Osmog i devetog dana olimpijskih takmičenja košarkaši, košarkašice, rukometašice i vaterpolisti izborili su priliku da se bore za najviši plasman. Još samo “vise” rukometaši, koji moraju da pobede Šveđane, a Sovjeti Islanđane, da bi i oni ušli u konkurenciju za odličja. Slobodanka Čolović ostvarila je najveći uspeh neke jugoslovenske atletičarke na olimpijskim igrama. Damir Škaro je ostao jedini bokser sa šansom za medalju, stonoteniseri su i dalje u igri, kao i teniski par Živojinović-Ivanišević.
Plivačka takmičenja, koja su donela čak 11 novih svetskih rekorda, prošla su u znaku Istočne Nemice Kristin Oto i Amerikanca Mata Bjondija. Još dvojici dizača tegova poništen je rezultat zbog pozitivnog doping-testa.
OSMI DAN, 24. SEPTEMBAR 1988. GODINE

Bojan Prešern i Sadik Mujkić
Veslači “Bleda” su na cilj staze duge 2.000 metara stigli treći u vremenu 6:41,01 minuta. Prvi su bili Britanci Endrju Holms i Stiv Redgrejv (6:34,84), a drugoplasirani Rumuni Dragoš Negau i Danut Dobre (6:38,06).
Bojan i Sadik dospeli su na treću poziciju nakon 500 metara i to mesto nisu ispuštali do kraja. Glavni konkurenti u borbi za bronzanu medalju bili su im Belgijanci. Trka je kasnila pola sata zbog kvara držača vesla na njihovom čamcu.
– Isplatio se višemesečni naporni rad. Nešto više nismo mogli. Veliki favoriti, Britanci i Rumuni, uzeli su ono što im pripada. Nakon što je prošle godine sovjetska posada prešla u drugu disciplinu, ostalo je “upražnjeno” treće mesto. Na taj plasman smo i išli pre trke – rekao je mlađani Sadik. Mujkić je u Seul došao kao svetski omladinski šampion iz 1985. godine u dvojcu sa Sašom Mirjaničem.
Bila je ovo 75. medalja Jugoslavije na olimpijskim igrama, uz interesantan bilans – po 25 zlatnih, srebrnih i bronzanih.
Anamarija Petričević završila je nastup u Seulu osvajanjem petog mesta u B-finalu, trinaestog ukupno na 200 metara mešovito. Petričevićeva je plivala 2:19,63 minuta, nešto slabije od rezultata 2:19,38 minuta, s kojim je u kvalifikacijama izborila mesto među 16. Anamarija je u Seul doputovala sa 11. najboljim vremenom u ovoj disciplini – 2:16,90 minuta.
– Nije to samo psihološki pritisak koji nije izdržala. Jednostavno, bila je u nekoj novoj situaciji u kojoj je osetila da ima mnogo boljih plivačica u bazenu od nje – pokušala je njene nastupe u Seulu da opravda njen trener majka Đurđa Bjedov.
Darjan Petrič je u petoj kvalifikacionoj grupi trke na 1.500 metara stigao na cilj tek treći, ali je po vremenu dospeo u finale. Među osam je ušao sa osmim isplivanim vremenom – 15:16,99 minuta. Drugi predstavnik u ovoj disciplini Igor Majcen zauzeo je 18. mesto u kvalifikacijama sa ličnim rekordom – 15:29,16 minuta.
Četverac sa kormilarom (Zlatko Celent, Sead Marušić, Lazo Pivač, Vladimir Banjanac i kormilar Dario Varga) stigao je poslednji, šesti na cilj finalne trke u vremenu 6:23,28 minuta, zaostavši za olimpijskim šampionima Istočnim Nemcima 13 sekundi, a iza “srebrnih” Rumuna 10 sekundi. Bronzanu medalju osvojila je posada Novog Zelanda.
Nakon sjajno odveslane polufinalne trke, beogradsko-splitsko-zadarska kombinacija nije imala snage da u par dana ponovi podvig. Najiskusniji član posade 36-godišnji Splićanin Zlatko Celent, kome su ovo bile četvrte Igre, požalio se na neadekvatne pripreme, hronično odsustvo novca, na šta se nadovezalo i trovanje hranom članova posade na završnim pripremama u Jajcu, kada je baš trebalo “isklesati” formu za Seul.
U meču bez rezultatskog značaja, košarkaši Portorika savladali su Jugoslaviju rezultatom 74:72 (36:37). Naša reprezentacija je kolo pre kraja obezbedila prvo mesto u “A” grupi i četvrtfinalni susret sa Kanadom, četvrtoplasiranom selekcijom “B” grupe.
