Fudbalerko Nogometović istražuje: Sezona 1974/75 (5)

Detalj sa utakmice Crvena zvezda - Rijeka 4:0

Hajduk je početak prolećnog dela prvenstvene trke dočekao sa jednim trofejem u rukama, pošto je u decembru osvojio Kup Maršala Tita. U šampionatu je branio tri boda prednosti ispred najbližeg pratioca beogradske Crvene zvezde. Iza dvojca na vrhu nalazila se novosadska Vojvodina koja je iz prikrajka vrebala svoju priliku. Niški Radnički, tuzlanska Sloboda i OFK Beograd bili su u najboljoj poziciji za mesto u Kupu UEFA. Posebno su prijatno iznenadili Vojvodina i Radnički jer su se u prethodnom prvenstvu borili za opstanak. Među neprijatnijim iznenađenjima bili su klubovi “velike četvorke” Dinamo, a naročito Partizan. Hajduk je u prolećnoj sezoni dobio nove navijače – u slučaju trijumfa “bilih” u prvenstvu, ekipa banjalučkog Borca bi stekla pravo učešća u Kupu pobednika kupova.

18. KOLO

Početak prolećnog dela šampionata doneo je debakl lidera. Možda i sam poraz nije bio toliko iznenađujući, koliko činjenica da je Vojvodina nadigrala i rezultatski ponizila Hajduk i to pred 25 hiljada njegovih navijača. “Lale” su se primakle na samo dva boda zaostatka za “bilima” i istakle ozbiljnu kandidaturu za titulu.

Hajduk je počeo žustro, pa je Ivica Šurjak u uvodnim minutima susreta gađao levi ugao gola gostiju. U situaciji kada je golman Novosađana Ratko Svilar već bio savladan, na gol-liniji se našao Slobodan Vučeković i izbio loptu u polje …

Prvi šok za domaćine usledio je u 15. minutu kada je Slavko Ličinar iz slobodnog udarca sa 25 metara zatresao mrežu gola Vjerana Simunića.

Nakon toga su se Splićani ispromašivali ispred Svilarovog gola, neuspešni su bili Šurjak, Slaviša Žungul, Ivica Matković i Luka Peruzović. Usledila je kazna, tačnije – nokaut u četiri minuta!

Prvo je omaleni i brzonogi Leo Lerinc u 37. minutu šutem pod prečku sa 20 metara savladao izašlog golmana Simunića. Isti igrač je samo dva minuta kasnije u solo-akciji prošao kroz odbranu “bilih” kao kroz švajcarski sir i prebacio loptu preko čuvara mreže Hajduka kada mu je ovaj krenuo u susret.

Ličinar je već u sledećem napadu Vojvodine povukao loptu sa centra igrališta, ostavljajući iza sebe prespore protivnčke fudbalere, i rutinski pogodio mrežu za 0:4!

Dva minuta pre odlaska na odmor defanzivac Novosađana Martin Novoselac je u svom šesnaestercu nespretno reagovao nakon jednog centaršuta i lopta je ušla u njegov gol.

Hajduk je u drugom delu navalio svim silama, ali su se svi pokušaji odbijali o čvrstu odbranu gostiju. Ono što nisu mogli da zadrže defanzivci Vojvodine, zaustavljao je odlični Svilar, tako da je ostao rezultat iz prvog poluvremena – Hajduk – Vojvodina 1:4.

Zvezda je uzela samo bod u Sarajevu protiv istoimene ekipe. Olju Petrovića je zbog povrede u drugom poluvremenu na golu “crveno-belih” zamenio Bransilav Atanasković, koji je umalo kumovao golu Sarajeva. Safet Sušić je centrirao, mladi čuvar mreže pogrešno je procenio let lopte i ona se odbila od stative. Napadač Sarajeva Zoran Lukić je u par navrata mogao da se proslavi, ali je rezultat ostao 0:0.

