Fudbalerko Nogometović istražuje: Sezona 1977/78 – Partizanu jesen!

Detalj sa utakmice Partizan - OFK Beograd 3:1

Od desetog kola i remija bez golova sa Hajdukom na stadionu JNA, Partizan je ušao u seriju od šest uzastopnih trijumfa, uz fenomenalnu gol-razliku 15:2. Na tom putu pali su Dinamo u Maksimiru i Crvena zvezda na “Marakani”.

Silni “crno-beli” su pobedom nad Vojvodinom u Novom Sadu dva kola pre kraja obezbedili titulu jesenjeg šampiona. Na tome se nisu zaustavili, već su trijumfom nad Osijekom u pretposlednjem kolu pobegli Hajduku i Dinamu čak sedam bodova.

Partizan je slavio titulu jesenjeg šampiona sa 28 bodova, ispred Zvezde sa 24. “Crno-beli” su u 17 kola pretrpeli samo jedan neuspeh, uz 12 pobeda i četiri remija. Najviše golova postigla je Crvena zvezda – 35, što je više od dva gola po meču. Najmanje golova primio je Partizan – samo sedam. O neprobojnosti njihove odbrane najbolje govori podatak da su sledeći na listi ekipa sa najmanjim brojem primljenih golova Zvezda i Hajduk, čiji su golmani po 17 puta vadili loptu iz mreže.

8. KOLO

Olimpija - Hajduk 2:0: Luka Peruzović (beli dres, Hajduk) i Milan Ćalasan (Olimpija) u duelu

Olimpija – Hajduk 2:0: Luka Peruzović (beli dres, Hajduk) i Milan Ćalasan (Olimpija) u duelu

Pogocima Toneta Rožiča i Petera Ameršeka u drugom poluvremenu. Olimpija je pred tri hiljade gledalaca na stadionu za Bežigradom nanela prvi poraz Hajduku i skinula ga sa vodeće pozicije.

Neuspeh Splićana najbolje je iskoristio Partizan i ponovo preuzeo čelo prvenstvene trke. Parni valjak je izgleda postigao punu radnu temperaturu, što su na svojoj koži osetili igrači Čelika. “Crno-beli” su pogocima Milovana Jovića (2), Moce Vukotića (2) i Borislava Đurovića već u 52. minutu poveli sa 5:0, a Kemal-Kemo Hafizović samo je ublažio poraz Zeničana u finišu susreta.

Sarajevo i Dinamo su na Koševu podelili plen. Safet Sušić doneo je prednost domaćinima u 25, minutu, izjednačio je Ivica Senzen pet minuta kasnije.

Zvezda je ponovo kiksala, ovaj put na gostovanju Vojvodini. U spektakularnoj atmosferi, pred blizu 25 hiljada gledalaca, novosadski “crveno-beli” rešili su meč u samo par minuta. Najpre je Slobodan Vučeković sjajno reagovao na snažno upućenu loptu Petra Nikezića, a samo dva minuta kasnije Dragan Bošnjak je nakon solo-prodora snažno šutirao sa dvadesetak metara, uhvativši na spavanju golmana Diku Stojanovića.

Osijek je silno razočarao oko 15 hiljada svojih pristalica, OFK Beograd je odneo oba boda iz Gradskog vrta. Centralna figura meča bio je “romantičar” Miodrag-Mića Stevanović koji je asistirao povratniku iz JNA Ninoslavu Zecu kod prvog gola, a onda se i sam upisao u strelce.

Borac je nastavio da terorirše rivale na svom bunjištu, ovaj put su goste iz Mostara ispratili kući sa četiri gola u mreži Slobe Mrgana.

9. KOLO

Ovo kolo pokazalo je da je Partizan spreman za najviša dela. “Crno-beli” su na teškom gostovanju u Titogradu golom Moce Vukotića na pas Ace Trifunovića u 55. minutu slavili minimalnu ali dragocenu pobedu, nanevši Budućnosti prvi prvenstveni poraz na njenom terenu posle skoro dve godine.