“Plavi” su bolje ušli u meč, poveli sa 13:4, ali Portorikanci serijom 12:3 prelaze u vođstvo. Rezultatska klackalica se odigravala do sredine drugog dela kada se rival “odlepio” na pet poena. Centar Divac je izjednačio na 72:72, 22 sekunde pre završetka meča, ali je u poslednjem napadu najniži (1,78 metara) i najefikasniji (18) igrač na terenu Anhel Kruz iz prodora doneo trijumf Portorikancima.
JUGOSLAVIJA: Petrović 9, Radulović, Čutura 10, Kukoč 4, Paspalj 11, Obradović 6, Zdovc, Vranković 4, Divac 6, Arapović, Rađa 14, Cvjetičanin 8.
Teniserka Sabrina Goleš neslavno je završila takmičenje u drugom kolu singla, zamalo da se “biciklom” vrati u hotel. Jedna od najboljih igračica sveta tog vremena Argentinka Gabrijela-Gabi Sabatini trijumfovala je u dva seta sa 6:0, 6:1.
– Jednostavno nije išlo. I ruka me je bolela. Bila sam nemoćna. Mislila sam da ću ipak skuplje “prodati kožu” … – neraspoložena je bila Sabrina.
Sead-Sejo Krdžalić plasirao se u finale bacanja koplja, dok su Slobodanka-Boba Čolović i Slobodan Popović obezbedili polufinale trke na 800 metara.
Krdžalić je ušao među 12 najboljih kao deseti u kvalifikacijama sa hicem od 79,90 metara. Norma je bila 79 metara. Čolović je bila drugoplasirana u svojoj grupi u vremenu 2:01,80 minuta, a isti uspeh ostvario je i Popović, pretrčavši 800 metara za 1:45,30 minut. Na cilj je stigao odmah iza trofejnog marokanskog atletičara Saida Auite.
Neuspešni su bili Ismail Mačev i Slobodan Branković u kvalifikacijama trke na 400 metara. Obojica su bili peti u svojim grupama – Mačev sa 46,37 sekundi, a Branković sa 46,59 sekundi.
Stonoteniseri su zabeležili šest pobeda i samo jedan poraz. Ženski par Fazlić – Perkučin ostvario je i treću pobedu, sa 2:0 su poražene Australijanke Keri Teper i Nađa Bizjak.
Perkučin je bila uspešna i u pojedinačnoj konkurenciji, savladala je Egipćanku Mihal Mešerer sa 3:0. Fazlić je sa 2:3 poražena od Japanke Košino.
Zoran Kalinić je u pet setova bio bolji od Brazilca Klaudija Kana, dok je Ilije Lupulesku sa 3:1 nadigrao nekadašnjeg svetskog šampiona Japanca Seiga Onoa.
Naš par Primorac – Lupulesku i dalje je sigurno gazio ka medalji. Kanađani Horacio Pinte i Džeod Džo poraženi su sa 0:2, a nešto bolje su se proveli Nigerijci Atante Musa i Titus Omota, koji su uzeli set evropskim i svetskim vicešampionima.
Bokser velter-kategorije Đorđe Petronijević završio je nastup na Igrama već u prvom kolu. Od njega je bio bolji Kenijac Robert Vangili, prekidom borbe. Pola minute pre isteka druge runde, Petronijević se nakon jednog snažnog udarca našao na podu i sudija je prekinuo borbu.
Jugoslovenski rukometaši su tek golom Irfana Smajlagića u poslednjoj sekundi izborili pobedu protiv autsajdera Alžira – 23:22 (10:11). “Plavi” su i dalje bili u borbi za bronzanu medalju, ali igrama nisu ohrabrivali sportsku javnost.
JUGOSLAVIJA: Pušnik, Rnić 3, Memić, Saračević, Puc 1, Perković 1, Smajlagić 7, Portner 6, Vujović 1, Holpert 4, Načinović, Velić.
Drugi dan atletskih takmičenja doneo je tri finala i dva nova svetska rekorda! U “trci veka” na 100 metara, Ben Džonson je pobedio legendarnog Amerikanca Karla Luisa, osvajača četiri zlatne medalje na Igrama u Los Anđelesu 1984. godine, uz neverovatan svetski rekord – 9,79 sekundi.Dvadesetsedmogodišnji Kanađanin je tako za šest stotinki popravio sopstveni svetski rekord, koji je istrčao septembra 1987. godine na Drugom svetskom šampionatu u Rimu. Brži od deset sekundi bili su i drugoplasirani Luis (9,92 sekundi), trećeplasirani Britanac Linford Kristi (9,97 sekundi) i Amerikanac Kalvin Smit (9,99 sekundi).