Detalj sa utakmice Partizan - Željezničar 4:1

Detalj sa utakmice Partizan – Željezničar 4:1

Rijeka se značajno pojačala u zimskom prelaznom roku, jer je u njene redove iz francuskog Marseja pristigao Josip Skoblar, najbolji strelac Evrope 1971. godine. Već na gostovanju Proleteru, 34-godišnji Jole je pokazao klasu i nakon solo-prodora poslužio Josipa Ražića za izjednačenje i konačnih 1:1. Strelac za Zrenjanince bio je Goran Mešković.

Tehnički doterana igra Dinama, istina dopadljiva, nije tokom jeseni donosila mnogo bodova. Na Karaburmi se to promenilo – “modri” su osvojili oba boda protiv domaćeg OFK Beograda. Strelac jedinog gola bio je u 25. minutu Dragutin-Drago Vabec iz slobodnog udarca sa ivice šesnaesterca.

Neki novi vetrovi počeli su da duvaju i na stadionu JNA. Partizan je sa ubedljivih 4:1 savladao sarajevski Željezničar. Po dva gola postigli su Boško Đorđević i Momčilo Vukotić, dok je Josip Katalinski bio precizan za Sarajlije.

I Velež se izgleda razgoropadio. Oporavljeni Duško Bajević i Vahid Halilhodžić činili su ubitačni napadački tandem pred kojim su padali i najjači, a gde neće Radnički na Čairu. Bajević je, naravno, glavom dooveo “rođene” u vođstvo u 11. minutu, u sudbinu domaćina zapečatio je Halilhodžić u 85. minutu.

19. KOLO

Crvena zvezda - Vardar 4:1: Vančo Spasovski (levo, Vardar) pokušava da pobegne sa loptom

Crvena zvezda – Vardar 4:1: Vančo Spasovski (levo, Vardar) pokušava da pobegne sa loptom

Kragujevački Radnićki je na stadionu u Šumaricama srušio neugodnu tradiciju i osvojio prvi bod u prvenstvenim susretima sa Hajdukom. Domaćini su imali terensku inicijativu, ali su gosti opasnije napadali. Na kraju je ostalo 0:0.

Vojvodina je nova dva boda osvojila na svom travnjaku u vojvođanskom derbiju protiv Proletera. Jedini gol desio se u 54. minutu kada je Ličinar prodro po levom krilu i centrirao, a Vučeković “zaplivao” kroz vazduh i glavom “pocepao” mrežu.

Sigurna i efikasna je bila Zvezda na “Marakani”. Dragan Džajić je glavom doneo rano vođstvo domaćinima, a u finišu prvog dela gol glavom postigao je i Dušan Savić.

Gosti su početkom drugog poluvremena smanjili iz jedanaesterca preko Vanča Balevskog, ali samo desetak minuta kasnije bilo je 3:1, strelac Radivoje Ratković. Prethodno, Savić i Slobodan-Cole Janković pogodili su okvir gola Vardara.

Konačan rezultat – 4:1, postavio je Zoran Filipović.

Ovim pobedama, Vojvodina i Zvezda su se primakli vodećem Hajduku na samo bod.

Dinamo je protiv Čelika na Maksimiru uzeo nova dva boda, najviše zahvaljujući mlađanom Zlatku Kranjčaru. Popularni Cico je “modre” doveo u vođstvo udarcem glavom u sedmom minutu, na asistenciju Vabeca, a samo 11 minuta kasnije, posle kornera koji je izveo Ivica Senzen, Kranjčar je skočio nebu pod oblake i ponovo glavom matirao nemoćnog Momčila Vujačića.

Preporođena Rijeka je na Kantridi pobedila Slobodu sa minimalnih 1:0. Skoblar, Ražić i društvo mučili su se da uvaljaju taj jedan dragoceni gol vredan dva boda. To je uspelo tek “rezervisti” Emiru Ćeriću pet minuta pre završetka susreta.