Da je tada bilo kladionica, dobro bi se oparili oni koji bi u Splitu odigrali “iz dvojke u keca”. Glavni akter prvog dela susreta Hajduka i Zagreba bio je beogradski sudija Milorad Vlajić, koji je dosudio dva penala, po jedan za obe ekipe, mada je mirne savesti mogao i treći, kada je Šime Luketin u Hajdukovom šesnaestercu srušio Zdenka Kafku.

Vlajić je prvo pokazao na belu tačku u korist domaćina, ali je šut Slaviše Žungula odbranio njegov dojučerašnji klupski kolega, golman Vjeran Simunić. Bio je ovo šesti dosuđeni jedanaesterac za Splićane u novoj sezoni i drugi neiskorišćeni.

Nije prošlo mnogo a beogradski arbitar je ponovo dunuo u pištaljku, ovaj put nakon starta Luke Peruzovića nad golgeterom Zagreba Slavkom Kovačićem. Za razliku od Žungula, Kovačić je bio siguran, postigavši svoj peti prvenstveni gol.

Zagreb je u nastavku mogao i do 2:0, ali je Vedran Rožić sa gol-linije izbacio loptu koju je uputio Marijan Čerček.

Rezultatski preokret inicirao je bivši “spiritus movens” Zagreba Drago Rukljač. On je izveo dva slobodna udarca iz kojih su Luka Peruzović i Frfa Mužinić preokrenuli rezultat, a onda je i Slaviša Žungul izveo fudbalsku minijaturu za konačan rezultat.

Trepča je prekinula rezultatski post i pogotkom Fisnika Ademija, na pas Ramadanija Cimilija, savladala Vojvodinu.

Velež je u najboljoj utakmici jesenjeg dela šampionata na stadionu pod Bijelim brijegom deklasirao (4:1) Rijeku, dok je u Beogradu istim rezultatom Crvena zvezda bila bolja od Osijeka. Veteran Dragan Džajić podsetio je na stare dane postigavši dva gola – po jedan nogom i glavom.

Dinamo - Olimpija 1:1: Trenutak kada Pero Bručić (plavi dres, Dinamo) pogađa stativu gola Ljube Dalanovića

Dinamo – Olimpija 1:1: Trenutak kada Pero Bručić (plavi dres, Dinamo) pogađa stativu gola Ljube Dalanovića

Olimpija je u Maksimiru iznenadila Dinamo, koji je već unapred upisao oba boda u trci za prvaka države, dok je Borac i u drugoj uzastopnoj utakmici sa četiri lopte napunio protivničku mrežu. Banjalučani su ovaj put pregazili Čelik i to na stadionu Bilino polje. Sjajni golman Fuad Đulić uspešno je neutralisao mnoge pokušaje domaćina, a Dragan Marjanović, Šime Miočić, Muhamed Ibrahimbegović i glavni ideolog igre Banjalučana Abid Kovačević upisali su se u strelce.

Trenutak utakmice desio se u 18. minutu kada je Miočić savladao golmana Čelika Dušana-Duću Alempića šutem sa preko 35 metara …

10. KOLO

Partizan - Hajduk 0:0: Slaviša Žungul (levo, Hajduk) i Nenad Stojković (Partizan)

Partizan – Hajduk 0:0: Slaviša Žungul (levo, Hajduk) i Nenad Stojković (Partizan)

Pravi taktički rat u Beogradu, na derbiju između Partizana i Hajduka, pred punim tribinama stadiona JNA, nije doneo previše atraktivne igre. Izuzev početka susreta, kada se Pavle Grubješić dva puta našao u idealnim prilikama da dovede “crno-bele” u vođstvo, Splićani su delovali opasnije. Boriša Đorđević i Slaviša Žungul (dva puta) izlazili su sami pred Petra Borotu, ali je golman Partizana iz ovih duela izašao kao pobednik.

Zvezda je pobedila Sarajevo na Koševu, pred blizu 30 hiljada gledalaca. Navijači se još nisu smestili na novinama za sedenje, a Rade Savić je krenuo u solo-prodior i sa oko 25 metara opalio bombu koja je završila pod prečku gola gostiju.

