseca zabrane obavljanja trenerske funkcije.

U Brazilu je na jednoj utakmici policajac ubio igrača tima Bonsuceso hicem iz pištolja.

Terenima su carovali nesportski potezi. Čak ni finalna utakmica fudbalskog turnira na Olimpijskim igrama u Meksiku nije prošla bez incidenata. U meču između Mađarske i Bugarske (4:1), odigranom 26. oktobra, poraženi tim završio je utakmicu sa samo osam igrača.

Prvo je australijski sudija Dijego De Leo isključio bugarskog napadača Cevana Dimitrova zbog grube igre. U gužvi koja je nastala Atanas Hristov pogodio je loptom sudiju De Lea zbog čega je i on morao pre vremena pod tuš. Kasnije im se pridružio i Kiril Ivkov.

Turbulentni politički događaji uticali su i na fudbalski sport.

Zbog upada sovjetske vojske i njenih saveznika u Čehoslovačku, UEFA je poništila žreb za Kup šampiona i Kup pobednika kupova i podelila takmičenje u dve grupe, tako što je u jednu grupu svrstala sve timove iz zemalja Varšavskog pakta koje su učestvovale u vojnoj intervenciji.

Međutim, oni su odbili da učestvuju u oba takmičenja: Karl Cajs Jena (Istočna Nemačka), Dinamo Kijev (SSSR), Ruh (Poljska), Levski (Bugarska) i Ferencvaroš (Mađarska) odustali su od Kupa šampiona, a Dinamo Moskva (SSSR), Union Istočni Berlin (Istočna Nemačka), Spartak Sofija (Bugarska), Gurnjik (Poljska) i Vašaš (Mađarska) povukli se iz Kupa pobednika kupova.

Bilo je i lepih fudbalskih trenutaka. Tada najbolji fudbaler sveta Pele postigao je jubilarni 900. gol. Legendarni Brazilac taj podvig učinio je 10. novembra u susretu selekcija Sao Paola i Rija, koji je održan u čast turneje engleske kraljice Elizabete II po Brazilu.

Dragan Džajić u dresu Fifine selekcije

Jugoslavija je postala vicešampion Evrope, a Dragan Džajić je stekao punu fudbalsku afirmaciju. Postigao je pobedonosni gol protiv aktuelnog prvaka sveta Engleske u polufinalu Kupa evropskih nacija 5. juna u Firenci.

Džaja se 6. novembra našao u sastavu Fifine reprezentacije na čuvenoj “Marakani” u Rio de Žaneiru, u društvu ruske golmanske legende Lava Jašina, Nemaca Franca Bekenbauera i Volfganga Overata, Španca Amansija, Urugvajca Roče … Njima su se suprostavili brazilski majstori lopte, koji su dve godine kasnije osvojili titlulu šampiona sveta u Meksiku: Karlos Alberto, Žerson, Rivelinjo, Žairzinjo, Pele, Tostao …

“Karioke” su slavile sa 2:1. Gol za reprezentaciju sveta postigao je Mađar Florian Albert, dok su za domaćine strelci bili Rivelinjo i Tostao u poslednjim trenucima susreta.

Džajić je na kraju godine proglašen za trećeg fudbalera Evrope …