Listamo prašnjavu štampu: prvi broj revije “GOOL!” (1)

Naslovna strana prvog broja revije "GOOL!"

U vreme kada su najpopularniji sportski magazini u Jugoslaviji bili beogradski i zagrebački nedeljnici – “Tempo” (prvi broj izašao 2. marta 1966. godine), odnosno “SN revija” (prvi broj izašao 15. oktobra 1976. godine), pojavio se fudbalski mesečnik koji je ubrzo stekao kultni status.

Početkom maja 1978. godine na kioscima se u izdanju beogradskog novinsko-izdavačko i štamparskog preduzeća “JEŽ” pojavio prvi broj revije “GOOL!”, koja se zbog dinamike izlaženja, za razliku od starije “braće” “Tempa” i “SN revije”, nije bavila aktuelnim rezultatima, već je akcenat stavljala na analitičnijem pristupu fenomenima domaćeg i međunarodnog fudbala i pričama iz istorije “najpopularnije sporedne stvari na svetu”.

Uostalom, evo šta su, između ostalog, napisali u uvodniku premijernog broja:

” … Čitalac će u ovoj ediciji moći da nađe gotovo sve što ga iz fudbalskog sveta interesuje: i slavnim i malim timovima, o legendardnim asovima i junacima malih terena, o događajima koji su uzbuđivali svet pre više decenija i o takmičenjima koja predstoje, o zbivanjima u inostranom fudbalu. U isto vreme, stajaće mu na raspolaganju kolor-fotografije, moći će da se zabavi, da nauči nešto, pa i da se poigra ako bude želeo …”

Prvi broj je zaista bio spaktakularan, nešto što se do tada nije srelo na kioscima, počev od formata – za razliku od glomaznog “Tempa” i još glomaznije “SN revije”, revija “GOOL!” je sa svojih 14 centimetara širine i 20,5 centimetara visine (manja i od A5 formata) mogla da stane i u oveći džep. Izbrojali smo čak 130 stranica, notirali glatke korice u boji sa atraktivnom fotografijom poljskog fudbalera Gržegorža Lata u akciji protiv Švedske na Svetskom kupu u Nemačkoj 1974. godine, a unutra čak 32 “masnih” listova za štampu u boji.

Naslovna strana prvog broja revije "GOOL!": Poljski golgeter Gržegorž Lato (crveni dres) u akciji prema švedskom golu, ispred njega je Ralf Edstrem. Utakmica je odigrana u okviru Svetskog kupa u Nemačkoj, 26. juna 1974. godine na "Nekarstadionu" u Štutgartu. Poljska je golom Latoa slavila sa 1:0 ...

Naslovna strana prvog broja revije “GOOL!”: Poljski golgeter Gržegorž Lato (crveni dres) u akciji prema švedskom golu, ispred njega je Ralf Edstrem. Utakmica je odigrana u okviru Svetskog kupa u Nemačkoj, 26. juna 1974. godine na “Nekarstadionu” u Štutgartu. Poljska je golom Latoa slavila sa 1:0 …

A tek sadržaj revije … Prepun intrigantnih intervjua, neuobičajenih pristupa poznatim fudbalskim fenomenima, nepoznatih detalja poznatih fudbalskih utakmica, razotkrivenih tabu-tema …

Impozantan broj i sastav saradnika garantovao je uspeh novog fudbalskog magazina: legende radio i televizijskog sportskog komentatorstva Marko Marković i Mladen Delić, dugogodišnji sportski novinar sarajevskih “Večernjih novina” Alija Resulović, legendarni urednik sportske rubrike beogradske “Politike” Dobrivoje-Bobi Janković … Zatim fudbalski treneri Miljan Miljanić, Ante Mladinić, Gojko Zec, Branko Zebec, Tomislav-Toma Ivić, Branko Stanković, Zlatko Čajkovski, pa onda psiholog Vojislav Stefanović, angažovan u Partizanu u njegovim šampionskim danima sedamdesetih godina prošlog veka …

Iz inostranstva su za “GOOL! pisala tada vrhunska para novinarske reči: Moma Pudar (Južna Amerika), Đuka Julijus (SR Nemačka), Đorđe Radenković (Španija), Risto Bajalski (Sovjetski Savez), Dragan Rančić (Kina), Slobodan Pavlović (Meksiko), Sava Popović (Engleska), Slobodan Aleksandrić (Italija) …

Nekoliko tekstova posvećeno je predstojećem Svetskom kupu u Argentini, na koji Jugoslavija nije uspela da se kvalifikuje. Zbog toga “GOOL” u tekstu nepotpisanog autora pod nazivom “Tone Florjančič – šampion promašaja” nije bio nimalo nežan prema aktuelnom predsedniku Fudbalskog saveza Jugoslavije, koji je na tu poziciju stupio sa mesta predsednika fudbalskog saveza Slovenije. Pisac tih izuzetno kritičkih redova u jednom trenutku postavlja retoričko pitanje: “Da li je Tone Florjančič zaista najslabiji predsednik koga je ikada imao Fudbalski savez Jugoslavije?”

Brutalno, a?

Interesantno, uprkos dobrim preduslovima i ambicioznom početku, “GOOL!” nije dugo opstao na tržištu. Prvo je promenio format, postao je veći po dimenzijama, i poslednje stranice počeo da ustupa košarkaškim temama … Moguće da publika nije bila naviknuta na duže tekstove koji su se na jedan ozbiljniji način bavili sportom.

U narednim nastavcima recenzije prvog broja revije “GOOL!” prenećemo najinteresantnije akcente ovog, ali i drugih tekstova. Tako ćete saznati:

– Ko je “poslednji Mohikanac” u redovima Brazila na predstojećem Svetskom kupu u Argentini?
– Kako je Džaja pred španskom javnošću rehabilitovao legendarnog mađarskog fudbalera Puškaša?
– Zašto je vojni režim u Argentini po svaku cenu želeo da zadrži domaćinstvo Svetskog kupa?
– Koji golman je postigao jedan od najčudnijih autogolova u istoriji jugoslovenskih prvenstava?
– Ko je jedini predstavnik Jugoslavije u Argentini?
– Koja prvoligaška ekipa ima najbolji golmanski trio?
– Zašto su se odlaskom Miljanića u Crvenoj zvezdi treneri smenjivali kao na filmskoj traci? Ta tradicija je nastavljena i narednih decenija …
– Zašto je splitski Hajduk, iako igrački moćan, u Evropi uvek zastajao na korak-dva od velikog uspeha?
– Kako je “slučaj Tumbas” definitivno odredio fudbalsku karijeru Dragoslava Šekularca-Šekija?
– Koji jugoslovenski klub je uneo neobičnu praksu – da isplaćuje posebne premije onima koji se upišu u strelce?
– Kakva je istorijska nepravda učinjena Miloradu-Mikici Arsenijeviću?
– Koji je najveći kiks legendarnog reditelja sportskih prenosa Mome Martinovića?

Sve to sledi, uz mnoštvo atraktivnih fotografija …

Dakle, palimo sportski vremeplov. IDEMOOOOOO …!!!!!