To, međutim, nije poremetilo aktuelnog šampiona, koji je golom Zorana Filipović izjednačio do odmora, a u drugom još dva puta zatresao mrežu gola Miloša Đurkovića (Mihalj Keri i još jednom Filipović).

Utisak o lepoj fudbalskoj predstavi pokvario je nemio događaj u 57. minutu – Dragan Džajić je u svom stilu prošao defanzivce Sarajeva Ante Rajkovića i Zorana Lukića. Ovaj potonji, držeći se pravila da lopta može da prođe, ali ne i igrač, startovao je sa leđa nešto oštrije na Zvezdinog veterana. Džajić je nesportski reagovao, a onda se u gužvu umešao ratoborni Sarajlija Zlatko Dupovac. Epilog: Glavni sudija Riječanin Damir Matovinović iz igre je isključio Džajića i Dupovca.

Budućnost je iščupala bod Borcu u Banjaluci uprkos činjenici da je od 18. minuta igrala sa desetoricom (isključen je Mirko Radinović).

Susret novih prvoligaša na Gradskom vrtu završen je miroljubivo. Trepča je preko Ilije Savovića i Ivice Miljkovića (autogol) dva puta vodila, ali su se domaćini preko Ivana Lukačevića i Marinka Sumića spasli poraza.

U gradskom derbiju, Dinamo je u Kranjčevićevoj pogotkom vođe napada “modrih” Snješka Cerina minimalnim rezultatom slavio nad Zagrebom, dok su navijači Olimpije, uprkos vođstvu njihovih ljubimaca od 3:0 nakon prvog poluvremena, dugo strahovali za rezultat s obzirom da je ekipa OFK Beograda golovima Dušana Bašića smanjila na 3:2. Sve dileme otklonio je svojim drugim golom Vukadin Lalović.

Jedna od gužvi pred golom Petra-Pere Borote na utakmici Dinamo – Partizan 0:2

Partizan se ponovo osamio na vrhu prvenstvene tabele sjajnom igrom i rezultatom na Maksimiru. Dinamo nije iskoristio svoje šanse u prvih pola sata utakmice, što su Mladinićevi puleni vešto iskoristili u nastavku meča. Igrač utakmice Pavle Grubješić je na isteku poslednjeg minuta prvog poluvremena nadskočio golmana domaćih Milana Šarovića i glavom loptu poslao u prečku. Na nju je naleteo Nenad Stojković i smestio je u mrežu.

Već u trećem minutu nastavka usledio je potpuni fudbalski nokaut. Grubješić je u kontranapadu projurio pored Martina Novoselca i pored izašlog Šarovića smestio loptu n apravo mesto.

Posle neubedljivog početka, činilo se da, kako prvenstvo odmiče, Zvezda polako ulazi u šampionski ritam. U ovom kolu je na “Marakani” deklasirana Olimpija, koja je doduše, povela golom bivšeg Zvezdinog igrača Milana Ćalasana. Radost “zmajčeka” trajala je samo dva minuta, do gola beka “crveno-belih” Zorana Jelikića. U strelce su se posle upisali Sead Sušić (dva puta), Miloš Šestić i još jednom Jelikić.

Nakon očajnog starta, i OFK Beograd je počeo da igra sve bolje i skuplja sve više bodova. U utakmici protiv Zagreba za “romantičare” je prvi put ove sezone nastupio najbolji golgeter jugoslovenskih prvenstava Slobodan Santrač, kome je švakcarski Grashopers konačno izdao ispisnicu.

Hajduk i najprijatnije iznenađenje dosadašnjeg toka šampionata Borac odigrali su utakmicu bez pobednika. Preciznije rečeno, Hajduk je spasao bod, a Borac je izgubio bod.

Banjalučani su poveli iz kontranapada u 55. minutu kada su Dragan Marjanović i Abid Kovačević izigrali odbranu Splićana. Marjanović je bio u ulozi asistenta, a kapiten Borca u ulozi egzekutora.

Pet minuta pre kraja, kada su neki razočarani navijači Hajduka već počeli da napuštaju tribine stadiona, “rezervista” Zlatko Vujović centrirao je sa desne strane, Davor Čop je kratko produžio do Žungula, koji je iz neposredne blizine bio neumoljiv.

