Fudbalerko Nogometović istražuje: Sezona 1974/75 (4)

Vahid-Vaha Halilhodžić u akciji

Vreme je raspleta jesenjeg dela šampionata. Hajduk je tri kola pre kraja imao samo bod prednosti u odnosu na Crvenu zvezdu. Ove dve ekipe tek je čekao međusobni susret i taj meč će dati odgovor na pitanje: Da li će splitski “bili” pobedom steći prednost od tri boda i praktično obezbediti jesenju titulu, prvu u klupskoj istoriji, ili će beogradski “crveno-beli” eventualnim trijumfom ponovo preuzeti lidersku poziciju?

15. KOLO

U derbiju jeseni Hajduk je u Splitu pobedio najljućeg konkurenta za šampionsku titulu Crvenu zvezdu sa 2:0.

Dolazak beogradskih “galaktikosa” u grad podno Marjana izazvao je ogromno interesovanje. Zato su tribine stadiona kraj Plinare bile prepunjene, više od 30 hiljada navijača okupilo se oko terena. Oni koji nisu došli do ulaznica, posmatrali su fudbalski spektakl na granama obližnjeg drveća ili sa terasa i balkona okolnih višespratnica.

Po običaju, meč u Splitu počeo je furioznim napadima domaćina. Blaž Duplančić je u četvrtom minutu na centaršut Ivice Šurjaka glavom loptu poslao preko gola. Dražen Frfa Mužinić je u 13. minutu probio stranu i centrirao upotrebljivu loptu pred gol Olje Petrovića, ali je Mario Boljat zamalo zakasnio.

Odbrana gostiju kapitulirala je osam minuta kasnije. Kapiten “bilih” Jurica Jerković započeo je akciju, loptu je poslao ka Mužiniću, koji je zaobišao dvojicu protivničkih igrača i u šesnaestercu pronašao Šurjaka. Levokrilini napadač Hajduka je pao u sudaru sa Mihaljom Kerijem, ali se brzo pridigao, krenuo ka golu Zvezde i matirao Petrovića.

Igrač utakmice Mužinić je u 28. minutu presekao napad gostiju, nezadrživo prošao levom stranom i “na tacni” poslužio svog kapitena Jerkovića za drugi gol “bilih”.

Zvezda je došla sebi tek u drugom poluvremenu kada je počela ozbiljnije da ugrožava gol Rizaha Meškovića, kao Dušan Savić u 64. i 72. minutu. Hajduk je takođe imao prilike preko Slaviše Žungula i Boljata da nanese i ubedljiviji poraz Beograđanima.

A onda penal za goste u 85. minutu! Čuvar mreže Hajduka Mešković istrčao je da uhvati jednu centriranu loptu, ali je odleteo u prazno. Loptu je prihvatio Zoran Antonijević i uputio je ka nebranjenoj mreži, ali je siguran gol sprečio Šime Luketin, koji je u golmanskom stilu loptu odbranio rukom. Dileme nije bilo za sarajevskog sudiju Hamida Ihtijarevića, dileme nije bilo ni za koga na stadionu. Ni za one na granama drveća, niti za one na terasama i balkonima.

Antonijević je preuzeo odgovornost i postavio loptu na belu tačku, ali je njegov šut odbranio Mešković, uz ovacije prisutnih koji su počeli da mu skandiraju “Mate” Mate! Mate! …”

Hajduk je ovim trijumfom pobegao Zvezdi na tri boda prednosti.

Bilo je to kolo u kojem su gosti na devet utakmica postigli samo dva gola, oba je Vojvodina dala Partizanu u Beogradu.

Prvo poluvreme na stadionu JNA, iako sadržajnije, završeno je bez golova. Vojvodina je golom Zvonka Ivezića povela sa 1:0, Partizan je pogocima braće Đorđević, Boška i Bore, preokrenuo na 2:1, ali je Ivezić još jednom zatresao mrežu Zlatka Milića za konačnih – Partizan – Vojvodina 2:2.

Velež i Dinamo su na stadionu pod Bijelim brijegom odigrali dosadnjikavu utakmicu bez golova.

Kemo Hafizović (Čelik)

Čelik je na stadionu Bilino polje sa 4:0 demolirao Olimpiju, a prvo ime susreta bio je nezaustavljivi napadač domaćih Mehmed Buza, koji je uz jedan postignuti gol, “namestio” pogotke Kemalu-Kemi Hafizoviću i Rajku Prodanoviću, a učestvovao je i u akciji u kojoj je igrač Olimpije Stevan Samatović skrivio jedanaesterac. Siguran sa bele tačke bio je Midhat Mujkić.

