Utakmice koje se pamte: Devet golova u mreži Tuzlaka (1980)

Crvena zvezda - Sloboda Tuzla 9:1

Osmog oktobra 1980. godine, u utakmici osmog kola Fudbalskog prvenstva Jugoslavije, u sezoni 1980/81, Crvena zvezda je na beogradskoj “Marakani” ugostila Slobodu iz Tuzle.

“Crveno-beli” su uoči susreta zauzimali prvo mesto, dok su Tuzlaci bili u gornjoj polovini tabele.

S obzirom na kvalitet protivnika, prisutni gledaoci bili su iznenađeni kada je het-trikom bivšeg centarfora niželigaša Poleta iz Nakova i drugoligaša Proletera iz Zrenjanina Zdravka Borovnice i jednim golom bivšeg igrača tuzlanske Slobode Cvijetina Blagojevića Zvezda već u 18. minutu povela sa 4:0 i praktično rešila pitanje pobednika.

Gosti su pokušali da zaustave “crveno-belu” tešku artijeriju, pa je već u prvom poluvremenu trener Tuzlaka Đorđe Gerum golmana Mirzu Hadžića zamenio iskusnim Rizahom Meškovićem, ali uzalud – Zvezda je do odmora postigla još dva gola. U semafor su se upisali Pižon-Petrović i ponovo Borovnica.

Drugi gol Zdravka Borovnice

Početkom drugog poluvremena domaćini su imali priliku da povedu sa 7:0, ali je šut Rajka Janjanina sa bele tačke odbranio Mešković.

Fuad Mulahasanović je smanjio na 1:6, ali ubrzo su usledila tri nova udarca za goste.

Srebrenko Repčić i Milan Janković povisuju na 8:1, a Borovnica svojim petim pogotkom na utakmici dva minuta pre kraja postavlja konačnih i neverovatnih: Crvena zvezda – Sloboda 9:1!

Te sezone Zvezda je bila šampion Jugoslavije, dok su Tuzlaci zauzeli četvrto mesto.

CRVENA ZVEZDA – SLOBODA 9:1 (6:0)

Beograd, 8. oktobar 1980. godine. Utakmica osmog kola Fudbalskog šampionata Jugoslavije, sezona 1980/81. Stadion Crvene zvezde. Gledalaca: 20 hiljada. Glavni sudija: Edvard Šoštarič (Maribor).

CRVENA ZVEZDA: Živan Ljukovčan, Zoran Jelikić, Zlatko Krmpotić, Milan Janković, Milenko Rajković, Ivan Jurišić, Vladimir Petrović-Pižon, Cvjetin Blagojević (Dragan Miletović), Zdravko Borovnica, Rajko Janjanin (Boško Đurovski) i Srebrenko Repčić.

SLOBODA: Mirza Hadžić (Rizah Mešković), Midhat Memišević, Adnan Džanić, Goran Miljanović, Rifat Mehinović, Nihad Mujezinović, Sead Sarajlić, Fuad Mulahasanović, Senad Ibrić, Zoran Tomić, Slobodan Petrović (Mersed Kovačević).

STRELCI: Zdravko Borovnica (3, 8, 13, 42, 88), Cvjetin Blagojević (18), Vladimir Petrović-Pižon (34), Srebrenko Repčić (66) i Milan Janković (72) za Zvezdu, a Fuad Mulahasanović (62) za Slobodu.