U jednom od derbija kola, Velež je pod Bijelim brijegom pobedio Partizan sa 2:0.

Oba gola su postignuta iz prekida. U 10. minutu Franjo Vladić je izveo slobodan udarac sa strane, Halilhodžić je skočio i glavom savladao Blagoja Istatova. U 21. minutu skoro identična scena, ovaj put slobodan udarac iskosa izveo je Jadranko Topić, Boro Primorac je bio najviši u skoku i – lopta se zakoprcala u mreži.

Bilo je malo i incidenata, ali gde su mladi i sport, tu je adrenalin, temperament … Refik Kozić je u 72. minutu bez lopte nasrnuo na Halilhodžića i povredio ga. Ljubljanski sudija Nikić mu nije dodelio crveni karton, ali je trener Partizana Toma Kaloperović reagovao vaspitno i izveo defanzivca “crno-belih” iz igre.

20. KOLO

Franjo Vladić (Velež)

Hajduk ni nakon trećeg prolećnog kola ne zna za pobedu. Što je još gore, Splićani čitavih 270 minuta igre nisu postigli gol. Doduše, u Split im je došao Dinamo, koji je igrao kao preporođen. Ekipa iz Zagreba je volela da se nadigrava. Domaćini su pritisli protivnika, napadali u talasima i stvarali šanse, ali su i “modri” pretili iz opasnih kontranapada. Na kraju su domaćini protestovali kod beogradskog sudije Čajića što nije u 89. minutu dosudio, po njima čist jedanaesterac nad Juricom Jerkovićem.

Sve u svemu, Hajduk je ipak imao sreće, jer su oba njegova direktna konkurenta pretrpela poraz. Tako su Splićani ostali usamljeni na vrhu.

Zvezda je pala u Boru, i to golom Stevana Komljenovića minut pre kraja. Bio je to šut glavom sa ivice peterca nakon kornera. Prethodno je Slobodan Paunovski u 34. minutu pogodio za domaćine, a Filipović u 58. minutu za goste

Skoro identična dramaturgija viđena je na stadionu Tušanj u Tuzli. Sloboda i Vojvodina su igrali 0:0, tekao je 88. minut. Dževad Šećerbegović je kao vihor prošao levom stranom i idealno poslužio Mustafu Hukića, koji je sa pet metara savladao Svilara.

Kiksali su, dakle, Zvezda i Vojvodina, Hajduk je “polukiksao”, ali se zato Velež trećom prolećnom pobedom opasno približio vrhu tabele. “Rođeni” su trijumfovali u gostima protiv OFK Beograda rezultatom 3:1 i zaseli na peto mesto. Podsetimo, nakon jesenjeg dela šampionata zauzimali su deveto mesto. A “romantičari sa Karaburme”, koji su bili šesti, nakon tri prolećna poraza pali su na deseto mesto.

Momčilo Vukoje (24), Vladić (49) i Halilhodžić (80) bili su strelci za mostarsku kaznenu ekspediciju, koja je koristila svaku grešku rivala. Na drugoj strani, u obilju izglednih prilika, samo je Miodrag Stefanović uspeo da zatrese mrežu gostiju.

Partizan nije uspeo da obraduje svoje navijače još jednim domaćim trijumfom. Čvrsta ekipa niškog Radničkog iščupala je bod u Beogradu, uprkos vođstvu “crno-belih” od 33. minuta. Strelac je bio Boško Đorđević posle centaršuta desnog beka Ivana Golca.

Gosti su iz kontranapada vrebali svoju šansu i ona je stigla u 56. minutu kada je Miodrag Stojiljković postavio konačan rezultat 1:1.