Iako sa igračem manje od 42. minuta (isključen Ante Miročević zbog udaranja Milana Radovića), Budućnost je na stadionu pod Goricom povela golom gorostasnog Mojaša Radonjića, ali je Nikica Cukrov obezbedio remi.

Trepča je protiv Sarajeva izborila i treću prvenstvenu pobedu, zahvaljujući albansko-srpskoj vezi Fisnik Ademi (asistent) – Ilija Savović (strelac).

Nakon tri kola bez osvojenog boda, Čelik je ranim golom Mehmeda Buze pobedio favorizovanu Slobodu, dok su Osiječani golovima nekadašnje Zvezdine legende Coleta Jankovića i Željka Rodića iznenadili Vojvodinu u Novom Sadu.

12. KOLO

Iznenađenje u uvodnim akcijama duela na stadionu JNA – igrao se treći minut kada je napadač OFK Beograda Vladeta Starčević centrirao sa desne strane, a golman Borota samo je posmatrao kako Dušan Bašić sa dva metra pogađa mrežu njegovog gola.

Partizan je dominaciju tokom čitavog meča materijalizovao golovima. Izjednačio je centarhalf Nenad Stojković, a trijumf “crno-belima” doneo je dvostruki strelac Ilija Zavišić.

U derbiju začelja bunker Trepče uspostavljen na stadionu za Bežigradom popustio je tek u 88. minutu kada je Janez Voljč na centaršut Darka Domadenika glavom matirao golmana Alberta Cvetinića.

Olimpija - Trepča 1:0: Golman Cvetinić (Trepča) interveniše ispred Olimpijinog golgetera Ćalasana

Olimpija – Trepča 1:0: Golman Cvetinić (Trepča) interveniše ispred Olimpijinog golgetera Ćalasana

Hajduk je porazom u jadranskom derbiju izgubio korak u šampionskoj trci. Splićani su na Kantridi stvarali šanse kao na filmskoj traci, ali su domaćini iz kontranapada dali dva gola. Prvo je u šestom minutu Cukrov pobegao po krilu i uposlio svog centarfora Miodraga Kustudića, dok je početkom drugog dela bek Miloš Hrstić u sprintu krenuo sa svoje polovine i kada je stigao pred Katalinića, loptu rutinski poslao u nebranjeni ugao.

Dinamo se neokrznut vratio sa vrućeg gostovanja u Banjaluci. Štaviše, odneo je pun plen u Maksimirsku šumu.

Poveo je autogolom Dževada Krese u situaciji kada je na terenu imao desetoricu (isključen je Martin Novoselac). Nešto kasnije i Borac je ostao sa igračem manje (u svlačionicu je morao Zvonko Vidačak), a “modri” su nastavili sa boljom igrom. Ivica Senzen i Mario Bonić bili su strelci za Dinamo, Abid Kovačević postigao je počasni pogodak za domaćine.

Utakmica ovog kola između Zagreba i Zvezde odložena je za 23. novembar iste godine. Domaćini su u tom susretu poveli u 55. minutu sa bele tačke golom Slavka Kovačića, ali je finiš pripao gostima – Zoran Filipović u 74. i Sead Sušić u 83. minutu pobrinuli su se za rezultatski preokret.

13. KOLO

Crvena zvezda - Partizan 1:3: Igrači obe ekipe izlaze na zeleni tepih pred prepunim tribinama beogradske "Marakane"

Crvena zvezda – Partizan 1:3: Igrači obe ekipe izlaze na zeleni tepih pred prepunim tribinama beogradske “Marakane”

Ovo kolo obeležio je 61. po redu prvenstveni “večiti” derbi, odigran na “Marakani” pred blizu 80 hiljada gledalaca. Partizan je u furioznom početku pogocima Aleksandra Trifunovića i Moce Vukotića već u devetom minutu vodio sa 2:0, a samo dva minuta kasnije mogao je da nokautira grogiranog protivnika da je Trifunović bio precizniji kada je izašao sam pred golmana Stojanovića.

