Olimpijsko zlato

Jugosloveni su na Olimpijskim igrama osvojili ukupno šest medalja – po jednu zlatnu i bronzanu i četiri srebrne medalje.

Prvo i jedino olimpijsko zlato jugoslovenski košarkaši osvojili su u Moskvi 1980. godine.

Kao zvanični svetski prvak iz Manile 1978. godine, jugoslovenska ekipa je, u odsustvu sportista iz Sjedinjenih Država, koji su bojkotovali Igre, uz selekciju domaćina Olimpijade važila za glavnog kandidata za osvajanje zlatne medalje.

Posle laganih mečeva u kvalifikacijama, Jugoslavija je u polufinalu savladala Sovjetski Savez, a u finalu, posle mnogo bolje igre, Italiju. U poslednjim sekundama finalnog meča, kada je pobednik bio već poznat, centar italijanske ekipe Dino Menegin teško je povredio Dragana Kićanovića, zbog čega je bek jugoslovenske selekcije nekoliko meseci odsustvovao sa košarkaških terena.

Osvajanjem olimpijskog zlata Jugoslavija je kompletirala svoju kolekciju najvrednijih odličja sa velikih takmičenja i potvrdila superiornost u svetskoj košarci kasnih sedamdsetih i ranih osamdesetih godina.