21. KOLO

Četiri kola, tačnije, čitavih šest sati igre, Hajduk nije zatresao protivničku mrežu! Drugim rečima, napadači splitskog kluba lagodno su mogli da uzmu odmor, pošto i ovako nikakve vajde nije bilo od njih … Zaista čudno, ako se zna da je Hajduk bio najefikasnija ekipa jesenjeg dela šampionata, a da se sastav nije menjao, osim što su golman Rizah Mešković i Branko Oblak otišli na odsluženje vojnog roka.

Hajduk je u Sarajevu poražen od Željezničara minimalnim rezultatom 1:0. Gosti su stvarali prilike, ali je realizacija bila očajna. “Željo” gotovo da nije ugrožavao gol Simunića, ali im je jedan slobodan udarac sa 16 metara u 78. minutu bio dovoljan za trijumf.

Vedran Rožić je na ivici kaznenog prostora faulirao Katalinskog. Slobodan udarac je izveo Slobodan Kojović, poslavši loptu u desni ugao. Golman Simunić je loptu samo kratko odbio do Boška Jankovića, koji je magistrirao na ovakvim situacijama i rutinski zatresao mrežu gostiju.

Uoči pogotka, trener “Želje” Milan Ribar spremao se da u igru ubaci Džemala Šerbu baš umesto indisponiranog Jankovića, ali ga je ovaj gol naterao da strelca jedinog gola ostavi na terenu, a iz igre izvede Edina Spreču.

U obostrano opreznoj igri, Olimpija i Crvna zvzda su remizirali u Ljubljani. Sjajni Tone Rožič je nakon duplog pasa sa Danilom Popivodom poslao loptu u gorni desni ugao.

Zvezda je ipak došla do boda osam minuta pre kraja. Korner je izveo Slobodan-Cole Janković, stvorila se gužva u šesnaestercu, u kojoj je po običaju najsnalažljiviji bio Dušan Savić.

Umesto očekivanu pobedu, koja bi joj nakon ovog kola donela bodovno izjednačenje sa liderom prvenstva, Vojvodina je na svom terenu izborila samo remi sa Sarajevom.

Novosađane je iznenadila otvorena igra Sarajlija, koji su stvorili više prilika i osim pogotka pogodili okvir gola, nakon šuta Safeta Sušića.

Vučeković je doveo “lale” u vođstvo već u devetom minutu i tada je izgledalo da je to samo uvertira u ubedljiv trijumf. Ali to je bila i jedina smislena akcija domaćina u prvom poluvremenu. Golman domaćina Svilar, koji je u ranijim mečevima toliko puta spašavao Vojvodinu, ovaj put je bio najveći krivac za izjednačenje gostiju. Strelac je bio Ranko Petković.

Ni Čelik se nije dobro proveo u Mostaru – Velež je pogocima Vladića (iz slobodnog udarca), Halilhodžića i Bajevića zabeležio i četvrtu uzastopnu pobedu u prolećnom delu šampionata i zaseo na četvrtu poziciju sa samo dva boda manje od Crvene zvezde i Vojvodine i tri od Hajduka.

Pored Veleža, najuspešniji tim proleća je Dinamo. Golom Vabeca, na centaršut Marija Bonića sa desnog krila, “modri” su u Zagrebu savladali Proleter i došli do sedmog boda iz četiri utakmice.

OFK Beograd je i dalje u krizi rezultata. “Romantičari sa Karaburme” pali su na nimalo romantično jednaesto mesto nakon četvrtog uzastopnog poraza. Na Čairu je bolji od njih bio Radnički. I ponovo je Nišlijama bodove doneo sjajni Stojiljković.

22. KOLO

Hajduk - Velež 1:0: Golmanska parada Slobe Mrgana (Velež)

Hajduk – Velež 1:0: Golmanska parada Slobe Mrgana (Velež)

Meč koji je na neki način odlučio šampiona Jugoslavije odigrao se u Splitu, gde su se sastali do tada jedan neefikasni i neubedljivi Hajduk i jedan siloviti, nezaustavljivi i efikasni Velež. Utakmica koja je mogla maksimalno da zakomplikuje borbu za titulu da su kojim slučajem “rođeni” trijumfovali.