Borani su loše ušli u prvenstvo i bili zakucani za dno prvenstvene tabele. U drugoj polovini jesenjeg dela značajno su popravili utisak i u Sarajevu odigrali šesti uzastopni meč bez poraza, odolevši favorizovanom Željezničaru. Meč je završen rezultatom 2:2. Domaćini su u finišu mogli i do čitavog plena, ali je Velija Bećirspahić pogodio samo stativu.

16. KOLO

Oslabljeni Hajduk – trener Tomislav Ivić nije mogao da računa na Vilsona Džonija, Luku Peruzovića, Dragana Holcera, Branka Oblaka, Ivicu Matkovića, Marina Kurtelu i Juricu Jerkovića – poražen je u Ljubljani od Olimpije rezultatom 2:1.

Konačan rezultat postavljen je već u 15. minutu.

Gosti su poveli već u drugom minutu golom Duplančića nakon kornera koji je izveo Šurjak. Samo četiri minuta kasnije Josip Vuginec je pronašao Danila Popivodu, ovaj je iskoristio nevešto napravljenu ofsajd-zamku Splićana i izjednačio rezultat.

Popivoda je u 15. minutu uleteo u šesnaesterac gostiju, zaobišao i golmana Meškovića i uposlio usamljenog Iliju Grubora za 2:1.

Hajduk je najbolju priliku za izjednačenje imao u 21. minutu kada su njegovi igrači presingom ukrali loptu Ljubljančanima i organizovali munjevit kontranapad. Mićun Jovanić je centrirao na glavu Željku Mijaču, lopta je išla u sam gornji ugao Olimpijinog gola, ali je Slavko Sarap čudesnom odbranom sačuvao vođstvo svoje ekipe.

Nešto kasnije iz igre su zbog povreda morali da izađu Mužinić i Šurjak, pa je i ovako oslabljeni Hajduk u drugom poluvremenu igrao podređenu ulogu. Mešković je nekoliko puta spasio Splićane ubedljivijeg poraza.

Hajdukov kiks iskoristila je Zvezda i ponovo se primakla na bod razlike. “Crveno-beli” su na svom travnjaku “sa pola gasa” pobedili poslednjeplasirani Proleter.

Beograđanima je bilo potrebno samo tri minuta za siguran trijumf.

Zlatko-Cico Kranjčar (Dinamo)

Najpre je Dule Savić u 30. minutu iz teške stuacije, šutem sa same gol-aut linije, “probio” beka Radivoja Draškovića i golmana Sredoja Mojsina za 1:0. A već u 32. minutu Džajić je iz “slobodnjaka” sa dvadesetak metara postavio konačan rezultat.

Dinamo je na Maksimiru konačno odigrao jedan meč bez prevelikog stresa za svoje navijače. Mario Bonić i Zlatko Kranjčar su svojim golovima samo krunisali veliku terensku dominaciju “modrih” tokom čitavog susreta sa niškim Radničkim.

Rijeka je na Kantridi iznenađujuće visokim rezultatom (4:0) porazila Čelik.

Dva Josipa, Mohorović i Ražić, doveli su domaćine u vođstvo od 2:0, a zatim je na scenu nastupio “rezervista” Salih Durkalić, koji je postigao dva gola, jedan na asistenciju nove nade riječkog, pa i jugoslovenskog fudbala Damira Desnice.

Ništa-ništa bilo je u susretima Željezničar – Velež i Vojvodina – OFK Beograd. Igračima Partizana nije prijao “šumadijski bluz” – Radnički ih je u Kragujevcu porazio sa 2:0.

17. KOLO

Partizan - Dinamo 3:1: Moca Vukotić postiže treći gol za domaćine

Partizan – Dinamo 3:1: Moca Vukotić postiže treći gol za domaćine

Hajduk je prvi put u klupskoj istoriji postao jesenji prvak države, sa tri boda prednosti ispred najbližeg pratioca.

Atmosfera na Starom placu bila je svečana, sve je bilo spremno za proslavu titule jesenjeg šampiona. Borbeni igrači Rijeke po svaku cenu su pokušali da upropaste slavlje domaćina i dobro su se držali do 73. minuta. Tada je Jerković jednom dugom loptom pronašao Mijača koji je sam izašao pred golmana Boruta Škulja, zaobišao ga i zatresao mrežu.

Protestovali su igrači Rijeke reklamirajući kod varaždinskog sudije Marijana Rauša ofsajd-poziciju u kojoj se našao strelac pogotka. Naravno, tada nije bilo VAR-a, koji bi potvrdio nedozvoljenu poziciju, tako da je na semaforu ostalo Hajduk – Rijeka 1:0, što je bio i konačan rezultat.