– Ne trebate se čuditi, sada su stvari opet na svom mestu – izjavio je nakon trke Džonson, odgovarajući tako i na verbalni rat koji je mesecima unazad vodio sa najvećim konkurentom Luisom. Ovom pobedom najviše je razočarao američke medije koji su najavljivali novi Luisov pohod na četiri zlatne medalje – u trkama na 100 i 200 metara, skoku u dalj i štafeti 4×100 metara.
Drugi svetski rekord postavila je Amerikanka Džeki Džojner-Kersi u sedmoboju, sakupivši 7.291 bod, čak 400 više od drugoplasirane Istočne Nemice Sabije Jon. Koliko je to dostignuće neverovatno, svedoči činjenica da taj rekord opstaje i nakon 30 godina …
Rukovodstvo bugarske olimpijske delegacije odlučilo je da iz takmičenja povuče reprezentaciju u dizanju tegova nakon diskvalifikacije dvojice njihovih takmičara zbog dopinga. To su bili Mitko Grablev (do 56 kilograma) i Angelo Genčev (do 67,5 kilograma), kojima su oduzete zlatne medalje.
Rukovodstvo reprezentacije najavilo je opsežnu istragu protiv takmičara, njihovih trenera i lekara, ne bi li se utvrdila istina u vezi uzimanja zabranjenih stimulativnih sredstava, odnosno da li su objavljene analize tačne …
DEVETI DAN, 25. SEPTEMBAR 1988. GODINE
Rukometašice Jugoslavije plasirale su se u završnicu takmičenja, uprkos porazu od Čehoslovačke 17:21 (7:8), u meču poslednjeg kola “A” grupe. “Plavima” je za prolaz dalje bio dovoljan i poraz do četiri gola razlike, što se upravo i dogodilo.
Početak nije bio ohrabrujući, jer su rivalke povele sa 6:0, a prvi gol Jugoslavije je postigla tek u 18. minutu. Naše rukometašice izjednačile su na 15:15 u 52. minutu, ali je onda zbog protesta isključen selektor Dragan Nišević, a crveni karton dobila je i Dragana-Gaga Pešić. Čehoslovakinje su to iskoristile i ponovo stvorile razliku. Srećom, u trenucima kada se odlučivao meč, raspoložene su bila Zita Galic, Ljubinka Janković i golman Slavica Đukić.
– Ne znam koliko sam objektivan, ali ovo je sudijski lopovluk! Svaki kontakt je suđen kao naše probijanje u napadu, poništili su nam tri gola, protivnice su imale sedam, mi samo jedan sedmerac … – bljuvao je posle meča vatru prema norveškom sudijskom paru Ludvigsen-Sjong selektor Nišević.
Jugoslavija je ušla u finalnu grupu od četiri selekcije koje će odlučivati o medaljama. Prvu utakmicu igraće protiv Sovjetskog Saveza, drugu protiv Norveške i poslednju protiv Južne Koreje.
JUGOSLAVIJA: Đurić, Krstić, Rinčić, Pešić 3, Galic 4, Janković 3, Đurica, Kolega 3, Ljiljana Mugoša, Svetlana Mugoša 1, Stojanović 3, Đukić.
I košarkašice su se plasirale dalje, tačnije u polufinale, pošto su u odlučujućoj utakmici nadigrale istog protivnika – Jugoslavija – Čehoslovačka 69:57 (41:15). Iako bez pomoći Razije Mujanović, koja je povredila koleno u susretu sa SAD, “plave” su, predovođene plejmejkerom Anđelijom-Anđom Arbutinom, košgeterom Danirom Nakić i drugim centrom Polonom Dornik, dobrom odbranom i brzim kontranapadima prosto deklasirale rivalke u prvom delu, koji su rešile u svoju korist sa 26 poena razlike! Nastavak meča bio je samo rutinsko čuvanje stečenog kapitala.
Australija je u “A” grupi načinila iznenađenje i u poslednjem kolu savladala Sovjetski Savez rezultatom 60:48 (30:30). Na taj način, naše košarkašice su u polufinalu, umesto projektovanog protivnika SSSR-a, dobile “kengurke”.