Ali desilo se ono ipak manje očekivano: nakon tačno 422 minuta Hajduk je preko Jerkovića postigao prvi gol u prolećnom delu prvenstva. Pola posla je uradio Vilson Džoni, koji je na desnom krilu prevario Vukoja i centrirao na pet-šest metara od gola odakle je Jerković udarcem glavom poslao loptu iza Slobodana Mrgana.

Bio je to konačni rezultat susreta. Splićani su proigrali u pravom trenutku i sačuvali čelnu poziciju, jer su i Zvezda i Vojvodina ostvarili pobede.

“Crveno-beli” su u Beogradu deklasirali Rijeku sa 4:0. Sead Sušić je načeo goste u 33. minutu. Odbrana Rijeke nije nalazila rešenje za brzonogog Jankovića, koji je “asistirao” Zvijezdanu Radinu za autogol, a i sam se upisao u strelce nakon solo-prodora. Konačan rezultat postavio je mladi golgeter Savić.

Vojvodina je slavila u Skoplju sa 2:1, strelci Zvonko Ivezić i Vučeković za goste, Balevski za domaćine.

“Modri” slave golmana Šaroviča! Sudija Vlajić je u 70. minutu susreta Sloboda – Dinamo dosudio jedanaesterac za domaćine zato što je Čedomir Jovičević rukom sprečio loptu da uđe u mrežu. Sa bele tačke je šutirao Fuad Mulahasanović, ali Šare je pročitao njegovu nameru. Ostalo je 0:0.

Na Karaburmi svi zadovoljni. Partizan je ostao neporažen, a OFK Beograd je došao do svog prvog prolećnog boda. Golman Partizana Istatov degažirao je dugu, dugu loptu sa svog gola.

Defanzivac domaćina Nikša Đujić promašio je loptu, napadač “crno-belih” Bora Đorđević osetio je priliku, bio brži od istrčalog Petra Borote i pogodio mrežu.

Bod domaćinima obezbedio je Krsta Mitrović u finišu susreta.

23. KOLO

Naoružan sampouzdanjem nakon pobede nad Veležom, Hajduk je gotovo rutinski uzeo dva boda Radničkom u Nišu. “Real s Nišavu”, oslabljen neigranjem najboljeg igrača i reprezentativca Ljubiše Rajkovića, opredelio se za opreznu igru, ali se ipak nije odbranio.

Bila je to filigranski precizna akcija u 83. minutu. Šurjak je sa levog krila pronašao Željka Mijača na suprotnoj strani kaznenog prostora, ovaj se probio kroz dvojicu protivničkih fudbalera i pred samim golom uposlio Ivicu Matkovića, koji je levom nogom “probio” Dragana Pantelića.

U sjajnom derbiju pred rekordnim brojem (30 hiljada) gledalaca, Vojvodina je pobedila Crvenu zvezdu rezultatom 2:1.

Nakon rastrzanog i nervoznog prvog poluvremena, igra se rasplamsala u nastavku kada su i postignuti svi golovi.

Ličinar je u 57. minutu sa 25 metara iskosa izveo majstorski slobodan udarac, reprezentativni čuvar mreže Petrović je bio nemoćan.

Zvezda je izjednačila devet minuta kasnije, Dušan Nikolić je bio najsnalažljiviji u jednoj gužvi pred golom Svilara.

Taj fenomenalni Ličinar odlučio je susret u 82. minutu. Čovek je jednostavno uzeo loptu, prošao desnom stranom Zvezdine odbrane kao po korzu i sa desetak metara doneo trijumf domaćinima.

Velež je u Mostaru protiv poslednjeplasiranog Proletera brojao do četiri. Strelci su bili Primorac, Vladić i Halilhodžić dva puta. Jedan od ta dva pogotka Vaha je dao – petom.