Uprkos hladnom i kišovitom vremenu, na stadionu Tušanj okupio se rekordan broj gledalaca koji su prisustvovali prvom trijumfu Slobode u prvenstvenim susretima sa Crvenom zvezdom.

I to kakvom trijumfu! Dovoljno je reći da je nakon prvog poluvremena Sloboda vodila sa 4:0! Strelci: Jovan Geca (13), Fuad Mulahasanović (25) i Mehmed Mujkanović (34, 45).

Srećom po goste, Tuzlaci u drugom delu nijednom nisu zatresli mrežu Olje Petrovića, iako su i dalje nizali šanse. Zvezda je najbolju priliku za bar počasni pogodak propustila u 80. minutu kada je Džajić pogodio stativu.

Na stadionu JNA odigran je derbi između Partizana i Dinama. Počelo je burno jer je već u drugom minutu Bora Đorđević doveo domaćine u vođstvo.

Marijan Čerček je u 26. minutu izjednačio na pas Kranjčara.

Kada se očekivao sudijski zvižduk za kraj poluvremena, Ivica Miljković je pokušao da vrati loptu svom golmanu Milanu Šaroviću. Ona je, međutim, zastala u blatu, dotrčao je Borin brat Boško Đorđević i sa ivice šesnaesterca vratio vođstvo Partizanu.

Konačan rezultat postavio je Momčilo Vukotić u 69. minutu. Prethodno je Radomir Antić snažno šutirao sa 18 metara, sjajni Šarović je kratko odbio loptu, Moca je bio najbliži i iskoristio priliku.

Velež je u Mostaru pobedio Bor sa 2:1. Pobedonosni pogodak delo je Franje Vladića u 87. minutu.

OFK Beograd je preokretom došao do nova dva boda koji su ga zadržali na šestom mestu posle 17 kola. Kragujevački Radnički je nakon prvog poluvremena vodio na Omladinskom stadionu na Karaburmi golom nezadrživog Vladete Žabarca.

Miodrag Stefanović je doneo “romantičarima” izjednačenje, a pobedu domaćinima obezbedio je raskvašen teren. Dušan Bašić je sa krila uputio dugu loptu u dubinu šesnaesterca, ona je ispred golmana Aleksandra Stojanovića udarila u baru, dobila “žabicu” – da se izrazimo vaterpolskim terminom, i pored njegovih nogu skliznula u gol.

Vojvodina je iz Zenice odnela dragocen bod, kojim se približila drugoplasiranoj Crvenoj zvezdi. Poveli su Novosađani preko beka Željka Jurčića nakon kornera, Milojica Tripković postavio je konačnih 1:1.

Istim rezultatom završen je meč između niškog Radničkog i Željezničara. Josip Katalinski je sa desetak metara zatresao mrežu silovitim udarcem glavom nakon centaršuta Blagoja Bratića.

Golman sarajevske ekipe Esad Ibrahimović ispustio je klizavu loptu posle šuta Trajčeta Kovačeva, na njegovu nesreću, najbliži je bio Nišlija Radivoje Anđelković za 1:1.

Hajduk je tako osvojio titulu šampiona jesenjeg dela. Trener Tomislav Ivić na proleće nije mogao da računa na prvog golmana Rizaha Meškovića i Branka Oblaka zbog njihovog duga prema domovini, odnosno služenja kadrovskog roka u Jugoslovenskoj narodnoj armiji. Bio je, međutim, optimista, jer je verovao da će do tada svi povređeni igrači biti maksimalno spremni. Takođe, Hajdukovom načinu igre više su odgovarali suvi, travnati tereni, kakvi će biti u većini prolećnih kola, a ne raskvašeni, blatnjavi, sa kakvima su se Splićani suočavali tokom druge polovine jesenjeg dela prvenstva …

9 golova – Dušan Savić (Crvena zvezda).

8 golova – Boško Janković (Željezničar) i Danilo Popivoda (Olimpija).

7 golova – Franjo Vladić (Velež), Vahid Halilhodžić (Velež), Safet Sušić (Sarajevo), Mehmed Buza (Čelik), Ninoslav Zec (OFK Beograd) i Jurica Jerković (Hajduk).

Šampionat je nastavljen u subotu, 1. marta 1975. godine, utakmicom 18. kola između Crvene zvezde i Sarajeva. Ostali mečevi na programu su bili dan kasnije. Derbi se igrao u Splitu između Hajduka i Vojvodine …