JUGOSLAVIJA: Vangelovska 8, Lakić, Lelas, Vild, Kvesić, Nakić 24, Golić 5, Dornik 19, Bajkuša, Arbutina 13, Milošević.
Poslednji naš adut u plivačkim takmičenjima Darjan Petrič zauzeo je poslednje, osmo mesto u finalu trke na 1.500 metara. Ostvario je vreme 15:37,12 minuta, što je bilo za oko 27 sekundi slabije od njegovog najboljeg rezultata na ovoj deonici, sa kojim je osvojio bronzanu medalju na Svetskom prvenstvu u vodenim sportovima 1982. godine u ekvadorskom Gvajakilu.
Slobodan Živojinović i Goran Ivanišević sa 6:3, 7:6 i 6:3 savladali su švajcarski par Hajnc Gintard-Jakob Hlasek i plasirali se u četvrtfinale teniskog turnira u igri parova. Tamo su ih čekali veliki favoriti – Španci Emilio Sančez i Serhio Kazal, jedan od najboljih muških parova tog vremena.
Nakon što je sa 3:2 apsolvirao Bugarina Dejana Kirilova u premijernom meču, Damir Škaro je u poluteškoj kategoriji prošao i drugu prepreku – pobeđen je Nigerijac Ozmond Imadiji sa 5:0. Darko Dukić je eliminisan u drugom kolu srednje kategorije. Splićanina je pobedio Kanađanin Egerton Markus prekidom borbe u drugoj rundi.
Trećeg dana atletskih takmičenja, Slobodan Popović osvojio je tek šesto mesto u svojoj polufinalnoj grupi sa vremenom 1:45,11 minut, i nije se plasirao u finale.
Uspešnija je na stazi iste dužine bila dvadesetosmogodišnja Slobodanka-Boba Čolović, koja je izborila finale kao trećeplasirana u Prvoj grupi, sa vremenom 1:57,49 minut.
Bacač koplja Sejand Krdžalić sa skromnim hicem od 73 metra i 28 centimetara zauzeo je poslednje, 12. mesto u finalu. Sejo je nakon takmičenja loš plasman pravdao bolom u ramenu.
Polovičan učinak stonotenisera. Zoran Kalinić je nadigran od Britanca Dezmonda Daglasa i praktično ostao bez šansi za ulazak u 16. Gordana Perkučin je porazom (0:3) od Holanđanke Betine Friskop završila takmičenje u ženskom singlu, dok je u paru sa Jasnom Fazlić, uprkos porazu od Jang Jong-Ca i Hjung Cung-Hva iz Južne Koreje sa 0:2, obezbedila prolaz među osam u igri ženskih parova.
Ilije lupulesku je savladao Kim Vana iz Južne Koreje sa 3:0 i plasirao se među 16 najboljih. Zoran Primorac je bio bolji od Venecuelanca Franciska Lopeza sa 3:0, ali će mu za plasman među 16 trebati i pobeda protiv Japanca Jošihita Miazakija.
Takođe, Lupulesku i Primorac su sa 2:1 savladali Tajvance Vu Ven-Čija i Huang Huei-Čia.
Završena su sedmodnevna plivačka takmičenja, koja su donela čak 11 novih svetskih rekorda. Prva imena ovog takmičenja bili su Istočna Nemica Kristin Oto sa šest i Amerikanac Mat Bjondi sa pet zlatnih medalja. Vredi i spomenuti i plivačko “čudo od deteta” 17-godišnju Amerikanku Dženet Evans, osvajačicu tri zlatne medalje i svetsku rekorderku na 400 metara slobodnim stilom.
Bjondi je mogao i do šestog da u trci na 100 metara leptir-stilom nije u samom finišu trke, umesto još jednog zaveslaja, odlučio da “dokliza” do zida bazena. To je iskoristio Surinamac Entoni Nesti i pobedio Amerikanca za stoti deo sekunde …
U dizanju tegova pljušte suspenzije. Zbog uzimanja anabolika stanozolola, diskvalifikovan je četvrtoplasirani u kategoriji do 75 kilograma Mađar Kolmon Čengeri. Španac Fernando Mariaka, 13. u kategoriji do 67,5 kilograma, suspendovan je zbog uzimanja amfetamina.Trener alžirske rukometne reprezentacije Mohamed Amin Aziz Derua kažnjen je zabranom vođenja jedne utakmice zato što je na utakmici sa Jugoslavijom fizički napao jednog svog igrača, koga je označio krivcem što je “plavima” omogućio napad iz kojeg su postigli pobedonosni pogodak.