Zvezda je nakon toga konsolidovala svoje redove i smanjila rezultat u 34. minutu preko Zorana Filipovića na centaršut Seada Sušića. “Crno-beli” su do kraja ipak sačuvali pobedu i još je potvrdili dva minuta pre kraja kada je Ilija Zavišić u maestralnoj solo-akciji i treći put zatresao mrežu domaćina.

Partizan se ovim trijumfom učvrstio na prvom mestu prvenstvene tabele sa tri boda prednosti ispred najbližih pratilaca Dinama i Hajduka, četiri više od Slobode i čak šest od Zvezde.

Šest golova i tri strelca na Starom placu. Sloboda je golovima Jovana Gece dva puta izjednačila, ali je Hajduk preko dvostrukih strelaca Slaviše Žungula i Drage Rukljača (sa bele tačke i iz slobodnog udarca) ipak trijumfovao.

Dinamo nije uspeo da pobedi Rijeku na Maksimiru. Domaćini su na odmor otišli sa vođstvom (Velimir Zajec iz jedanaesterca), ali su gosti u drugom delu bili daleko bolji rival i iz kontranapada preko svojih brzonogih napadača Damira Desnice i Milana Radovića opasnije pretili Željku Stinčiću.

Izjednačio je upravo Desnica posle centaršuta Cukrova sa desne strane. Nekadašnji član šampionske generacije Hajduka Željko Mijač je šutem sa 20 metara doveo Rijeku u vođstvo, a remi je potvrdio Mario Bonić.

Osijek je protiv Sarajeva pogocima nekadašnjeg Zvezdinog asa Coleta Jankovića i omalenog Ivice Grnje ostvario prvu domaću pobedu još od drugog kola.

Slavko Kovačić je bio dvostruki strelac u trijumfu Zagreba na gostovanju u Kosovskoj Mitrovici. Na Karaburmi, u susretu OFK Beograda i Borca, svih pet golova postignuto je u drugom delu.

14. KOLO

Sjajni Aleksandar Trifunović (Partizan) pružao je te jeseni igre karijere zbog čega je zaslužio i poziv u reprezentaciju

Parni valjak je nastavio da melje i svojim navijačima ispunjava želje. Ohrabren velikom igrom i pobedom u “večitom” derbiju, Partizan je na svom terenu bez većih problema apsolvirao i “fenjeraša” Trepču, najviše zahvaljujući Trifunoviću, koji je dva puta pogodio mrežu i jednom asistirao Milovanu Joviću za treći gol.

U Mostaru se nastavila tradicija – Velež je tih godina gotovo redovno pobeđivao Hajduk, nekada i katastrofalno, pa je tako bilo i ovaj put. Doduše, Drago Rukljač je pokazao da je majstor za slobodne udarce i svojim osmim prvenstvenim golom doveo goste u vođstvo sredinom prvog poluvremena. Hajduk je nakon toga propustio nekoliko šansi da povisi vođstvo, ali sve se promenilo izjednačujućim golom Mome Vukoja u 36. minuta. “Rođeni” su preuzeli inicijativu i obezbedili pobedu u 66. minutu golom mlađanog Bake Sliškovića, koji je i asistirao Vukoju za prvi pogodak.

Borac i Zvezda su pred 20 hiljada gledalaca u Banjaluci odigrali ništa-ništa. U 38. minutu glavni sudija meča Varaždinac Marijan Rauš odsvirao je kraj prvog poluvremena, ali je na intervenciju aktera utakmice, shvatio da je pre vremena pokazao igračima put u svlačionice.

Valjda su se fudbaleri obe ekipe kasnije potrudili da saznaju kad mu je rođendan, pa da mu poklone malo bolji sat …

Kako je Dinamo igrao samo nerešeno u Tuzli, a Hajduk poražen u Mostaru, Partizan je povećao svoju prednost ispred najbližih pratilaca na četiri boda.