Srećko Bogdan (Dinamo)

Sloboda je trijumfom nad Željezničarom u Sarajevu zadržala priključak sa vrhom tabele. Strelac jedinog gola bio je Jovan Geca u 81. minutu.

Mogli su Tuzlaci i ranije do vođstva, ali Hukić nije realizovao jedanaesterac u 42. minutu, tačnije, Esad Ibrahimović je odbranio njegov šut.

Kakav prvenstveni debi Srećka Bogdana u Dinamovom dresu! Mladi reprezentativac je postigao jedini pogodak u meču protiv Sarajeva u Zagrebu.

Momčilo Vukotić je kreirao trijumf Partizana protiv Čelika na stadionu JNA. Prvo je iznudio jedanaesterac, koji je Boško Đorđević pretvorio u pogodak, a onda je i sam zatresao mrežu gola Vujačića.

24. KOLO

Hajduk - Partizan 2:2: Intervencija golmana Blagoja Istatova (Partizan)

Hajduk – Partizan 2:2: Intervencija golmana Blagoja Istatova (Partizan)

Slaviša Žungul je još jednom potvrdio da je posebno inspirisan kada igra protiv beogradskih članova “velike četvorke”. Tako je bilo i u susretu sa Partizanom na Starom placu, koji je završen nerešeno – 2:2. Napadač “bilih” bio je dvostruki strelac, a oba puta mu je asistirao Jerković.

Hajduk je dva puta vodio, ali se Partizan vraćao … Prvo je golman Hajduka Simunić posle centaršuta Ilije Zavišića ispustio loptu na nogu Moce Vukotića za 1:1. Drugo izjednačenje doneo je Radomir Antić dalekometnim šutem sa 25 metara. I opet je Simunić početnički reagovao.

Trener Ivić je nakon tog gola iz igre odmah izvukao indisponiranog Simunića i na gol-liniju poslao Ivana Katalinića.

Bez ubitačnog “LL” napadačkog tandema (Lerinc-Ličinar), Vojvodina nije delovala tako opasno u susretu sa Olimpijom na stadionu za Bežigradom. Ipak, Bobe Pavković doveo je goste u vođstvo.

Do odmora se otišlo rezultatom 1:1, jer je za “zmajčeke” bio precizan Vukadin Lalović.

Bio je to i konačan rezultat utakmice, jer su se u nastavku ispromašivali Tone Rožič i Danilo Popivoda na jednoj, i Vučeković na drugoj strani.

Posle 19 minuta činilo se da će favorizovana Zvezda lako na kraj sa kragujevačkim Radničkim, jer je golovima Filipovića vodila sa 2:0.

Ali, avaj! Nikodije Tatović je u 40. minutu smanjio na 2:1, a šansu utakmice propustio je Miodrag-Mićo Gudžulić u 65. minutu kada je izašao sam pred golmana Petrovića i šutirao pored stative. Centimetri su odlučivali, lako je moglo da bude 2:2 …

Željezničar je sa 2:0 slavio u sarajevskom derbiju. Ivan Lušić u 70. i Blagoje Bratić u 75. minutu gurnuli su Sarajevo na samo začelje prvenstvene tabele.

Dotadašnji “fenjeraš” Proleter ostvario je pun uspeh u duelu sa gostima iz Niša. Defanzivac Zrenjaninaca Milomir Dubljević postigao je jedini pogodak na utakmici nakon kornera koji je izveo Miloš Vidović u 37. minutu.

Posle furioznog ulaska u prolećni deo šampionata, Velež je počeo da posustaje. Doduše, “rođeni” su protiv Slobode u Tuzli imali više od igre, ali bez konkretizacije.

Kao šlag na tortu, primili su gol sa igračem više (isključen je Kasim Alibegović). Jedini strelac bio je u 70. minutu Ešref Jašarević iznenadnim šutem van šesnaesterca.