15. KOLO

Beogradska zvona zvone da pozdrave (jesenje) šampione: Navijači Partizana slave titulu na stadionu u Novom Sadu nakon trijumfa (2:0) Partizana nad Vojvodinom

Partizan je dva kola pre kraja osvojio titulu jesenjeg šampiona! Na stadionu u Novom Sadu pred preko 25 hiljada gledalaca, od kojih su većinu činili navijači gostujuće ekipe, Partizan je svoju terensku nadmoćnost protiv Vojvodine krunisao u 73. minutu šutem Dževada Prekazija sa leve strane šesnaesterca. Prekazi je ovim potezom stavio šlag, a jagodu na slavljeničku tortu Partizana postavio je sjajni Trifunović fantastičnim golom sa 30 metara tri minute pre kraja.

Hajduk je protiv Čelika u Splitu ostvario najubedljiviju jesenju pobedu, a Zvezda je sva četiri gola protiv Rijeke postigla u prvom delu.

Za iznenađenje kola pobrinuo se Velež koji je odneo čitav plen iz Maksimirske šume. Dok je Dinamo jalovo napadao, meč su odlučila dva kreativna momenta Dragana Okuke u 15. i Vahe Halilhodžića u 50. minutu. Obojica su u kontranapadu iz solo-akcije nadmudrili odbranu “modrih” i izašlog golmana Stinčića.

Dugo je stadion pod Goricom bio neosvojiva tvrđava za gostujuće ekipe, ali stvari su se značajno promenile u ovom prvenstvu. Novim porazom, ovaj put od Radničkog, Budućnost je ostala na samo jednom bodu osvojenom u poslednja četiri meča koje je odigrala na svom terenu.

I Osijek je nastavio rasprodaju bodova u Gradskom vrtu. Ovaj put je oba boda uzeo Zagreb, a strelac za pobedu bio je rasni golgeter Kovačić. Bio je to njegov osmi gol od 13 koliko je u dosadašnjem toku šampionata postigao Zagreb.

Slobodan Santrač je odlučio pobednika meča OFK Beograd – Sloboda. Tuzlaci su dva puta žestoko protestovali zbog golova koje im je poništio Stjepan-Stipe Glavina smatrajući da je lopta prethodno izašla van terena. Prilikom drugog poništenog pogotka nije mogao da se kontroliše bek gostiju Ismet Hadžić, pa mu je Glavina zbog pretemperamentne reakcije pokazao crveni karton.

16. KOLO

Partizan - Osijek 2:0: Legende Osijeka i Partizana, Ljupko Petrović i Momčilo Vukotić sa glavnim sudijom meča Predragom Nikolićem iz Sarajeva

Partizan – Osijek 2:0: Legende Osijeka i Partizana, Ljupko Petrović i Momčilo Vukotić sa glavnim sudijom meča Predragom Nikolićem iz Sarajeva

Možda su se njihovi konkurenti za naslov potajno nadali da će nakon i teorijski osvojene titule jesenjeg šampiona u prethodnom kolu, igrači Partizana malo više slaviti pa mamurni izaći na megdan novom prvoligašu Osijeku. Ali ništa od toga!

Prvo je Moca Vukotić iskoristio nesporazum Osijekovih veterana, golmana Ratomira Dujkovića i Ivice Miljkovića, uleteo među njih i loptu poslao u mrežu. Konačan rezultat postavio je mlađani Nikica Klinčarski rezantnim udarcem sa nekih 14-15 metara.

Hajduk je do završnice susreta u Titogradu imao remi u džepu, ali su Žarko Vukčević u 77. i Dragomir Kovačević šest minuta kasnije doneli Budućnosti značajnu pobedu u borbi za opstanak.

Zvezda je Slobodi nanela prvi domaći poraz. Sve je na stadionu Tušanj praktično rešeno u prvih pola sata igre, kada su gosti iz Beograda preko dvostrukog strelca Seada Sušića i Pižona Petrovića (sa bele tačke) poveli sa 3:0. Slobodan-Boba Dijamant je u drugom poluvremenu samo ublažio poraz Tuzlaka.

Dinamo je u Zenici, narodski rečeno, od gotovog napravio veresiju. Pogotkom Snješka Cernina u 77. minutu poveli su “modri” sa 3:1, ali su Jasmin Hajduk u 86. i Branislav-Bane Karač u 89. minutu Čeliku obezbedili bod.

Iznenađenje kola priredila je Vojvodina, koja je golom Slavka Ličinara porazila Borac u Banjaluci.

17. KOLO

Sarajevo - Partizan 1:1: Gol Radeta Savića (Sarajevo) koji je poništen zbog ofsajda

Sarajevo – Partizan 1:1: Gol Radeta Savića (Sarajevo) koji je poništen zbog ofsajda

Lider prvenstva Parizan štrpnuo je bod na Koševu. “Crno-beli” su u 17. minutu poveli preko Vukotića. Sarajevo je na startu drugog dela moglo do izjednačenja sa bele tačke, ali je golman Petar Botota odbranio šut Edhema Šljive. U nastavku akcije mrežu gostiju je pokušao da zatrese i Zoran Lukić, ali, avaj – Borota je još jednom uspešno intervenisao.

Upornost domaćina ipak se isplatila u 55. minutu kada je Rade Savić izjednačio rezultat …

Hajduk se od svojih navijača na stadionu kraj Plinare oprostio pobedom. “Bili” su poveli nakon osmog dosuđenog jedanaesterca u njihovu korist tokom jesenjeg dela šampionata. Siguran sa bele tačke bio je Drago Rukljač, uz Žungula najbolji strelac ekipe sa devet golova.

Slavila su i druga dva najbliža Partizanova pratioca, Dinamo protiv Budućnosti i Zvezda protiv Veleža. Pobedonosni gol za beogradske “crveno-bele” postigao je mladi bek Zlatko Krmpotić, nakon asistencije petom Pižona Petrovića.

Domaća Vojvodina i Rijeka podelili su plen u utakmici bez golova, uz poništeni gol napadača gostiju Damira Desnice.

Trepča je na stadionu kraj Ibra, po snegom pokrivenom terenu, savladala Slobodu, ali to joj nije pomoglo da pobegne sa začelja tabele.

18. KOLO

Dinamo - Hajduk 0:0: Velimir Zajec (plavi dres, Dinamo) odnosi loptu ispred Slaviše Žungula

Dinamo – Hajduk 0:0: Velimir Zajec (plavi dres, Dinamo) odnosi loptu ispred Slaviše Žungula

Početkom decembra 1977. godine odigrano je i prvo kolo prolećnog dela šampionata. Naravno, vremenski uslovi u ovo doba godine obično ne pogoduju fudbalu, pa su i utakmice igrane na teškim, raskvašenim terenima.

Dinamo u derbiju kola nije uspeo da se revanšira Hajduku za avgustovski poraz. Mreže su ostale netaknute, za šta su najzaslužniji bili blatnjav teren, nespretni napadači i sjajni čuvari mreže gola Dinama i Hajduka, Željko Stinčić i Ivan Katalinić.

Ekipa Partizana je kao i u ranijim susretima od prvog minuta krenula silovito u želji da što pre reši meč, i to joj je uspelo i na stadionu za Bežigradom. Golman Olimpije Ljubiša-Ljuba Dalanović morao je već u 12. minutu po drugi put po loptu u mrežu svog gola. Najpre je u sedmom minutu Dževad Prekazi sa tridesetak metara poslao jedan od svojih prepoznatljivih projektila pod prečku, a onda se i snalažljivi Boško Đorđević upisao u strelce.

Sličan je bio tok meča u Beogradu, na popularnoj “Marakani”. Zvezda je pogocima Mihalja Kerija u šestom i Dušana Savića u 11. minutu povela protiv Čelika sa 2:0. Ispostaviće se kasnije da je to bio i konačan rezultat susreta.

Sarajevo je sa Koševa ispratilo Borac sa pet golova u mreži. Uprkos primljenim golovima, najbolji akter susreta iz redova banjalučkog tima bio je golman Fuad Đulić, koji je, između ostalog, odbranio i jednanaesterac Papetu Sušiću.

Crvena zvezda – Čelik 2:0
Dinamo – Hajduk 0:0
Sarajevo – Borac 5:0
OFK Beograd – Budućnost 0:0
Olimpija – Partizan 0:2
Radnički – Zagreb 3:1
Trepča – Velež 2:0
Vojvodina – Sloboda 2:0